spot_imgspot_img


Strajk generalny? Na razie akcja w Gliwicach

Związkowcy chcą namówić gliwiczan do wzięcia udziału w planowanym na początku 2013 roku strajku generalnym.

Największe związki zawodowe działające na Śląsku powołały wspólnie Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Zajmie się on organizacją strajku generalnego w województwie śląskim. Już teraz Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” przeprowadza akcje ulotkowo-informacyjne. Mają się odbyć we wszystkich miastach województwa śląskiego. Najbliższa taka akcja będzie miała miejsce we wtorek 30 października o godz. 15:00 w Gliwicach przed Urzędem Miejskim oraz na Placu Piastów.

– Będziemy informować mieszkańców miast regionu o inicjatywie Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego oraz o konieczności zorganizowania strajku generalnego na Śląsku – zapowiada Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80”.

A konieczność zorganizowania strajku generalnego – według związkowców – wynika ze złej polityki społeczno-gospodarczej prowadzonej przez rząd.

Chodzi m.in. o brak ochrony miejsc pracy, nieprzeciwdziałanie rosnącemu bezrobociu, akceptowanie patologii umów śmieciowych, likwidowanie szkół i prywatyzowanie ochrony zdrowia czy też o zamiary likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze.

– Wymienione postulaty to zjawiska, które uderzają w grupy zawodowe i społeczne. Wynika to ze złej polityki społeczno-gospodarczej prowadzonej przez rządzących. Akceptowanie problemów, z jakimi codziennie boryka się społeczeństwo jest tłumaczone przez „Warszawkę” kryzysem. Ale to nie jest nasz kryzys, tylko polityków i bankierów. My nie będziemy płacić za ich kryzys – mówi Patryk Kosela. – Dlatego właśnie strajk generalny, jako strajk sprzeciwu jest organizowany bez oglądania się na sztandary związkowe. „Sierpień 80” będzie informował mieszkańców województwa o tej decyzji i o postulatach. Będziemy też zachęcali społeczności lokalne do poparcia i przyłączenia się do tego strajku – dodaje rzecznik związku

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy został zawiązany 23 października br. w Katowicach z inicjatywy Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, Śląskiej Rady Wojewódzkiej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych Województwa Śląskiego i Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”. Lista członków Komitetu jest otwarta i mogą do niego przystąpić wszystkie organizacje, które zgadzają się z jego postulatami i zamierzają podjąć wspólne działania na rzecz mieszkańców regionu i kraju.

Strajk generalny na Śląsku odbędzie się najprawdopodobniej na początku 2013 roku.

Także we wtorek odbędzie się kolejne spotkanie MKP-S, na którym opracowane mają zostać terminy referendów w poszczególnych branżach i zakładach pracy w województwie śląskim.

(fot. wzz.org.pl)
spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI