Przed pierwszą gwiazdką w Muzeum

Boże Narodzenie – czy w tradycyjnej, bogatej odsłonie, czy we współczesnej, minimalistycznej szacie – to wciąż najpiękniejsze Święta w roku.

By w pełni się nimi nacieszyć w grudniowe soboty i niedziele Muzeum w Gliwicach zaprasza starszych i młodszych, dzieci i rodziców na spotkania, warsztaty i zajęcia, podczas których opowiemy o tradycjach, zwyczajach i obrzędowości bożonarodzeniowej. Zapraszamy do Willi Caro i Zamku Piastowskiego – Wesołych Świąt!

Harmonogram wydarzeń:
5 grudnia 2015, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Zabawki stryszawskie pod choinkę
W sobotę, 5 grudnia zapraszamy na warsztaty rękodzieła prowadzone przez pracowników Beskidzkiego Centrum Zabawkarstwa Ludowego ze Stryszawy, po których pod naszą choinką zagości drewniany konik z bryczką i niepowtarzalna atmosfera tradycji. Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu oraz dorosłych.

12 grudnia 2015, Zamek Piastowski, godz. 12:00 i 14:00
Krótka Historia kartki świątecznej
Warsztaty, podczas których poznamy historię bożonarodzeniowych kart świątecznych, sięgającą pierwszej połowy XIX wieku i wykonamy kartkę na wzór tych z epoki brytyjskiej królowej Wiktorii, wykorzystując popularną w tamtych czasach metodę scrapbookingu… Warsztaty dla rodziców z dziećmi od lat 5-ciu.

12 grudnia 2015, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Świąteczny design – design w służbie Świąt
Czy Boże Narodzenie może być piękne tylko w tradycyjnej odsłonie? Podczas zajęć przygotowanych przez Pracownię Działań Artystycznych i Projektowych dowiemy się, jak stworzyć zestaw oryginalnych, współczesnych i co najważniejsze – praktycznych dekoracji świątecznych. Wykonując filcowe i papierowe gwiazdy na choinkę poznamy metodę ozdobnego tkania i zastanowimy się, co oznacza słowo design i jaką rolę odgrywają w nim funkcja i użyteczność oraz co różni design od sztuki. Będziemy się mogli również przekonać, czy rację miał Victor Papanek, autor Designu dla realnego świata, pisząc o tym, jak bardzo absorbujące dla ludzkiego umysłu jest to, co nazywamy wzorem. Zajęcia dla dzieci od lat 7-miu i osób dorosłych.

13 grudnia 2015, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Bożonarodzeniowy Atlas Etnograficzny
Warsztaty, podczas których wyruszymy w etnograficzną podróż po Polsce. Poznamy zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe charakterystyczne dla różnych regionów kraju – od Pomorza, przez Warmię, Mazury, Kaszuby po Małopolskę i Górny Śląsk. Dowiemy się, kto w Wigilię przynosi prezenty – Gwiazdka, Dzieciątko, Gwiazdorek a może Mikołaj i poznamy wybrane przykłady dziedzictwa związanego z obrzędowością Świąt Bożego Narodzenia, charakterystyczne dla danych regionów – takie jak chociażby szopki krakowskie. Nie zabraknie opowieści podkreślających niezwykły, magiczny charakter Wigilii, traktujących o tym, jak Święta obchodzili nasi pradziadowie na Śląsku. Zdobyte wiadomości wykorzystamy przy tworzeniu Bożonarodzeniowych Atlasów Etnograficznych, które każdy z uczestników zabierze do domu. Dla rodziców z dziećmi od lat 5-ciu.

13 grudnia 2015, Zamek Piastowski, godz. 12:00 i 14:00
Świąteczne zabawki w stylu retro
Wiele współcześnie znanych obyczajów świątecznych, takich jak strojenie świątecznego drzewka, rozdawanie prezentów – zwłaszcza dzieciom, wspólne śpiewanie kolęd czy rodzinne spotkania rozpowszechniły się na całym świecie dzięki popularności brytyjskiej królowej Wiktorii, jej męża księcia Alberta i dziewiątki ich dzieci. Podczas zajęć – w oparciu o krótkie filmy, przybliżymy, jak wyglądało życie codzienne, a zwłaszcza przygotowania do Świąt w połowie XIX wieku oraz wykonamy zabawki na choinkę: aniołki i lalki w pięknych sukniach wykorzystując – podobnie jak dzieci w tamtym czasie – rysunki, resztki gazet, papierowe serwetki, pióra i cekiny. Warsztaty dla rodziców z dziećmi od lat 5-ciu.

19 grudnia 2015, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Hej kolęda, kolęda!
Warsztaty, podczas których posłuchamy opowieści o zwyczajach i tradycjach związanych z kolędowaniem oraz wykonamy gwiazdę kolędniczą. Uwaga! Prosimy, aby każdy uczestnik miał ze sobą kartkę świąteczną przedstawiającą Świętą Rodzinę. Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu i osób dorosłych.
Uwaga! zapisy na zajęcia rozpoczynamy 10 grudnia!

20 grudnia 2015, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Opowieści o Bożym Narodzeniu
Warsztaty podczas których opowiemy o bożonarodzeniowych tradycjach oraz wykonywać będziemy ozdoby choinkowe z kolorowej masy solnej. Dla dzieci od lat 5-ciu i osób dorosłych.
Uwaga! zapisy na zajęcia rozpoczynamy 10 grudnia!

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI