r e k l a m a


Smog znów atakuje. Będą kontrole pieców

Służby wojewody śląskiego ostrzegają, że dziś i jutro, 26 i 27 stycznia, w sporej części regionu może zostać przekroczony stan alarmowy dla pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wydało ostrzeżenie o fatalnej jakości powietrza w Bielsku-Białej oraz powiatach bieruńsko-lędzińskim, pszczyńskim, gliwickim, mikołowskim, raciborskim, rybnickim, wodzisławskim, bielskim, cieszyńskim i żywieckim. 26 i 27 stycznia będzie ona zła i bardzo zła. Stężenie pyłu zawieszonego już przekroczyło 200 µg/m3, a ma być jeszcze gorzej – prognozowane jest przekroczenie stanu alarmowego, czyli 300 µg/m3. Winna takiego stanu rzeczy jest m.in. pogoda. Brak wiatru i coraz niższa temperatura (do -18 stopni Celsjusza w nocy) utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji, kiedy intensywnie ogrzewamy domy i mieszania.

Zaleca się, aby powstrzymać się od przebywania na świeżym powietrzu. Na szkodliwe działanie zanieczyszczeń szczególnie narażone są osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci. Smog nie najlepiej znoszą też osoby z chorobami serca i dróg oddechowych.

– W przypadku nasilenia objawów chorobowych (uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie, kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech) wskazany jest jak najszybszy kontakt z lekarzem – przestrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Służby wojewody śląskiego przypominają, że zgodnie z obowiązującym Programem Ochrony Powietrza w tych dniach prowadzone będą wzmożone kontrole indywidualnych kotłów i pieców.

Za naruszanie przepisów zakazujących spalania odpadów nakładane będą kary pieniężne w wysokości do 500 zł (5 tys. zł w przypadku skierowania sprawy do sądu). Mieszkańcom zaleca się rezygnację z palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania. Zakazuje się również palenia ognisk i pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi.

MSI

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
smok
smok
7 lat temu
Szakul321
Szakul321
7 lat temu
Reply to  smok

proponuję uważnie przeglądać podane strony. Proszę zauważyć, że w wielu miejscowościach nie ma pomiarów dla tego najgorszego pyłu czyli PM 2.5. Pobieżne przeglądniecie tych stron rzeczywiście daje takie błędne wnioski jak Pana.

Tomasz
Tomasz
7 lat temu

Zamiast karać podłączenie stare kamienice do C.O.

Sośnica
Sośnica
7 lat temu

Karać!!!!! jak nie umią palić węglem tylko palą czym popadnie !!!!!!!!!!!!!!!

Tadeusz Jadczyk
7 lat temu
Kasia Wolańska
7 lat temu

Omg

Beata Emanuela Kalińska-Lasota

Miasto niech lepiej podłączy mieszkania do ciepłowni

Damian Czysz
7 lat temu

Odinstalować aplikację smogową i po kłopocie 😀

Tadeusz Jadczyk
7 lat temu

i wyłączyć tych, którzy dymią 24h,
że miasto na to pozwala, brak słów

reb
reb
7 lat temu

Elektronie i PEC też niech zamkną. Będziemy ogrzewać się w słońcu. Pokaż jeszcze zdjęcie chłodni kominowej to dopiero robi wrażenie. Boże skąd się tacy ludzie biorą

Henrietta Światły
7 lat temu

Kontrole kominów tzw.wymazy i oczywiście solidne kary finansowe za palenie byle czym powinny być w całej Polsce.
I obowiązkowe wymiany kotłów,bo dym i z tego węgla okropnie truje i dusi

Beata Zielińska
7 lat temu

tylko że latem też są przekraczane normy a w piecach nikt nie pali!

Tomasz Gąska
7 lat temu

Co za bzdury! Prosze o dowody na te pani idiotyczne komentarze!!!!!

narab
narab
7 lat temu
Reply to  Tomasz Gąska

Ale ty jesteś ignorantem. Twój komentarz świadczy o krytycznie niskim poziomie wiedzy. Gdybyś ruszył trochę tą makówką to byś się domyślił że smog jest na tropie dzięki mediom. Po pierwsze normy są stale obniżane przez co ich przekroczenie staje się znacznie łatwiejsze a po drugie (nie wiem ile masz lat) gdy w Gliwicach działała koksownia , huta, zakład materiałów ogniotrwałych i wiele innych to nie było smogu? Smogu może nie bo takiego słowa media nie podały ale zanieczyszczenie było wielokrotnie większe niż obecnie tylko trzeba znaleźć tanią sensacje. O technologii filtracji już nie wspomnę.

Damian Lang
7 lat temu

nie pali? a to.ciekawe, woda ciepla na zaklecie pewnie leci

Beata Zielińska
7 lat temu

Ale nie tyle a smog i tak jest, problem jest całoroczny a nie jednego sezonu!

Henrietta Światły
7 lat temu

Moja sąsiadka pali w pieci okrągły rok,nawet jak na dworze +40st
Obiad gotuje na piecu wèglowym
Zadymienie,sadza jak berety i smród niesamowity…na własnym ogródku nie da się posiedzieć

Romek Skowroński
7 lat temu

Taki węgiel mamy huj wie skąd ecogroszek niewiadomego pochodzenia ludzią sprzedają,potem efekt,kopalnie pozamykali a węgiel sprowadzają,bo nasze nie rentowne,efekt

Tomasz Szulc
7 lat temu

Karać powinno się miasto że stare kamienice nie są podłączone do C.O. ( PEC ) foto ul.Chorzowska .

Joachim Schwierz
7 lat temu
Reply to  Tomasz Szulc

Zgadzam się w 100%dlaczego miasto Gliwice nie podłącza kamienic do PEC-u tylko straszy kontrolami no może się to niedługo zmieni jak się zmieni nareszcie Prezydent Gliwic.

Ja
Ja
7 lat temu

To zmniejszaniu koszty za węgiel lub róbcie centralne ogrzewanie jak obiecaliscie

KRZYWY
KRZYWY
7 lat temu

PRACUJĘ W JEDNEJ Z WIĘKSZYCH KORPORACJI NA GLIWICKIEJ STREFIE.CODZIENNIE WIDZĘ NA TERENIE SWOJEGO ZAKŁADU PONAD SETKĘ SAMOCHODÓW,PRZEWAŻNIE „TIRÓW:TŁUMNIE PRZEPYCHAJĄCYCH SIĘ PRZEZ ZAKŁAD,OCZEKUJĄCYCH POD MAGAZYNEM NA ZAŁADUNEK,ROZŁADUNEK,WYDANIE PAPIERÓW PRZEWOZOWYCH I.T.P ALE KAŻDY MA WŁĄCZONY SILNIK,NAWET WTEDY GDY NA DŁUŻSZY OKRES OPUSZCZA SAMOCHÓD.NIKT NIE REAGUJE A SPALINY LECĄ SOBIE KU NIEBIOSOM.TAKICH ZAKŁADÓW JEST WIĘCEJ,STREFA ŚMIERDZI SPALINAMI.A MOŻE BY TAK WYDAĆ OBLIGATORYJNIE ZAKAZ POZOSTAWIANIA SAMOCHODÓW „NA CHODZIE”TO SĄ SMRODZĄCE NIEPOTRZEBNIE TYSIĄCE SILNIKÓW CODZIENNIE TYLKO NA STREFIE

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI