r e k l a m a


Święto Konstytucji 3 Maja na pl. Mickiewicza w Gliwicach

Narodowe Święto Trzeciego Maja upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów, pierwszej w nowożytnej Europie. Z tej okazji na pl. Adama Mickiewicza odbędą się rocznicowe obchody.

231. rocznicę przyjęcia przez Sejm Wielki ustawy rządowej będziemy świętować inaczej niż zwykle. O godz. 10.30 na pl. Mickiewicza rozpocznie się mobilna gra miejska „Na tropie zaginionej konstytucji”. Motywem przewodnim będzie obraz „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” Jana Matejki. Zadaniem uczestników zabawy, którzy wcielą się w postać prywatnego sekretarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, będzie odszukanie 11 kart, na których zostały spisane wszystkie rozdziały Konstytucji 3 maja. W grze mogą wziąć udział uczestnicy indywidualni i drużyny (minimum dwuosobowe, co najmniej jeden uczestnik musi być pełnoletni). Żeby wziąć udział w zabawie, trzeba mieć smartfon/tablet z dostępem do Internetu i zainstalowaną aplikacją ActionTrack (można ją pobrać bezpłatnie w Google Play i AppStore).

W katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 12.30 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny, po której, około godz. 13.30, rozpocznie się uroczysty przemarsz spod kościoła na pl. Adama Mickiewicza. Oficjalne obchody na placu Mickiewicza rozpoczną się około godz. 13.45.

Zwieńczeniem gliwickich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja będzie wieczorny koncert w Teatrze Miejskim (ul. Nowy Świat 55–57). Z programem „Piano” wystąpią Magdalena i Mirosław Czyżykiewiczowie. W programie koncertu są piosenki inspirowane Narodowym Świętem Trzeciego Maja, ale też – w nawiązaniu do aktualnej sytuacji międzynarodowej – utwory antywojenne. Będzie można usłyszeć również autorski materiał duetu Czyżykiewiczów z ich ostatniej płyty. Bilety w cenie 2 zł są dostępne w kasach teatru i kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3).

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI