r e k l a m a


Stefan Batory stoi przy Zameczku Piastowskim

Pomnik Stefana Batorego stanął na skwerze Salgotarjan w Gliwicach. W poniedziałek uroczystego odsłonięcia monumentu dokonali prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz oraz burmistrz węgierskiego miasta Salgotarjan.

Pomnik jest darem dla Gliwic od Węgrów. Identyczny pomnik Batorego stoi na Węgrzech w naszym partnerskim mieście.

Burmistrz Salgotarjan przyznaje, że cieszy się, iż pomnik stanął w tak pięknym i wyjątkowym miejscu, tuż przy ważnym dla gliwiczan Zameczku Piastowskim. – Ten dar to podziękowanie za współpracę i przyczynek do jej pogłębienia – mówiła Székyné Sztrémi Melinda, burmistrz.

Współpraca między Gliwicami a węgierskim miastem trwa już od ponad 20 lat. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku na gliwickim Rynku odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą gliwiczanom, którzy w grudniu 1956 r. odważnie zamanifestowali swoje poparcie dla narodu węgierskiego walczącego o zrzucenie sowieckiego jarzma.

Stefan Batory – władca Siedmiogrodu, król Polski, nie jest może, tak jak Jan III Sobieski, bezpośrednio związany z Gliwicami, lecz związany jest z Polską i jednym z najświetniejszych okresów w jej historii. Batory oceniany jest jako wybitny dowódca. Niegdyś był niejako łącznikiem Polski i Węgier i dziś znów połączył te oba kraje.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI