r e k l a m a

spot_imgspot_img

Rośnie liczba gliwiczan uzależnionych od internetu. Jak sobie radzić z tym problemem?

Nie alkohol, narkotyki ani nawet papierosy, lecz właśnie internet i nowoczesne technologie są źródłem najszybciej rozprzestrzeniających się uzależnień. Problem nałogowego korzystania z sieci dotyka również mieszkańców Gliwic. Na czym polega? Kiedy występuje? Jak go rozpoznać, leczyć i przeciwdziałać jego występowaniu? To tylko część pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.

Na czym polega nałogowe korzystanie z internetu?

Podobnie jak w przypadku innych nałogów, nie zawsze korzystanie z najnowszych technologii oznacza uzależnienie. Tak jak wypicie kilku piw jednego dnia w miesiącu nie czyni z nikogo alkoholika, tak nawet codzienne użytkowanie telefonu czy komputera nie oznacza istnienia problemu. Kiedy w takim razie można o nim mówić? Wówczas, gdy sięgnięcie po telefon lub komputer staje się dla człowieka koniecznością, nawet jeśli w danym momencie nie ma realnej potrzeby korzystania z nowoczesnych technologii.

Osoba uzależniona od internetu kompulsywnie użytkuje urządzenia podłączone do sieci i nie potrafi się z nimi rozstawać. Budzi się i idzie spać, patrząc w telefon, większość dnia spędza przed ekranem, a uruchomienie trybu samolotowego powoduje uczucie zagubienia (więcej o trybie samolotowym poczytasz na stronie https://komorkomat.pl/tryb-samolotowy/). Zarywa nocki, zaniedbuje pracę, nie wywiązuje się z obowiązków rodzinnych i szkodzi swojemu zdrowiu zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu. Mimo że często ma świadomość uzależnienia i problemów z niego wynikających, wciąż w nałogowy sposób korzysta z komputera czy telefonu. Nie potrafi bowiem samodzielnie poradzić sobie z nałogiem, dlatego często jedynym rozwiązaniem pozostaje skorzystanie z zewnętrznej pomocy.

Jak pokazują statystyki, skala problemu jest duża, przy czym dotyczy on przede wszystkim dzieci oraz kobiet i mężczyzn do 40. roku życia. Starsi gliwiczanie w znacznie mniejszym stopniu zmagają się z uzależnieniem od internetu, co zresztą wydaje się zrozumiałe, gdy weźmie się pod uwagę, że w młodości byli pozbawieni nowoczesnych technologii. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku współczesnych dzieci, z których zdecydowana większość każdego dnia przez kilka godzin korzysta z komputera czy telefonu. Częstą przypadłością jest uzależnienie od gier – szczególnie u chłopców, którzy w tym celu potrzebują odpowiednio szybkiego internetu. Oferty dla graczy można znaleźć na stronie https://komorkomat.pl/internet-do-gier/.

Skutki uzależnienia od internetu

Podobnie jak inne uzależnienia, np. od substancji psychoaktywnych, tak i nałogowe korzystanie z internetu wiąże się z licznymi negatywnymi skutkami. Osoba, która w sposób niekontrolowany i kompulsywny korzysta z sieci, zaczyna zaniedbywać inne aspekty życiowe. Powoli traci kontakt z bliskimi i znajomymi – rzeczywiste relacje stają się mniej istotne niż te nawiązywane online. Mogą też pojawiać się niepokojące zmiany w zachowaniu, takie jak:

  • brak panowania nad sobą, szczególnie w czasie odcięcia od internetu,
  • nerwowość i rozdrażnienie,
  • podwyższona agresja,
  • problemy z pamięcią i skupieniem,
  • wzrastający lęk społeczny i pogłębiające się poczucie alienacji,
  • zaniedbywanie zdrowia – zarywanie nocy, bóle kręgosłupa i głowy, pogarszający się wzrok,
  • ciągłe uczucie zmęczenia,
  • brak zainteresowania innymi aspektami życia poza internetem.

Co istotne, to tylko niektóre ze znacznie dłuższej listy potencjalnych skutków uzależnienia od internetu, które pokazują, jak dużym problemem może być ten nałóg.

Jak przeciwdziałać uzależnieniu od internetu?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście niedopuszczenie do rozwoju nałogu. W takim razie jak zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia uzależnienia? Skutecznym sposobem jest stosowanie się do zasad tzw. higieny cyfrowej, czyli kontrolowanie swojego zachowania w internecie i ograniczanie aktywności online. Czy rzeczywiście musisz każdego dnia spędzać 4 godziny na Facebooku czy Instagramie, co 10 min odświeżając serwis, aby sprawdzić, co nowego się pojawiło? Ogranicz czas w sieci np. do godziny dziennie i pamiętaj, że kluczowe znaczenie ma kontrola zachowania, czyli monitorowanie czasu spędzanego w sieci.

Jeśli jesteś rodzicem i zauważasz, że Twoje dziecko każdego dnia zbyt wiele godzin poświęca na korzystanie z najnowszych technologii, postaraj się zapewnić mu inną, atrakcyjną formę spędzania czasu. Z kolei w przypadku już rozwiniętego uzależnienia, z którym nie dajesz sobie rady we własnym zakresie, możesz zwrócić się o pomoc do jednego z psychoterapeutów działających w Gliwicach.

Artykuł partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI