r e k l a m a
spot_imgspot_img

Psy zaprzęgowe – 4 popularne rasy i ich charakterystyka

Husky, Alaskan Malamute, Pies Grenlandzki to najbardziej znane rasy psów zaprzęgowych. Mimo że wszystkie ciągną sanie i mogą występować w psich konkursach, to ich charaktery nieco się różnią. Jedno łączy je na pewno. Wszystkie kochają śnieg! Czym wyróżniają się te rasy?

Siberian Husky – nieposkromiony przyjaciel

Więcej o husky: https://zwierzaki.pl/siberian-husky

Historia rasy Husky najprawdopodobniej sięga około 3000 lat. Jak sama nazwa mówi, psy pochodzą z Syberii, więc niestraszne im żadne mrozy. Niegdyś zaprzęgano je do sań, by mogły transportować upolowaną przez Czukczów (lud z Syberii) zwierzynę.

Dopiero w 1909 roku Husky zostały sprowadzone na Alaskę i szybko zyskały sympatię. Po kilku latach ich popularność jeszcze wzrosła, kiedy dzielnie walczyły o życie mieszkańców niewielkiej miejscowości i dostarczały szczepionkę na epidemię.

W 1966 roku Międzynarodowa federacja Kynologiczna zatwierdziła Husky jako odrębną rasę.

Psy przez wzgląd na swoje pochodzenie potrzebują bardzo dużo ruchu. Nie dla nich jest życie na kanapie (choć czasem mogą zdarzyć się wyjątki). Chętnie uczestniczą też w zabawach.

Usposobienie Husky ma dość łagodne, ale też ciekawskie. Interesuje go dosłownie wszystko, szczególnie w nowym miejscu i na spacerze. W tym czasie ciężko nad nim zapanować, ponieważ jest na tyle skupiony na tym, co go zainteresowało, że nie zwraca na nic innego uwagi.

Psy rasy Husky jak najbardziej mogą mieszkać w domu, gdzie są małe dzieci, a nawet się z nimi bawić.

Ciekawe na pewno jest to, że Husky nie szczekają. Czasami tylko wyją.

Jeśli chodzi o ich wielkość, to są to psy stosunkowo niewielkie. Osiągają średnio około 55 cm wzrostu i 24 kg masy ciała.

Alaskan Malamute – czuły towarzysz

Więcej o alaskan malamute: https://zwierzaki.pl/alaskan-malamute

Historia rasy Alaskan Malamute nie jest tak długa, jak Husky. Pierwsza hodowla rozpoczęła się 1929 roku. Ich zadaniem było głównie ciągniecie na saniach ciężkich ładunków. Pochodzą one z Alaski, gdzie szybko musiały przystosować się do mrozów i opadów śniegu. W tym okresie czasy były bardzo ciężkie. Zarówno ludzie, jak i zwierzęta mieli ograniczony dostęp do żywności i często musieli zmieniać miejsce zamieszkania, by choć odrobinę poprawić swoją sytuację życiową. W związku z tym rasa Alaskan Malamute musiały być psami wytrzymałymi i silnymi (często ciągnęły na saniach cały dobytek opiekuna).

Alaskany nazywane są dostojnikami. Zawsze chodzą z podniesioną głową i dumnie kroczą przed siebie. Rzadko kiedy okazują strach. Choć nie wykazują agresji wobec to ludzi, to czasami potrafią pokazać kły. Szczególnie jeśli w pobliżu pojawi się mniejszy pies lub zwierzę łowne. Takim zachowaniem pokazują swoją siłę i chęć dominacji.

Dlatego bardzo ważne jest, żeby Alaskan Malamute dobrze wyszkolić. Choć psy są inteligentne, to posłuszeństwo nie jest ich mocną stroną, chyba że człowiek będzie umiał je odpowiednio zainteresować.

Ich średnia waga (zależna jest od płci) to 36 kg i 62 cm wzrostu.

Pies Grenlandzki – hałaśliwy śmiałek

Więcej o psie grenlandzkim: https://zwierzaki.pl/pies-grenlandzki

Pies Grenlandzki to rasa pochodząca z północy, a dokładniej z Grenlandii. Już pierwsze spojrzenie na dorosłego osobnika pozwala zauważyć jego pokrewieństwo z wilkiem i Husky. Do jego prac nie tylko należało ciągnięcie sań, ale brał też udział w polowaniach. W trakcie kształtowania rasy przede wszystkim ważna była wytrzymałość fizyczna i odporność na anomalie pogodowe.

Pierwsza suczka tej rasy pojawiła się w Polsce w 1966 roku. Jednak historia tych psów datowana jest na ponad 4 tysiące lat.

Pies Grenlandzki podobnie jak husky i Alaskan Malamute potrzebuje dużej dawki ruchu, jeśli jej nie dostanie, może zacząć niszczyć przedmioty w domu, by wyładować swoje frustracje. Z reguły są łagodne dla ludzi, ale niekoniecznie dla innych psów. Lubi być przewodnikiem stada i nie znosi, kiedy mu się ktoś przeciwstawia bądź go zaczepia.

Jest niezależny i uparty, co oznacza, że ciężko jest go wyszkolić. Jeżeli jednak opiekun się do tego odpowiednio przyłoży, zyska prawdziwego, lojalnego przyjaciela na lata.

Ich wzrost to około 60 cm. Natomiast waga 30 kg.

Samojed – radosna kulka

Więcej o rasie samojed: https://zwierzaki.pl/samojed

Samojed w Europie pojawił się po raz pierwszy w 1889 roku. Wcześniej żyły wraz z plemieniem Samojedów (stąd nazwa rasy) w Rosji i na Syberii. Psy ciągnęły tam sanie, brały udział w polowaniach i były pasterzami.

Samojedy bardzo szybko przywiązują się do człowieka i są bardzo lojalne. Nie cierpią jednak samotności i źle ją znoszą, popadając w smutek. Są bardzo żywe, wszędzie ich pełno i potrzebują dużo ruchu. Raczej nie będzie dobry towarzyszem dla domatora, czy osoby starszej.

Samojed wyróżnia się jedną szczególną cechą, a mianowicie uśmiechem. Ciemne oczy i ciemne wargi powodują, że na pyszczku psa cały czas widnieje promienny, rozbrajający uśmiech.

Ponadto dawniej opiekunowie pozwalali im spać w domach i namiotach. Najczęściej z czysto egoistycznych pobudek – sierść samojedów doskonale zastępowało gruby koc.

Średnia waga samojeda to 25 kg, a wzrost 55 cm.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI