r e k l a m a
spot_imgspot_img

Spektakl gliwickiego Teatru w TVP Kultura

W Teatrze Miejskim w Gliwicach zakończył się nabór utworów do III edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Zgłoszono 112 utworów. W najbliższych tygodniach przeczyta je sześcioosobowa Komisja Kwalifikacyjna, która wybierze 20 najlepszych dramatów i skieruje do kolejnego etapu.

Gliwicki Konkurs wyróżnia się tym, że na każdym z trzech etapów jurorom nie są znane nazwiska autorów, co jest rękojmią bezstronności, a zarazem profesjonalizmu – utwory są oceniane wyłącznie na podstawie walorów literacko-teatralnych. Nazwiska finalistów poznamy dopiero w listopadzie po wyborze przez pięcioosobową Kapitułę Konkursu trzech najlepszych sztuk, a następnie otwarciu kopert z personaliami twórców. Tytuł zwycięskiego utworu oraz jego autora poznamy dopiero podczas listopadowej uroczystości organizowanej na Scenie Kameralnej Teatru Miejskiego.

– Konkurs przynosi dramatopisarzom, prócz pewnego splendoru, również wymierne korzyści. Oprócz sporej nagrody finansowej, wydania wyróżnionych tekstów w formie książkowej rozsyłanej do recenzentów, krytyków i instytucji, podejmujemy się także realizacji nagrodzonej sztuki. „Feblik” wyprodukowany przez nas w formie audiowizualnej będzie emitowany w TVP Kultura. Cieszy mnie także niezmiernie, iż właśnie teraz trwają próby w Teatrze Narodowym w Warszawie nad scenicznym wystawieniem „Feblika” w reżyserii Leny Frankiewicz. To wszystko sprawia, że jak sądzę skutecznie wywiązujemy się z naszego zasadniczego zamierzenia jakim jest wspieranie autorów piszących dla teatru. – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor teatru i przewodniczący Rady Programowej Nagrody.

Spektakl „Feblik” powstał na podstawie dramatu Małgorzat Maciejewskiej, którym autorka zwyciężyła w I edycji Konkursu. Praca nad spektaklem w formule telewizyjnej była wyzwaniem i przyjemnością. Dziękuję wszystkim twórcom za stworzenie na ekranie tego pięknego świata, a także tłumaczkom języka migowego, dzięki którym spektakl oglądają również osoby z niepełnosprawnościami słuchu – powiedział Lech Mackiewicz, reżyser spektaklu.

– Od momentu powołania Teatru Miejskiego w Gliwicach nowe teksty dramaturgiczne były w centrum mojej uwagi. Przypomnę, że widzowie zobaczyli prapremierowe sztuki, napisane dla naszej sceny, a były to m.in. „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” Michała Siegoczyńskiego, który w 2019 roku zdobył morze nagród, „Dziki wschód” Przemysława Pilarskiego, za który autor zdobył Złotą Maskę w 2021 roku oraz sztuki Joanny Oparek, „Całe życie” i „Dobrą rodzinę”. Zebrane dramaty autorki ukazały się właśnie nakładem Czytelni Sztuki. Kolejnym działaniem na rzecz wspierania polskiej dramaturgii jest rzecz jasna Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Wielkie podziękowania kieruję ku Narodowemu Centrum Kultury, które przyznało nam grant na realizację „Feblika” w wersji audiowizualnej, upowszechnionej nieodpłatnie w Internecie. – mówi Grzegorz Krawczyk.

22 kwietnia na Scenie Kameralnej Teatru Miejskiego odbędzie się projekcja spektaklu „Feblik” i spotkanie z jego reżyserem w ramach cyklu „Teatr od kuchni”. 23 kwietnia w Teatrze Telewizji TVP Kultura spektakl zobaczą widzowie w całej Polsce.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI