r e k l a m a

spot_imgspot_img

Przygoda i wyciszenie w jednym – magia spływów kajakowych

Spływy kajakowe są znakomitym sposobem na relaks, odprężenie i oderwanie się od codzienności. Aktywny odpoczynek na wodzie korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Dotlenione są płuca i mózg, ruch sprzyja poprawie ogólnej kondycji i… odchudzaniu, a dodatkowym bonusem jest możliwość podziwiania piękna przyrody i nawiązania interesujących znajomości. Jakie jeszcze zalety mają spływy kajakowe?

Całkowita zmiana otoczenia

Spływy kajakowe to okazja do całkowitego zresetowania umysłu. Odłączamy się od miejskiego zgiełku, Internetu i smartfona, skupiając się na tym, co dzieje się wokół nas: nurcie rzeki, malowniczych jej zakolach i otaczającej ją roślinności, a także napotkanych zwierzętach, bytujących na brzegach i rzecznych płyciznach.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu uwalnia w naszym organizmie endorfiny – hormony szczęścia, które wspomagają redukcję stresu i wyciszenie się. Podczas spływu pracuje wiele naszych mięśni. Wprawdzie początkowo możemy skarżyć się na zakwasy, które są normalną reakcją mięśni na wysiłek fizyczny, do którego nie są przyzwyczajone. Jednak z czasem ustępują, a wysiłek przyspiesza przemianę materii, co przekłada się na utratę zbędnych kilogramów.

Całkowita zmiana warunków życia wymaga od nas nauczenia się pracy w zespole i dawania sobie rady w nieprzewidzianych okolicznościach. Często takie radzenie sobie w różnych sytuacjach podnosi naszą samoocenę i pewność siebie, co zawsze przydaje się w życiu. Jeżeli na spływ wybierzemy się z rodziną, wspólne przeżycia z pewnością zacieśnią łączące nas więzi.

Dla żądnych mocniejszych wrażeń

Jednym z najpiękniejszych regionów, gdzie można uprawiać kajakarstwo, są Sudety z Nysą Kłodzką i innymi, mniejszymi rzekami. Oprócz klasycznych spływów kajakowych firma ski-raft.pl oferuje spływy górskie. Do dyspozycji jest 20 kajaków dwuosobowych i 12 jednoosobowych, wykonanych z niezwykle wytrzymałego polietylenu. Są one lekkie i bardziej zwrotne, można nimi podpłynąć pod prąd. Nie są im straszne górskie rzeki o rwącym nurcie i kamienistym dnie. Natomiast spływy górskie nie są zalecane dla amatorów; wymagają konkretnych umiejętności, oprócz tego nie mogą brać w nich udziału osoby niepełnoletnie. Dla chętnych organizowane są szkolenia z podstaw kajakarstwa górskiego.

Dla początkujących kajakarzy najlepszym rozwiązaniem będzie spływ Przełomem Bardzkim, gdzie wymagane są jedynie podstawowe umiejętności. Dla bardziej zaawansowanych przeznaczone są rzeki szybsze, jak Dzika Orlica czy Biała Lądecka.

Dla rodzin z dziećmi

Najbezpieczniejszą formą wypoczynku na wodzie dla całej rodziny są spływy pontonowe Bardo. Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej należy do najpiękniejszych miejsc w Polsce pod względem atrakcyjności turystycznej i corocznie odwiedzany jest przez kilkadziesiąt tysięcy turystów. 

Ski-Raft dysponuje 150 pontonami, w każdym może płynąć jednorazowo 6-7 osób. Można wykupić opcję spływu z instruktorem. Spływ pontonowy jest bezpieczny nawet dla małych dzieci (od 3 lat) i osób nieumiejących pływać; każdy obowiązkowo musi pobrać kamizelkę ratunkową. Na spływ pontonem można również zabrać ze sobą psa. Uwaga: trzeba mieć przy sobie książeczkę zdrowia czworonoga z aktualnym zaświadczeniem o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Podczas spływu można robić przerwy i wychodzić na brzeg, jednak tylko w miejscach wyznaczonych. Ponieważ jest to rejon Natura 2000, nie wolno rozpalać ogniska ani grilla. Natomiast do dyspozycji w Bardzie jest miejsce z ławkami, przewidziane na ognisko. Na przystani znajduje się również smażalnia, gdzie można zjeść świeżego pstrąga. Miejsca piknikowe są także w parku przy Pałacu w Ławicy.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI