spot_imgspot_img


Sprowadzenie samochodu do Gliwic z Niemiec. Ile to kosztuje?

Gliwiczanie wciąż bardzo chętnie sprowadzają samochody z zagranicy – przede wszystkim z Niemiec. Z wielu względów to interesujące rozwiązanie, jednak nie można zapominać, że wiąże się z pewnymi ponadstandardowymi wydatkami, których nie ponosi się przy kupnie auta w Polsce. Sprawdźmy, na jakie koszty należy się przygotować.

Ubezpieczenie i akcyza

Jeszcze przed bezpośrednim sprowadzeniem samochodu z Niemiec do Gliwic trzeba zadbać o ubezpieczenie, które może, choć nie musi być pierwszym wydatkiem. Kiedy zatem pojawia się konieczność jego wykupienia? Dotyczy ona samochodów bez aktualnej polisy od odpowiedzialności cywilnej, np. wyrejestrowanych i w związku z tym pozbawionych tablic rejestracyjnych. Dla takich aut można wykupić tymczasowe, 30-dniowe OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl lub stacjonarnie u jednego z agentów działających w Gliwicach, a kosztuje ono ok. 100-200 zł.

Jeśli jednak kupujesz pojazd z aktualnym ubezpieczeniem i ważnymi niemieckimi tablicami rejestracyjnymi, zgodnie z przepisami możesz się nim poruszać po drogach publicznych nie dłużej niż 30 dni. Ustawodawca założył, że tyle czasu wystarczy na spełnienie wszelkich formalności i zarejestrowanie samochodu w Polsce. Zanim jednak to nastąpi, nowy właściciel jest zobligowany do opłacenia podatku akcyzowego w urzędzie celnym – właśnie akcyza za pojazd stanowi z reguły najwyższy wydatek, który trzeba ponieść w ramach procedury. Ile ona wynosi?

Koszt podatku akcyzowego jest obliczany jednostkowo dla każdego auta i zależy od jego wartości oraz pojemności silnika. Obowiązują dwa przedziały pojemności jednostki napędowej wyznaczające koszt akcyzy:

  • poniżej 2000 ccm – 3,1% wartości pojazdu,
  • powyżej 2000 ccm – 18,6%.

Jak więc widać, opłata może być szczególnie wysoka dla samochodów z silnikiem przekraczającym 2000 ccm. Właśnie akcyza powoduje, że sprowadzanie takich aut z Niemiec jest przeważnie nieopłacalne.

Tłumaczenie dokumentów, przegląd i rejestracja

Mając potwierdzenie opłacenia podatku, można udać się do gliwickiego urzędu odpowiedzialnego za rejestrację samochodów – najpierw jednak należy zlecić tłumaczenie przysięgłe dokumentów dotyczących samochodu, czyli m.in. umowy kupna-sprzedaży, faktury czy dowodu rejestracyjnego. Usługa tłumaczenia przysięgłego wiąże się z wydatkiem na poziomie ok. 200 zł. Przed udaniem się do urzędu trzeba jeszcze zadbać o badanie techniczne, czyli tzw. przegląd zerowy, bo tak określa się pierwsze badanie w Polsce. W   2023 r. jego cena wynosi 98 zł.

Z przetłumaczoną dokumentacją oraz dowodami opłacenia akcyzy i wykonania badań technicznych można w końcu wybrać się do urzędu, aby zarejestrować pojazd i uzyskać polskie tablice oraz dowód rejestracyjny. Ich koszt wraz z ceną naklejek wynosi dokładnie 161,50 zł. Ostatnim krokiem formalnym, którego należy dopełnić, jest wykupienie całorocznego ubezpieczenia OC, którego koszt zależy od wielu indywidualnych zmiennych i może być bardzo różny dla poszczególnych kierowców oraz pojazdów.

Podsumowując, trudno jednoznacznie określić, z jakimi wydatkami wiąże się sprowadzenie samochodu z Niemiec do Gliwic. Jeżeli założymy, że import dotyczy auta o wartości 10 000 zł i z silnikiem o pojemności poniżej 2000 ccm, łączne koszty – poza ubezpieczeniami – wyniosą ok. 1000 zł. Jeżeli jednak pojazd kosztuje np. 50 000 zł, a pod jego maską pracuje jednostka napędowe o pojemności 3000 ccm, należy liczyć się z pięciocyfrowymi wydatkami. Warto zatem dokładnie przemyśleć, czy w danym przypadku sprowadzenie samochodu z Niemiec do Gliwic jest rzeczywiście opłacalne.

Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI