r e k l a m a
spot_imgspot_img

Rozkopią Park Chopina. Konieczna jest wymiana sieci ciepłowniczej

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach ogłosiło przetarg na remont sieci cieplnej w rejonie ulicy Berbeckiego i na terenie Parku Chopina.

Wiadomo już, że przynajmniej częściowo Park Chopina będzie niedostępny dla gliwiczan i turystów. Prace mają rozpocząć się 25. lutego. Zakończenie robót technologicznych i uruchomienie sieci ma nastąpić 30. czerwca, a prace związane z odtworzeniem terenu i kompleksowym odbiorem potrwają do ostatniego dnia lipca.

Prace będą polegać na wymianie istniejącego odcinka podziemnej kanałowej sieci na sieć preizolowaną o tej samej średnicy. Projektowana sieć ułożona zostanie po trasie sieci istniejącej, która w pierwszej kolejności zostanie zdemontowana.
Roboty przy budowie sieci cieplnej obejmować będą m.in.: wytyczenie trasy, wykonanie wykopów i demontaż istniejącej sieci na przedmiotowym odcinku z pozostawieniem płyty dennej kanału, wykonanie podsypki piaskowej, ułożenie i połączenie rur preizolowanych, wykonanie wymiany rurociągów na przekroczeniu Kłodnicy. Sprawdzona zostanie także szczelność.

PEC zapowiada, że przebudowa sieci będzie prowadzona poza sezonem grzewczym.

Przedsiębiorcy, którzy chcą wykonać przebudowę swoje oferty mogą składać do 11 lutego w siedzibie PEC.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gliwiczanin
gliwiczanin
10 lat temu

poza sezonem grzewczym ale w trakcie sezonu w którym ludzie będą chcieli spacerować po parku. Dlaczego nie powiększą tej sieci cieplnej tylko wymieniają na taką samą / za 4 lata znów to rozkopią aby zwiększyć parametry ??

elo
elo
10 lat temu
Reply to  gliwiczanin

zwiększanie średnic „nie potrzebnie” spowoduje zwiększenie strat zarówno pod względnem cieplnym, jak i energetycznym. Można niby zastosować większą średnicę przewodu myśląc o „przyszłości” jednak nie jest to elementem do końca uzasadnionym ekonomicznie.

Możliwe, że rura o tej samej średnicy spełniać będzie swoje wymagania dla dodatkowych kilku tysięcy relatywnych odbiorców, nie powodując strat ekonomicznych.

innygliwiczanin
innygliwiczanin
10 lat temu
Reply to  gliwiczanin

A po co zwiększać parametry, skoro liczba mieszkańców ciągle spada? W ciągu ostatnich 20 lat z Gliwic wyniosło się prawie 30 tys. osób. Jeżeli trend się utrzyma, to za 20-30 lat dojdziemy do 150 tys. mieszkańców. Czy opłaca się w takim razie rozbudowa sieci ciepłowniczej, skoro zapotrzebowanie maleje z każdym rokiem?

mieszkaniec
mieszkaniec
10 lat temu

Ale marudy. Źle i źle. Sieć jest stara 30-letnia, okazja jak nigdy, trwają inne prace w otoczeniu. Nowe rury w osnowie preizolacyjnej zmniejszają straty i są „żywotne” .Proszę sobie poczytać o nich, technologia, materiały są coraz lepsze. Co ma ilość mieszkańców do wymiany sieci. Cała populacja Gliwic nie jest podłączona do ciepłowni, no nie odkrywco?

innygliwiczanin
innygliwiczanin
10 lat temu
Reply to  mieszkaniec

A umiesz czytać ze zrozumieniem? Chyba nie.
Nie odnosiłem się do samej modernizacji sieci, tylko do zwiększania jej parametrów. Liczba mieszkańców stale spada, mieszkania pustoszeją, więc nawet gdyby nowe gospodarstwa domowe się przyłączały do sieci, to zapotrzebowanie nie wzrośnie ponad obecny poziom. Co najwyżej utrzyma się na poziomie dotychczasowym, nie ma więc sensu rozbudowywać sieci ciepłowniczej, a jedynie modernizować ją w celu minimalizacji strat ciepła podczas przesyłu.

krepel88
krepel88
10 lat temu

a mnie tylko zastanawia, czy nie dałoby się w całości przeprowadzić rurociągu pod ulicą i nie katować tym samym okresowo parku? szkoda go, czyż nie?

Jacek_P
Jacek_P
10 lat temu

Ale park jak uruchomią DTŚ i tak umrze. Przecież w odległości kilkunastu metrów będzie szła droga zasłonięta tylko g.wartymi ekranami. Tunel będzie się kończył bliżej Zwycięstwa i wg planów ogólnie dostępnych wzdłuż Parku Chopina już DTŚ nie będzie w tunelu. Tym samym enklawa ciszy i spokoju zniknie z tego miejsca, a zamiast tego będzie słychać non-stop przejeżdżające samochody…

janusz
janusz
10 lat temu
Reply to  Jacek_P

koniec enklawy spokoju 🙁 rury chca wymieniac jak ludzie chca spacerowac po parku 🙁 autostrada w centrum 🙁 ciekawi mnie co chcieliby przedmowcy komentarzy osiagnac?!? bo nie mam pojecia

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI