Początek roku kalendarzowego to czas, gdy każdy z nas ma obowiązek rozliczyć poprzedni rok z fiskusem. Jaki formularz powinieneś wybrać i do kiedy musisz wykonać rozliczenie PIT w 2022 roku? Przedstawiamy podstawowe informacje, które warto znać, by nie mieć problemów ze skarbówką.
Rozliczenie PIT Żory – jaki formularz wybrać?
Choć rozliczenie PIT to obecnie niezbyt skomplikowany proces, wielu podatników zauważa problem już na starcie – nie wiedzą bowiem, jaki formularz powinni wybrać. Tymczasem warto zauważyć, że rozróżnienie jest dość proste, a dla Polaków dostępnych jest zaledwie kilka wersji druku. Sprawdź, która jest odpowiednia dla ciebie.
- PIT-37 to zdecydowanie najpowszechniejsza wersja, którą wypełniają i składają w odpowiednim Urzędzie Skarbowym wszyscy osiągający przychód w oparciu o umowę o pracę czy umowę cywilnoprawną. Płatnik (pracodawca) musi wcześniej przekazać druk PIT-11. Co istotne, na tym formularzu można rozliczyć się samodzielnie, wraz z małżonkiem czy dzieckiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
- PIT-36 to formularz przeznaczony dla osób, których dochody pochodzą z działalności gospodarczej, jeśli wybrały skalę podatkową. To również rozwiązanie dla tych podatników, którzy muszą rozliczyć straty z poprzednich lat lub przychód małoletnich w ramach własnych przychodów.
- PIT-36L to formularz do rozliczenia PIT przygotowany dla przedsiębiorców, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i rozliczają się według podatku liniowego.
- PIT-28 to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Muszą uzupełnić i złożyć go w Urzędzie Skarbowym również ci podatnicy, którzy rozliczają przychód z tytułu najmu, dzierżawy itp.
- PIT-38 to specjalny formularz do rozliczania PIT dla osób, które osiągają przychody z tytułu zbycia papierów wartościowych lub udziałów w spółkach.
- PIT-39 jest przeznaczony dla osób, które posiadają przychody z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości.
Jeśli rozliczenie PIT sprawia ci trudność i nie chcesz, by pojawiły się w nim błędy, jego przygotowaniem może zająć się doświadczona księgowa. Usługi tego rodzaju świadczy biuro rachunkowe Inteso Edyta Markowicz – pracownice pomagają w uzupełnieniu formularza i przesyłają gotowy druk do właściwego Urzędu Skarbowego.
Rozliczenie PIT 2021/2022 – kiedy i jak rozliczyć?
Jedną z kluczowych informacji, o których musi pamiętać podatnik, jest termin rozliczenia PIT za 2021 r. Należy pamiętać, że ostateczna data złożenia uzupełnionego formularza jest uzależniona od rodzaju składanej deklaracji:
- do 2 maja 2022 roku rozliczają się podatnicy uzupełniający formularze PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38,
- do 28 lutego 2022 roku rozliczają się podatnicy uzupełniający formularz PIT-28.
Rozliczenie PIT za 2021 rok należy przedstawić we właściwym dla miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym. Można dostarczyć je osobiście lub pocztą tradycyjną, wysyłając dokument listem poleconym. Od kilku lat podatnicy mogą również skorzystać z usługi Twój e-PIT ze strony podatki.gov.pl. Usługa ta jednak pozostaje niedostępna dla przedsiębiorców – z tego względu bardzo często korzystają oni z pomocy biura rachunkowego. Księgowa w ich imieniu składa właściwie uzupełnione dokumenty do US.
Ile wynosi stawka PIT?
To, jak duży podatek PIT płacimy za kolejny rok, zależy przede wszystkim od przyjętej formy opodatkowania. Zdecydowanie najpowszechniejsza jest skala podatkowa – dotyczy ona osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę oraz części przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na rozliczenie według tego rodzaju opodatkowania.
W skali podatkowej wysokość stawki PIT zależy od podstawy opodatkowania. Należy wiedzieć, że wyróżniamy 2 progi podatkowe:
- do kwoty 85 528 zł stawka podatku dochodowego wynosi 17%,
- powyżej wyżej wymienionej kwoty stawka wynosi 32% (oblicza się je wyłącznie od nadwyżki).
Wielu przedsiębiorców decyduje się na zmianę formy opodatkowania. Najczęściej jest to podatek liniowy, w którym opłacane są jednolite stawki 19%. Mogą wybrać również kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Materiał partnera