spot_imgspot_img


Samochód jak piekarnik. Rusza akcja „Gorąca pułapka”

Od kilku dni temperatura za naszymi oknami wyraźnie wzrosła. Jest ciepło, a będzie jeszcze cieplej.

Pamiętajmy, że pozostawiony na słońcu pojazd zamienia się w prawdziwy piekarnik – w upalny dzień, w zamkniętym aucie temperatura może osiągnąć nawet do 90 stopni.

Gliwicka straż miejska apeluje, by przed opuszczeniem pojazdu zawsze upewnić się, czy wszyscy pasażerowie (także zwierzęta) go opuścili. Wysoka temperatura w czasie jazdy ma natomiast negatywny wpływ na koncentrację oraz samopoczucie kierowcy, przez co zwiększa się ryzyko wypadku, dlatego przed wyruszeniem w dalszą podróż zawsze warto porządnie przewietrzyć pojazd.

Pamiętajmy, że nawet kilkanaście minut w nagrzanym samochodzie może doprowadzić do odwodnienia, przegrzania, udaru lub nawet uduszenia.

Przy temperaturze 40°C, narządy dziecka pozostawionego na kilkanaście minut w nagrzanym aucie, przestają działać. Następuje uszkodzenie nerek i mózgu. Przy temperaturze 41,5°C dziecko umiera.

Miejmy również świadomość, że uchylenie okna w pozostawionym samochodzie nie wpływa znacząco na obniżenie temperatury, ponieważ wymiana powietrza, gdy samochód nie jest w ruchu, odbywa się bardzo wolno.

Nie łudźmy się zatem, że jeśli zostawimy lekko uchyloną szybę, to dziecku czy zwierzakowi nic się nie stanie.

Informujemy, że w okresie podwyższonych temperatur funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gliwicach będą prowadzić regularne kontrole czy w pojazdach na terenie naszego miasta nie pozostawiono osób lub zwierząt.

Jednocześnie apelujemy: będąc świadkiem takiego zdarzenia, prosimy o reakcję! Jeden telefon pod bezpłatny numer 986 lub 112 naprawdę może uratować czyjeś życie!

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI