spot_img


Starówka częściowo zamknięta dla ruchu. Ogródki przed lokalami

Pandemia koronawirusa postawiła gliwicką branżę gastronomiczną w bardzo trudnej sytuacji. Restauracje, bary i kawiarnie były zamknięte przez wiele tygodni.

Przedsiębiorcy z gliwickiej starówki, za naszym pośrednictwem, zaapelowali do władz miasta o ograniczenie ruchu na ulicach wokół rynku po to, by mogli wystawić ogródki. To nie tylko stworzy klimat na starówce, ale przede wszystkim pozwoli im przetrwać i utrzymać miejsca pracy.

Zamknięcie ulic na starówce obiecywał w kampanii wyborczej prezydent Adam Neumann. Po naszym materiale wideo, w którym przedstawiliśmy problemy restauratorów z okolic rynku, do sprawy odnieśli się urzędnicy.

Zorganizowano spotkanie, podczas którego m.in. zbierano opinie. Wzięły w nim udział: władze samorządowe, przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich oraz Rady Dzielnicy Śródmieście. Niestety, zabrakło osób najbardziej zainteresowanych, czyli przedsiębiorców. Mimo to, urząd miejski informuje o „dialogu interesów”…

Do Zarządu Dróg Miejskich wpłynęły do tej pory 32 prośby o możliwość wystawienia ogródków.

– Nowo powstające aranżacje zewnętrzne powinny być odpowiednio ogrodzone i zabezpieczone stabilnymi konstrukcjami, wykonanymi z materiałów naturalnych. Wszystkie elementy stabilizujące powinny zostać zasłonięte zielenią bądź pełnić funkcje dekoracyjne – wyjaśnia Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Znamy już szczegóły zamknięcia części starówki

Zmiany w organizacji ruchu drogowego obejmą m.in. ul. Plebańską, która zamieni się w ciąg ulicznych restauracji, a ul. Raciborska zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego na odcinku od ul. Średniej do Rynku. Problem w tym, że na wspomnianym odcinku znajduje się niewiele lokali, które mogłyby wystawić ogródki. Są tam m.in. Ministerstwo Śledzia i Wódki, Zdrowa Krowa, Prime kebab oraz… mydlarnia, fryzjer, sklep ze zdrową żywnością i Żabka.

Na innych ulicach przedsiębiorcy będą mogli wystawić ogródki, ale uliczki nie będą zamknięte dla samochodów.

Zmiany zostaną wprowadzone również na ul. Krupniczej, Średniej, Bednarskiej, Kaczyniec, Zwycięstwa oraz przy placu Inwalidów Wojennych.

Zobacz nasz materiał wideo, w którym nagłośniliśmy prośbę restauratorów

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Blazej
Blazej
2 lat temu

To teraz powiedzcie nam, mieszkańcom starówki gdzie mamy parkować samochody.

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI