r e k l a m a


Rozłam w gliwickiej Platformie Obywatelskiej? „Mam inną wizję działania koła”

spot_img
r e k l a m a

Grupa osób, wśród których są Katarzyna Kuczyńska-Budka i Marek Gzik, chce stworzyć w Gliwicach własne koło Platformy Obywatelskiej. Czy to początek rozłamu w gliwickiej PO?

Wszystko zaczęło się od ubiegłorocznych wyborów. Zygmunt Frankiewicz wystartował z listy Koalicji Obywatelskiej do Senatu, a mieszkańcy zdecydowali, że zostanie senatorem. W tej sytuacji musiały odbyć się przedterminowe wybory prezydenta Gliwic. Frankiewicz „namaścił” Adama Neumanna, swojego wieloletniego zastępcę. Negocjowano poparcie Neumanna przez Platformę Obywatelską i tutaj powstał konflikt. Część członków PO chciała poprzeć dotychczasowego zastępcę prezydenta. Grupa skupiona wokół Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, żony obecnego szefa PO chciała wystawić innego kandydata. Forsowanym przez to środowisko miał być prof. Marek Gzik, doświadczony i ceniony nauczyciel akademicki, który jest też radnym Sejmiku Województwa Śląskiego. Ostatecznie większość głosów koła zdobył Neumann. 4 osoby wstrzymały się od głosu.

W Gliwicach doszło do awantury.

Interweniować musiał ówczesny przewodniczący PO – Grzegorz Schetyna, który na zwołanej naprędce konferencji prasowej poinformował, że kandydatem popieranym przez Platformę będzie Adam Neumann.

Konflikt w gliwickiej PO zaostrzył się przed wyborami nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, w których wystartował Borys Budka.

Grupa skupiona wokół Zygmunta Frankiewicza oraz posłanki Marty Golbik i Adama Neumanna poparła konkurenta Budki – Tomasza Siemoniaka. To był policzek dla Borysa Budki, który od kilku lat mieszka w Gliwicach i utożsamia się z tym miastem. Ostatecznie Budka wygrał wybory miażdżącą przewagą i teraz on rządzi partią.

W związku z tym w kuluarach mówi się nie tylko o możliwym rozłamie w gliwickiej Platformie, ale też w Radzie Miasta.

W tej ostatniej większość ma nieformalne porozumienie radnych Koalicji Obywatelskiej oraz radnych Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Układ ten wypracował jeszcze poprzedni prezydent. Coraz więcej środowisk źle ocenia działalność Adama Neumanna m.in. brak konkretnych działań w walce z koronawirusem. Krytykowane są też decyzje personalne nowego prezydenta. Nic więc dziwnego, że różne grupy polityczne próbują coś w tej sytuacji „ugrać”.

Wniosek o stworzenie nowego koła Platformy w Gliwicach może być pierwszym krokiem do rozłamu w gliwickiej Radzie Miasta.

Gdyby Neumann stracił większość w radzie, to jego zarządzanie miastem byłoby bardzo trudne. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia kilka lat temu, gdy nieformalną koalicję „anty Frankiewicz” miały PO i PiS. Wówczas „wyprostowanie” tej sytuacji zajęło doświadczonemu politykowi, jakim jest Frankiewicz, kilkanaście miesięcy. Neumann może sobie nie poradzić. – Adamowi brak politycznego zmysłu. Nie orientuje się w sytuacji, a do tego otoczył się ludźmi bez doświadczenia i ma złych doradców – co widać po jego ostatnich decyzjach. Pozwolił m.in. na zwolnienie Jarosława Kaszowskiego z Piasta Gliwice, czyli klubu, nad którym miasto powinno mieć kontrolę – mówi anonimowo jeden z gliwickich radnych.

Zarząd Wojewódzki PO już rozpatruje wniosek o utworzenie nowego koła.

– Wniosek kilkunastu osób, wśród których jestem ja i Katarzyna Kuczyńska-Budka, trafił do Zarządu Wojewódzkiego PO i czeka na rozpatrzenie – mówi w rozmowie z infogliwice.pl prof. Marek Gzik, radny Sejmiku Województwa.

Dlaczego Katarzyna Kuczyńska-Budka zdecydowała się na taki krok?

Dlaczego chce tworzyć konkurencyjne koło w stosunku do tego, które popiera Neumanna i którego reprezentantką w samorządzie jest zastępczyni obecnego prezydenta Ewa Weber? Koło, którym kieruje Golbik ma 110 członków, w tym Borysa Budkę i Jerzego Buzka.
– Mamy nieco inną wizję działania koła niż to, w którym obecnie jestem. Trudno jednak dywagować o jego planach, skoro koło na razie nie zostało powołane, a ja jestem tylko jednym z kilkunastu wnioskodawców o jego utworzenie. Jesteśmy jednak przekonani, że ma to być alternatywa, a nie konkurencja dla istniejącego koła – przekonuje żona Borysa Budki. – Warto dodać, że wniosek został złożony na początku lutego. Teraz każdy z nas ma inne sprawy na głowie. I nie ma mowy o rozłamie, ale o alternatywie – dodaje Kuczyńska-Budka.

„W tym momencie potrzebujemy jedności” – mówi Golbik

– To nie jest czas na zajmowanie się sprawami partyjnymi i tworzenie nowych kół, przed nami niezwykle trudne wyzwania związane ze zdrowiem i życiem ludzkim. Członkowie koła PO w Gliwicach aktywnie uczestniczą w pomocy osobom starszym i niezdolnym do wykonania podstawowych zakupów, pomagają szpitalom, szyją maseczki ochronne, za co jestem wszystkim bardzo wdzięczna. Mam nadzieję, że nikomu nie przyjdą do głowy dziś działania, które mogą nas dzielić w momencie w którym potrzebujemy jedności – mówi w rozmowie z infogliwice.pl Marta Golbik, szefowa gliwickiego koła PO.

Kuczyńska-Budka i Neumann spotykają się w sądzie

fot. FB K.Kuczyńskiej-Budki / Łukasz Fedorczyk

Przypomnijmy, że w sądzie trwa spór między Katarzyną Kuczyńską-Budką a Adamem Neumannem. W trakcie kampanii wyborczej, przed przedterminowymi wyborami prezydenta Gliwic, miało dojść do spotkania Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, Borysa Budki i Adama Neumanna, który ubiegał się o fotel prezydenta Gliwic. Żona szefa PO miała zaproponować Neumannowi pomoc w kampanii w zamian za stanowisko wiceprezydenta. Tak przynajmniej w jednym z przedwyborczych wywiadów twierdził Neumann. Pomoc miała polegać na działaniach w social mediach, które gliwicka radna miała, według Neumanna, wycenić na 10 tys. zł. Kuczyńska-Budka uważa, że to nieprawda. Twierdzi, że do spotkania doszło, ale takie propozycje według niej nie padły. – Natychmiast, gdy się o tym dowiedziałam, napisałam do niego SMS-a z prośbą, by sprostował te słowa – mówiła niedawno Kuczyńska-Budka w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
 
Łukasz Fedorczyk

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartosz
Bartosz
3 lat temu

Neumann niszczyciel rozwala wszystko co Franek budował…… porażka…..

Ogień
Ogień
3 lat temu
Reply to  Bartosz

oj niestety to jest prawda

Tylko PIS
Tylko PIS
3 lat temu

niech się platfusy same wykończą i PIS będzie mógł rządzić jeszcze dłuuuuugo dłuuuuugo 🙂

Mądry
Mądry
3 lat temu

Borys ich posprząta i tak się skończy kozaczenie!!!! Nie będzie ich na listach wyborczych i po sprawie

JAś
JAś
3 lat temu

To już między sobą się klucą 😂😂😂😂

rzwacz
rzwacz
3 lat temu
Reply to  JAś

ty się najpierw „ić uczyć polska mowa”, a dopiero potem wypowiadaj się publicznie (podpowiedź: współczesne przeglądarki oferują też sprawdzanie pisowni)

smentek
smentek
3 lat temu

kiedy kuczyńska-budka odda 13 tysi do zusu?? borys zapłaci?

XYZ
XYZ
3 lat temu

Pierwszemu Gliwiczaninowi – Najjaśniejszej Astrze brak wiary w gliwiczan dlatego otoczył się wiceprezydentami spoza Gliwic. Przez wiele lat pełnił funkcję zastępcy ZF i miał możliwość ich poznać ale wolał otaczać się wąstkim gronem klakierów. Po wielu latach Platforma w Gliwicach może się wreszcie stanie Obywatelska tego należy życzyć Wszystkim.

Kamil
Kamil
3 lat temu
Reply to  XYZ

niewiele osób wie że wiceprezydenci Gliwic są z Zabrza, Rybnika i Sośnicowic. No brawo- to już w Gliwicach nie ma rozsądnych ludzi? Trzeba partyjniaków spadochroniarz z PO sprowadzać?

Janek
Janek
3 lat temu

ZUS domaga się od żony Budki zwrotu kilkunastu tys. zł, które wyłudziła z tej instytucji. PO powinna rozważyć, czy warto w nią inwestować, skoro oszukuje ZUS.

Kokosz
Kokosz
3 lat temu

Neumann niczego dla mieszkańców nie kupi ale umowę dla syna na zdjęcia z drona dał – kto nie wierzy niech zobaczy Numer umowy
BPM.0543.12.2020 CRU: 865/20

Kontrahent
FROM THE SKY ROBERT NEUMANN

Nazwa/przedmiot umowy
realizacja na potrzeby zamawiającego serwisu fotograficznego (fotografii reportażowych z drona, fotografii promocyjnych z drona)

Rodzaj dokumentu
Pisemna umowa

Data zawarcia umowy
13-03-2020

Data rozpoczęcia umowy
13-03-2020

Data zakończenia umowy
15-12-2020

Podstawa prawna udzielenia zamówienia
Art. 4 pkt 8 – zamówienia i konkursy, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000 euro

Osoba zatwierdzająca
KATARZYNA CHWASTEK

Wartość brutto
5000

Speed
Speed
3 lat temu

Ta Platforma cała jest ****** co oni prezentują. Wypowiedzieć się nie potrafią w sejmie. Przez lata tyle nakradli a teraz kozaczą. PO dpalic to dziadostwo. PiS góra. Jak by rządzili ci PO paprancy to już by było więcej niż w Ameryce zakażonych a deficyt taki ze nikt nawet nie może sobie tego wyobrazić

Arek
Arek
3 lat temu

Ludzie nie wygłupiajcie się. Jeżeli gliwicka PO rzeczewiście podzieli się ze względu na osobiste głupie ambicyjki (wierzcie mi „stanowisko” żony Budki czy tytuł profesorski nic tu nie znaczą), to znaczy że największą partia opozycji która nie jest w stanie dogadać się we własnym gronie nie ma ŻADNYCH szans w starciu z karnymi szeregami kaczej ferajny. I proszę nie mieszać samorządu do dużej polityki. Mamy wojnę, co dzień wyraźniejszą. Na wojnie potrzebny jest wódz. I to wódz który rządzi, ma autorytet, i który potrafi nakłonić swoich do poświęceń. Tylko taki ma szansę wygrać. O ile Po w Gliwicach naprawdę się podzieli… Czytaj więcej »

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI