r e k l a m a


Co robić, kiedy Twój zwierzak połknie zabawkę?

Zabieg gastroskopii jest najlepszym możliwym wyjściem w sytuacji, gdy pupil połknął zabawkę bądź inny przedmiot, który zalega mu w żołądku. Dzięki wprowadzeniu do organizmu endoskopu możliwe jest zlokalizowanie, a następnie sprawne usunięcie ciała obcego bez konieczności przeprowadzania otwartego zabiegu chirurgicznego. Czy znasz wszystkie wskazania do przeprowadzenia zabiegu gastroskopii?

Czym jest gastroskopia weterynaryjna?
Gastroskopia weterynaryjna u psa i kota, o której więcej dowiecie się na stronie internetowej Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej, to zabieg wchodzący w skład badań endoskopowych, które pozwalają na dokładne oględziny wnętrza układu pokarmowego, układu oddechowego czy układu rozrodczego zwierzaka w celu ustalenia przyczyn różnego rodzaju schorzeń. Dzięki możliwości wprowadzenia do organizmu urządzenia nazywanego wideoendoskopem lub fiberoskopem, lekarz weterynarii jest w stanie dostrzec wszelkie niepokojące zmiany w budowie i strukturze tkanek dwunastnicy, żołądka, jam nosowych, tchawicy, oskrzeli, pochwy czy jelit. Jeśli twój pupil połknął ulubioną zabawkę, przewlekłe wymiotuje, kaszle czy kicha, nie zwlekaj i odwiedź odpowiedniego lekarza weterynarii.

Wskazania do zabiegu gastroskopii weterynaryjnej
Wskazania do wykonania zabiegu gastroskopii to bardzo szerokie spektrum przypadków. Jeśli zaobserwowałeś u swojego pupila któryś z poniższych objawów, być może niezbędne okaże się przeprowadzenie gastroskopii w wyspecjalizowanym gabinecie weterynaryjnym.

Wymioty u psa i kota
Uporczywe wymioty są jednym z najczęstszych wskazań do przeprowadzenia zabiegu gastroskopii u pacjenta. Zabierz pupila do kliniki weterynaryjnej, jeśli Twój pies lub kot:
– wymiotuje kilkukrotnie w ciągu dnia, przy czym torsje utrzymują się ponad dwa tygodnie lub dłużej,
– wymiotuje resztkami zawierającymi ślady krwi, żółci przy czym wymioty utrzymują się około tygodnia i nie ustają mimo powziętego leczenia objawowego.

Zmiany widoczne po badaniu USG
Zabieg gastroskopii bardzo często jest badaniem uzupełniającym dla wyników ultrasonografu. Ultrasonograf to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest wykonanie badania nazywanego USG, polegającego na prześwietleniu wybranego obszaru przy pomocy fal akustycznych o wysokiej częstotliwości. Bezboleśnie przenikają do ciała i rozchodzą się po organach wewnętrznych, nie czyniąc komórkom najmniejszej krzywdy. Każdy narząd odbija fale w inny sposób, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie ich struktury na obrazie końcowym. Ultrasonograf “sortuje” i “układa” odbite fale w widoczne na ekranie kształty, dzięki czemu możliwe jest zaobserwowanie istotnych odstępstw od normy.

To badanie całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta – zarówno zwierzęcia, jak i człowieka, gdyż USG wykonuje się także dzieciom i kobietom w ciąży.

Jeśli lekarz weterynarii wykonujący USG jamy brzusznej zauważy niepokojące zmiany w strukturze narządów wewnętrznych, może uznać, że dla właściwej diagnozy niezbędne będzie przeprowadzenie zabiegu gastroskopii w celu odnalezienia prawdziwej przyczyny problemu.

Jadłowstręt i chudnięcie u zwierząt – kiedy na gastroskopię?
Jadłowstręt u zwierzaków budzi niepokój ich właścicieli. I trudno im się dziwić, w końcu jeżeli pupil na co dzień błyskawicznie pochłania swoje porcje, a i wówczas nie ma dość i liczy na dodatkowe smakołyki, nagły brak zainteresowania jedzeniem wydaje się co najmniej podejrzany. Jeśli więc Twój pies czy kot zwykle nie są w stanie odkleić się od miski, a od niedawna dręczy je niewyjaśniony jadłowstręt, pora na wizytę w gabinecie weterynaryjnym.

Publikacja: insane.agency

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI