Szantowe Gliwice ruszają

Szanty w Gliwicach powracają.

Organizatorzy gliwickiego Festiwalu Morza „Nad Kanałem“ po prawie dwuletniej przerwie wracają do idei koncertów piosenki żeglarskiej i szant w ramach cyklu „Szantowe Gliwice“. Zainauguruje go już w marcu legenda sceny żeglarskiej, tyska grupa Prawdziwe Perły (kiedyś Perły i Łotry).

Przypomnijmy, iż ostatnie tego typu wydarzenie miało miejsce w klubie „Siódemka“ (dawniej Taverna Folkowa „Latarnia“) gdzie w czerwcu 2010 roku zagrały 3 grupy: chorzowska Pchnąć w tę łódź Jeża oraz gliwickei Indygo i Sąsiedzi.
– Wracamy do dobrej, gliwickiej tradycji żeglarskich spotkań w tawernie, pubie przy muzyce morza, nie tylko podczas festiwalu – wyjaśnia motywy reaktywacji cyklu „Szantowe Gliwice“ Darek Opoka, prezes stowarzyszenia GTW, jeden z współorganizatorów festiwalu „Nad Kanałem“.

– Na koncerty szant i piosenki żeglarskiej nie chcemy czekać aż do października. Dlatego postanowiliśmy wrócić do pomysłu sprzed lat, który kultywowała jeszcze tawerna „Latarnia“ i zapraszać pojedyńcze zespoły do Gliwic także w ciągu całego roku. Po zamknięciu Latarni był problem z miejscem na takie wydarzenia. Znalazł się jednak klub Rock’a, który chętnie przyjmie żeglarzy u siebie więc nie czekając długo startujemy – dodaje Opoka.

Pierwszy koncert już 18 marca, o godz 20:00
wystąpi zespół Prawdziwe Perły

To grupa, która powstała na poaczątku lat 90. Po zmianach w składzie, nazwy dziś tworzy ją 5 muzyków, którzy w repertuarze mają zarówno szanty – tradycyjne marynarskie pięśni pracy (śpiewane w aranżacjach na 5 głosów), jak i piosenki morskie i muzykę folkową, inspirowaną melodiami z Irlandii i Breatnii. Grupa zdobyła szereg nagród, w tym „za wierność szancie klasycznej im. Stana Hugilla“ na najważniejszym polskim festiwalu Shanties w Krakowie. Na koncie mają kilka płyt, koncerty w całej Polsce ale także w Irlandii, USA, Niemczech. To zespół składający się z bardzo dobrych muzyków i wokalistów, którzy doskonale poruszają się nie tylko na niwie tradycyjnej muzyki morza ale i bluesa,
bluegrassu czy… gospel

Skład:
Michał Smoliński – flety, banjo, śpiew
Wojciech Harmansa – akordeon, śpiew
Adam Saczka – instrumenty klawiszowe, śpiew
Michał Palka – gitara, śpiew
Michał Gramatyka – gitara basowa, śpiew

Zapraszamy, Pub Rock’a, Gliwce, ul. Rynek 18
Bilety: 10 zł przedsprzedaż (www.folk24.pl/sklep) | 15 zł (w dniu koncertu)

Kolejne koncerty w kwietniu i na przełomie maja/czerwca.

Imprezę wspiera Samorząd Miasta Gliwice oraz Metropolia Silesia
Organizatorzy: Stowarzyszenie GTW, Agencja INVINI, Rock’a CLUB
Partnerzy: Hotel Royal
Media patroni: Gazeta Gliwicka, Folk24.pl, infogliwice.pl, koncerty.net.pl

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI