spot_img


Proza młodzieżowa: 5 najciekawszych książek dla tych, którzy zawsze mają siedemnaście lat

Pisanie książek dla młodzieży to nie lada wyzwanie! Nastolatkowie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, mają do wyboru tak dużo form rozrywki, że literatura, niestety, spychana jest na dalszy plan. W poszukiwaniu silnych emocji i interesujących zdarzeń, nastolatkowie sięgną po książkę, która naprawdę przykuje ich uwagę od pierwszej strony.

Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych ludzi, w naszym artykule zebraliśmy najlepsze książki z dziedziny prozy młodzieżowej. Znajdziecie tu: 

  • powieści przygodowe, 
  • obyczajowe, 
  • fantastyczne, 
  • romanse i wiele innych. 

Nasze zestawienie jest dedykowane również osobom młodych duchem, które mimo życiowych doświadczeń, stanowiących ich dzisiejszy bagaż, z optymizmem, wiarą i miłością patrzą na świat. Przecież najlepsze książki nie posiadają limitu wieku!

„Save us”, Mona Kasten

Na pierwszej pozycji romans, czyli gatunek idealny na długie, chłodne, jesienne wieczory. Losy bohaterów oraz ich przyjaciół pozwalają zastanowić się nad naszym życiem. Związek Ruby i Jamesa od samego początku nie był idealny. W końcu udało im się przepracować swoje wady, dojść do kompromisu i być razem. Niespodziewanie jeden błąd, sprawił, że Ruby została zawieszona w prawach ucznia, przez co ich przyszłość znowu wisi na włosku. Czy Jamesowi uda się wyjaśnić całą tę sytuację? Czy Ruby zdoła mu wybaczyć? Przekonajcie się sami sięgając po bestsellerowy ebook „Save us” Mona Kasten!

„Nowy Świat”, Ałbena Grabowska

Główni bohaterowie powieści Ałbeny Grabowskiej to trójka młodych ludzi, którzy na nowo odkrywają czym jest przyjaźń, zaufanie, wolność, czy zagrożenie. W świecie, gdzie każdy jest kontrolowany udaje im się przetrwać i ochronić swoją indywidualność. „Nowy Świat” to inspirująca, niezwykle wciągająca i pobudzająca wyobraźnię powieść, która przeniesie nas do świata przepełnionego niesprawiedliwością, młodzieńczym buntem i ulotną nadzieją na to, że wraz z upadkiem cywilizacji i utratą człowieczeństwa nadejdzie czas odrodzenia, w którym przywrócone zostanie to, co było ludzkie, dobre i sprawiedliwe. 

„Buntowniczka z pustyni”, Alwyn Hamilton

Idealna pozycja dla fanów starożytnej magii i orientalnego klimatu. Miejsce, w którym mieszka nastoletnia Amani nie ma z magią nic wspólnego, nawet w najmniejszym stopniu nie jest ciekawe – to kompletna dziura. Zbuntowana nastolatka za wszelką cenę chce wyrwać się z tej małej mieściny, która kojarzy jej się tylko z nudą i stagnacją. Dlatego też przy najbliższej okazji postanawia uciec z domu. Jest przekonana, że dzięki swoim umiejętnościom posługiwania się bronią ukryje się przed despotycznym wujem. Wtedy na jej drodze staje tajemniczy Jin, który może pomóc Amani w realizacji jej planu. Biegu wydarzeń nie da się już zatrzymać, a nastolatka będzie musiała uciekać przed Sułtanem i jego armią. Arcyciekawa, wciągająca powieść dla osób rządnych akcji i przygód! 

„Chłopak, który otworzył drzwi do Wszechświata”, Preston Norton

Książka uznana za najlepszą powieść młodzieżową 2019 roku według American Library Association. To już oznacza, że warto po nią sięgnąć. Młodzi czytelnicy, i nie tylko, znajdą w niej wszystko, co powinna zawierać dobra i wciągająca historia. Emocje, fabułę skłaniającą do refleksji i akcję, której rozwiązanie potrafi zaskoczyć. Głównym bohaterem powieści jest Cliff Hubbard, chłopiec, który nie ma łatwego życia. Jest wyśmiewany przez rówieśników. Chodzenie do szkoły równa się z wysłuchiwaniem różnych nieprzyjemnych uwag na jego temat. Nie jest to jedyne jego zmartwienie. Cliff nie może pogodzić się ze śmiercią brata, który był jego jedynym przyjacielem i wzorem do naśladowania. Wszystko zmienia się, kiedy jego największy szkolny wróg prosi go o pomoc w bardzo niecodziennej sprawie… 

„Narodziny królowej”, Rebecca Ross

Na koniec powieść przepełniona tajemnicami i sekretami, które skutecznie podsycają ciekawość czytelnika. Siedemnastoletnia Brienna uczęszcza do elitarnej szkoły, w której dziewczęta szkolą się w wielu kategoriach. Większość jej koleżanek od samego początku wiedziała, która kategoria jej odpowiada, natomiast Brienna nie mogła wybrać swojej drogi. Ostatecznie trafiła pod oko Mistrza Wiedzy, ale na nauczenie się wszystkiego miała zaledwie trzy lata. W wieku siedemnastu lat Brienna powinna zostać wybrana przez patrona, otrzymać własną pelerynkę i stać się Mistrzynią w swojej pasji. Niestety, choć Brienna robiła wszystko, aby jak najlepiej wypaść przed patronami, nikt jej nie wybrał… Kilka miesięcy później pojawia się jednak tajemniczy mężczyzna, który ma wobec niej dużo poważniejsze plany.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI