Sytuacja w woj. śląskim jest zła, ale nie tragiczna

1868 przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w ostatniej dobie w woj. śląskim – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Według służb wojewody, ogniska są w całym regionie – w urzędach, DPS-ach, komendach policji i straży pożarnej, szpitalach.

„Potwierdzone są zakażenia w 21 domach pomocy społecznej, prowadzonych przez samorządy, które na szczęście dobrze radzą sobie z zapewnieniem opieki mieszkańcom. W razie problemów zwracają się do nas o pomoc” – powiedziała w środę PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Jak poinformowała, we wtorek wieczorem osiągnięto porozumienie z zarządcą Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, gdzie ma powstać szpital polowy.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że we wtorek w regionie zajęte było 1245 spośród 1672 łóżek dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu oraz 114 na 144 dostępne łóżka respiratorowe.

Dzień wcześniej w woj. śląskim zajęte było 1097 spośród 1605 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 oraz 111 na 134 dostępne łóżka respiratorowe. W woj. śląskim jest też 259 miejsc w izolatoriach, z czego zajęte są obecnie 104. Wkrótce liczba takich miejsc ma wzrosnąć do 600.

Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” poinformowała w środę, że 29 października kolejny raz górnicy będą oddawać krew i osocze w ramach wspólnej akcji górników i medyków, która ma pomóc w leczeniu najcięższych przypadków choroby COVID-19. Tym razem górnicy ze śląskich kopalń oddawać będą krew we wrocławskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Akcja ma na celu propagowanie idei oddawania krwi i osocza przez ozdrowieńców, wśród których znacząca grupa to górnicy śląskich kopalń. Akcja zrodziła się ze wspólnej inicjatywy górników i medyków, którzy pod hasłem „nie hejtuję, bo ratuję” postanowili przeciwstawić się fali hejtu, jaka wylała się swego czasu na te dwie grupy zawodowe.

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem – w środę liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła 41 tys. 725 – o 1868 więcej niż we wtorek. W regionie zmarło 839 osób z COVID-19 – w środę poinformowano o 38 kolejnych zgonach. Wyzdrowiało ok. 62,2 proc. wszystkich zakażonych od początku epidemii (25 tys. 969 osób) – w środę w regionie przybyło 413 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas ponad 563,1 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie blisko 6,7 tys. osób, a w kwarantannie domowej – decyzją sanepidu – jest prawie 21,8 tys. mieszkańców regionu. (PAP)

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI