spot_img

Rotunda przy Dworcowej. Jak Wam się podoba ten pomysł?

Plac na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Dolnych Wałów od wielu lat służy jako parking. W sieci pojawiła się koncepcja zagospodarowania tego miejsca.

rOtunda to projekt pracowni architektonicznej jamjam. Na powierzchni 8482 m2 mogłyby się znaleźć lokale usługowe (16%), biurowe (34%) i mieszkaniowe (50%). Wizualizacje jako pierwszy opublikował fanpage Gruba Tektura.

„rOtunda z założenia jest obiektem, który sprawić ma, że użytkownik nie przejdzie obok, a wniknie do środka „pionowej ulicy” i usług w niej zlokalizowanych. Narożne umiejscowienie budynku u zbiegu dwóch ulic pozwala na wprowadzenie ruchu pieszego z obu kierunków poprzez wycięcia na skrajnych krawędziach budynku, które prowadzą użytkownika do środka obiektu w poziomie parteru i pierwszego piętra. Komunikacyjne ścieżki z podcieniami usług łączą się ze sobą w otwartym atrium, będącym przedłużeniem przestrzeni publicznej w obiekcie” – napisali projektanci.

„Umiejscowienie w obiekcie funkcji usługowej, biurowej i mieszkaniowej wpływa na wydłużenie dziennego czasu jego życia, co ważne jest dla lokalizacji w centrum miasta, które powinno funkcjonować także w ciągu nocy. Widoczna przez szklane elewacje aktywność użytkowników wpływa na animację życia miejsca” – dodają twórcy koncepcji.

Budynek sąsiadujący z charakterystycznym obiektem Poczty Głównej w założeniu nie ma konkurować ani przesłaniać ekspozycji z głównych widoków na fasadę wraz z wieżą. Utrzymana jest wysokość obiektu, dopasowana do skali okolicznej zabudowy. Uszanowanie skali powiązane jest jednocześnie z wykorzystaniem odmienności wyrazu bryły oraz zastosowanych materiałów.

Jak Wam się podoba ta koncepcja? Piszcie w komentarzach!

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

  1. Ciekawa koncepcja. Popieram. Zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż paskudny, fatalnie zagospodarowany parking. Przy zachowaniu odpowiedniej wysokości budynku nie będzie on zasłaniał Poczty, a zasłoni chociaż częściowo jedną z elewacji „pięknego” hotelu.

  2. Tak dla mnie dysonans - tak jak budowany obok narożnik - w mieście architektów... no cóż to gusta decydentów dość niewybredne. Tak dla mnie dysonans - tak jak budowany obok narożnik - w mieście architektów... no cóż to gusta decydentów dość niewybredne.

    Jedna pewna rzecz to taka że UM 20 lat temu sprzedał ten teren – Umowa była wyjątkowo szkodliwa dla miasta – czego do dziś efekty widzimy. Prawdziwy sukces miasta – prze tyle lat nikt nie był zainteresowany zabudową działki w centrum miasta. Były poniżające propozycje które UM akceptował/?/ – stacja paliw BP.
    Dzisiaj bajkami stara się kupić mieszkańców – jak super szkoła GWSP czy Nowe Centrum.
    Nikt już w to nie wierzy – i co raz więcej ludzi myśli o zmianach w UM.

    • Po pierwsze jak już masz zamiar udawać eksperta którym nie jesteś to- teren nie został sprzedany tylko jest dzierżawiony i miasto ma nad nim kontrolę. Po drugie nie było zgody na stację paliw więc nie bredź że ją zaakceptowano. Po trzecie GWSP już od 3 lat jest w prywatnych rękach więc o czym ty gadasz? Nowe centrum – widzimy jak powstaje – zaczyna się od remontu dworca który będzie jednym z najładniejszych w Polsce. Po czwarte o zmianach myślisz ty i grupa frustratów wokół ciebie. Nie pozdrawiam

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

reklamaspot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI