Uszkodzenie systemu może być spowodowane wieloma czynnikami, od awarii płyty głównej, przez działanie złośliwego oprogramowania, aż po niewłaściwe zasilanie. Niezależnie od tego, co spowodowało te tarapaty, zostajemy z problemem utraty danych, który trzeba rozwiązać. Kłopot stanowi szczególnie sytuacja, kiedy utracone pliki są nam niezbędne do pracy. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?
Odzyskujesz dane samodzielnie? Uważaj.
Próby samodzielnego odzyskiwania danych mogą wydawać się kuszące, szczególnie że w sieci znajduje się niemało narzędzi opisywanych właśnie jako programy do odzyskiwania plików tekstowych, zdjęć czy multimediów. Do tego typu metod działania podchodzić należy z dużym dystansem. Każde ściągnięcie programu czy aplikacji niewiadomego pochodzenia wiąże się z ryzykiem spowodowania szkód na zawartości naszego sprzętu, a nawet i samego hardware’u.
Amatorskie narzędzia do odzyskiwania danych mogą naruszyć strukturę dysku twardego lub innych nośników danych. Błędne i niezgodne z opisem działanie takiego oprogramowania może prowadzić do trwałej utraty danych, czyli sytuacji, kiedy będą już zupełnie nie do odzyskania, podczas gdy w innych okolicznościach mogłyby być z powodzeniem odzyskane przez profesjonalistów. Warto więc pamiętać, że próba samodzielnego odzyskania danych może spowodować dodatkowe uszkodzenia, które utrudniają lub uniemożliwią późniejsze profesjonalne odzyskanie utraconych danych.
Bezpieczne odzyskiwanie danych
Odzyskiwanie utraconych plików na komputerze to proces, który wymaga wiedzy, doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Odzyskiwanie tego, co zostało utracone w wyniku uszkodzenia systemu to bowiem proces skomplikowany i wymaga specjalistycznej pomocy. Profesjonaliści w tej dziedzinie posiadają dogłębną wiedzę na temat struktury systemów, plików, technik odzyskiwania danych. Dysponują narzędziami, które mogą zastosować w zależności od konkretnych okoliczności. Nierzadko nośniki wymagają umieszczenia ich w specjalnej sterylnej komorze ze względu na wydobywanie wewnętrznych elementów wrażliwych nawet na najmniejsze pyłki i zanieczyszczenia. Laicy rzadko zdają sobie sprawę, że odzysk danych musi być całkowicie bezpieczny i dla samych danych, i dla nośnika, a nie uzyska się tego w warunkach domowych. Zwykły użytkownik komputera czy laptopa z pewnością też nie posiada liczonego w latach doświadczenia w ratowaniu plików.
Co zrobić by odzyskać pliki?
Unikaj prób samodzielnego odzyskiwania danych, które mogą tylko pogorszyć sytuację. Skorzystaj z usług specjalistów, którzy mogą pochwalić się długoletnim doświadczeniem i których wiedza na temat odzyskiwania danych jest naprawdę imponująca. Usługa jest płatna, jednak — trzeba to uczciwie przyznać — po stokroć bezpieczniejsza i pewniejsza od samodzielnego kombinowania. Zwykle też profesjonalna firma dokonuje przed przystąpieniem do działania dokładnej analizy problemu i określa prawdopodobieństwo powodzenia przedsięwzięcia, zanim jeszcze zdecydujesz się zapłacić za całą usługę. Gdzie i komu zlecić odzyskiwanie plików? Warto zajrzeć na Datalab.pl aby przekonać się, że wystarczy skorzystać z jednego z wielu dostępnych w całej Polsce punktów partnerskich Komputronik, zanieść tam swój nośnik, a resztą zajmą pracownicy DATA Lab. Można też wysłać nośnik do firmy za pośrednictwem bezpłatnej usługi Zamów Kuriera. Firma ma siedzibę w Poznaniu, więc jeżeli mieszkasz w tym mieście, możesz przynieść sprzęt osobiście.
W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie większość naszych cennych informacji przechowywana jest na komputerach i innych urządzeniach elektronicznych, utrata danych może być prawdziwym koszmarem. Cenny materiał fotograficzny, ważne dokumenty biznesowe czy osobiste pliki — wszystko to może zniknąć w jednej chwili, na skutek awarii systemu. Ale czy istnieje sposób, aby przywrócić te utracone dane? Odpowiedź brzmi tak, a kluczem do sukcesu jest profesjonalne odzyskiwanie danych.
Materiał partnera