spot_imgspot_img


Przedsiębiorcy musieli długo czekać na propozycję prezydenta Gliwic. Warto było?

Władze wielu polskich miast niemal natychmiast podjęły działania pomocowe dla przedsiębiorców. Przykładowo prezydent Zabrza już 18 marca podjęła decyzję o odstąpieniu od pobierania czynszu za gminne lokale użytkowe. Prezydent Gliwic Adam Neumann na rozwiązania kazał czekać.

Ostatecznie okazuje się, że władze Gliwic planują wsparcie m.in. dla lokali gastronomicznych. Przewidziano ulgi za czynsze i dzierżawę w lokalach należących do miasta oraz odraczanie terminów płatności podatków – lub ich umorzenia.

Czynsze

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z gminnych lokali użytkowych oraz innych obiektów dzierżawionych od Miasta Gliwice lub od jednostek organizacyjnych miasta, a ich działalność została zawieszona lub ograniczona z powodu epidemii mogą składać wnioski o ulgi.

Ulgi te polegać będą m.in. na:
– umarzaniu i obniżaniu czynszów dzierżawnych proporcjonalnie do okresu, w którym nie było możliwości prowadzenia działalności,
– odraczaniu płatności czynszów lub na rozkładaniu ich na raty
Kwestia będzie załatwiana indywidualnie na wniosek przedsiębiorcy. Pisma (e-maile) w tej sprawie należy przesłać elektronicznie na adres określonego wydziału Urzędu Miejskiego lub jednostki (ZGM, TBS-y, MZUK, szkoły itd.), które reprezentują Prezydenta Miasta w umowie z przedsiębiorcą.

Warunkiem umorzenia należności będzie udokumentowanie przez wnioskodawcę wstrzymania prowadzenia działalności w wynajmowanym lokalu/budynku.

Co jednak z przedsiębiorcami, którzy nie zamknęli całkowicie swojej działalności, bo próbują przetrwać sprzedając jedzenie na wynos? Mimo wszystko czynsz to w działalności gastronomicznej duży koszt. Utrzymanie pracowników również kosztuje. Może warto, panie prezydencie, pomyśleć również o firmach, które próbują zarobić przynajmniej na wypłaty dla swoich ludzi?

Podatek od nieruchomości

Miasto będzie udzielało wsparcia przedsiębiorcom, na ich indywidualne wnioski o umorzenie lub odraczanie terminów płatności podatków (w trybie art. 67a Ordynacji podatkowej). Umożliwi to elastyczne stosowanie wsparcia w różnym zakresie dla poszczególnych przedsiębiorców, w zależności od stopnia ich trudności finansowych oraz czasu ich trwania.

W tej sprawie konieczny jest kontakt z Wydziałem Podatków i Opłat Urzędu Miejskiego w Gliwicach (e-mail: [email protected], tel. 32/239-11-07, 32/239-13-07).

Czy to wystarczająca pomoc ze strony władz Gliwic?

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krzysztof
krzysztof
3 lat temu

neumann ty się nam mieszkańcom zapracujesz na śmierć ZWOLNIJ trochę

Andrzej
Andrzej
3 lat temu

Jak dać zeby nie dać… MISZCZ!!!

Janek
Janek
3 lat temu

Jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to dlaczego umarzać mu czynsz? Inni włodarze dali ulgi wcześniej? Kilka dni nie ma tu znaczenia. Panikę rozpętano 10 dni temu wprowadzając ograniczenia, więc reakcja Gliwic jest szybka.

Tomasz
Tomasz
2 lat temu

Tak nam miasto pomogło że 15.04.2020 rozesłane zostały faktury w pełnej kwocie, bez żadnego słowa wyjaśnienia, żadnej odpowiedzi na wysłany wniosek o przyznanie ulgi.
Inne miasta reagowały szybko i pomagają przedsiębiorstwom w potrzebie. Po 20 latach płacenia czynszu do miasta nic, żadnej pomocy zgadnie ze sloganem „Gliwice – przyszłość jest tu”. Oby w niedługim czasie nie zostało wiele pustych lokali w tym mieście z przyszłością.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI