Radni PiS odpowiadają na urzędowe wywody. Zadają pytania prezydentowi

W urzędowej gazecie pn. Miejski Serwis Informacyjny opublikowano artykuł pt. „Budżet miasta w cieniu Polskiego Ładu”. Władze miasta żalą się w nim, że Prawo i Sprawiedliwość doprowadzi uszczuplenia budżetu Gliwic. Radni PiS postanowili odpowiedzieć na tekst i wysłali zapytania do prezydenta Adama Neumanna.

Publikujemy list do prezydenta w całości (pisownia oryginalna):

„Szanowny Panie Prezydencie,

piszemy do Pana w związku z artykułem zamieszczonym na oficjalnym portalu Miasta Gliwice oraz w Miejskim Serwisie Informacyjnym pt.: „Budżet miasta w cieniu Polskiego Ładu.”
Na uwagę zasługuje przede wszystkim pierwszy akapit, mianowicie: „Gliwice muszą ograniczyć planowane na przyszły rok wydatki o prawie 330 mln zł. Choć miasto zbudowało przez lata solidny potencjał ekonomiczny, tym razem – jak wiele innych gmin – ma problem z dopięciem budżetu. Na finanse samorządów wpływa w dużej mierze wprowadzanie programu Polski Ład.”
Pomimo, iż w dalszej części artykułu pojawiają się różne dane liczbowe, w/w artykuł komentowany na portalach społecznościowych jak i publikowany w innych środkach masowego przekazu spowodował jeden zasadniczy efekt – opinia publiczna jest przekonana, iż „Polski Ład” zabrał Miastu Gliwice 330 mln zł.
Zrozumiałe jest, iż kierownictwo miasta może się nie zgadzać z obniżką podatków dla mieszkańców, co nie oznacza, że można podawać dane w formie skutkującej zmyleniem opinii publicznej. W treści artykułu znajduje się bowiem informacja, iż rzeczywisty spadek wpływów z podatku PIT wskutek zmian w podatkach wprowadzonych w ramach „Polskiego Ładu” to 36,7 mln zł, a nie jak można odnieść wrażenie z zacytowanego akapitu 330 mln złotych. Dopiero pod koniec tekstu znajdujmy zdanie, które tłumaczy skąd wynika ta ostatnia liczba: „Gliwice muszą okroić pierwotny plan przyszłorocznych zadań o prawie 330 mln zł – zarówno w części bieżącej, jak i inwestycyjnej.”
W związku z powyższym, prosimy o udzielenie informacji jakie jeszcze dochody miasta znajdujące się, jak przypuszczamy, we wspomnianym powyżej „pierwotnym planie” przyszłorocznego budżetu zniknęły z obecnie prezentowanej wersji budżetu miasta na rok 2022 (oprócz 36,7 mln zł wynikających z reformy podatków), tak iż w rezultacie konieczne stało się zredukowanie wydatków aż o 330 mln zł. Prosimy o podanie konkretnych planowanych kwot oraz źródeł tych dochodów, a także przyczyn wskutek których dochody te zostały utracone.
W/w tematyka ma dla nas charakter priorytetowy i zapewne będziemy do niej wracać już na najbliższej sesji Rady Miasta Gliwice w grudniu br.

Z wyrazami szacunku,

Radni Rady Miasta Gliwice
Łukasz Chmielewski
Tomasz Tylutko
Adam Michczyński”

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI