Recepta online – poznaj jej zalety

Dopadło cię wiosenne przeziębienie? A może skończyły ci się leki, które musisz stale zażywać? Nie trać czasu na czekanie w kolejkach przed gabinetem lekarskim. Umów się na konsultację medyczną online i otrzymaj receptę na potrzebne preparaty bez wychodzenia z domu. Usługi telemedyczne zdobywają coraz większą popularność wśród pacjentów. Uzyskanie porady lekarskiej i e-recepty jest bardzo łatwe i trwa bardzo krótko. W niektórych przypadkach może być nawet bezpłatne. 

1. Czym jest recepta online?

2. W jaki sposób zrealizować receptę online?

3. Dlaczego warto założyć Internetowe Konto Pacjenta?

 

Czym jest recepta online?

Recepta online jest elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej, papierowej recepty. Możesz otrzymać ją bez konieczności wychodzenia z domu nawet w kilka minut. To wygodna metoda dla osób, którzy nie chcą marnować czasu w kolejkach przed gabinetem lekarskim. Konsultacja online z wybranym lekarzem, pozwala na szybkie uzyskanie
e-recepty na potrzebne leki i zrealizowanie jej w dowolnej aptece na terenie całego kraju. Co musisz zrobić, aby otrzymać receptę online? Najpierw odwiedź stronę internetową jednej z placówek świadczących usługi medyczne przez internet. Potem załóż tam konto i zaloguj się. Wybierz lekarza specalistę z którego porady chcesz skorzystać. Dla ułatwienia znajdziesz tam wyszukiwarkę leków, listę objawów chorobowych i listę specjalności lekarskich. Jeżeli zależy ci na czasie, wybierz po prostu lekarza rodzinnego Wpisz swoje dane do formularza, opłać konsultację i czekaj aż skontaktuje się z tobą lekarz, który zdecyduje o zasadności wystawienia recepty online. W ciągu dnia, oczekiwanie na poradę może trwać tylko 15 minut. Konsultacja lekarska odbywa się w czasie czatu wideo lub rozmowy telefonicznej. Dokładnie opisz swoje objawy, a jeśli stale przyjmujesz dany lek, podaj jego nazwę. Specjalista może poprosić cię o dołączenie dokumentacji medycznej, np. wyników ostatnich badań. W ten sposób dostaniesz również receptę na tabletki antykoncepcyjne lub leki antykoncepcji awaryjnej. Podaj również numer swój PESEL. Istnieje również możliwość uzyskania recepty online dla członka rodziny, lub znajomego, jeśli posiadasz numer PESEL tej osoby.

W jaki sposób zrealizować receptę online?

Po zakończeniu teleporady, otrzymasz czterocyfrowy kod w wiadomości sms. To znak, że twoja elektroniczna recepta została wystawiona i możesz ją zrealizować w każdej aptece. Musisz jedynie podać farmaceucie PESEL pacjenta, kod, opłacić przepisane leki i gotowe. E-recepta online zawiera informacje o nazwie leku, ilości opakowań oraz sposobie dawkowania. Nie musisz wykupować wszystkich od razu, pod warunkiem, że następnego zakupu dokonasz w tej samej aptece. Pamiętaj, że lekarz może odmówić wystawienia e-recepty, jeśli uzna, że istnieją przeciwwskazania zdrowotne do stosowania jakiegoś preparatu. Recepty elektroniczne tracą ważność z reguły po 30 dniach od daty wystawienia. W przypadku antybiotyków, recepta ważna jest tylko 7 dni, natomiast w przypadku leków immunologicznych, aż 120 dni. 

Dlaczego warto założyć Internetowe Konto Pacjenta?

Wypisanie recepty online, to wydatek rzędu 59 zł. Jednak w niektórych przypadkach można uzyskać bezpłatną e-receptę nfz. Będzie ci do tego potrzebne Internetowe Konto Pacjenta (IKC). To zbiór rozproszonych dotąd informacji o stanie zdrowia, przebytych chorobach, leczeniu szpitalnym i oczywiście, przyjmowanych lekach. Po zalogowaniu się do swojego konta, wybierz zakładkę „Moje recepty”. Znajdziesz tam informację jak zamówić bezpłatną elektroniczną receptę online. Ale uwaga! W ten sposób otrzymasz receptę jedynie na preparaty które przyjmujesz stale, np. w przypadku przewlekłej choroby. 

Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI