Polski rynek pożyczek pozabankowych kwitnie. Wszystko za sprawą tego, że banki często odmawiają udzielenia pomocy finansowej osobom z negatywną historią kredytową.
Ludzie znajdujący się w sytuacji bez wyjścia, decydują się na finansowanie z parabanku, ponieważ tylko w ten sposób otrzymają środki finansowe umożliwiające przetrwanie. Jednak jak pokazuje statystyka, coraz częściej klientami takich firm pożyczkowych stają się osoby bez żadnych problemów finansowych. Uzyskane w ten sposób finansowanie zostaje przeznaczone na różne cele, takie jak np. konieczny remont mieszkania. Zanim jednak zdecydujesz się na podpisanie umowy, warto zapoznać się z niniejszym artykułem. Wskażemy, na co warto zwrócić uwagę przeszukując dostępne oferty.
Wiarygodność firmy pożyczkowej
Przy tak dużym wyborze ofert, zdecydowanie się na konkretną firmę pożyczkową może okazać się nie lada wyzwaniem. Musisz pamiętać o tym, że przez najbliższe kilka/kilkanaście miesięcy (zależy od wysokości zobowiązania) będziesz związany z pożyczkodawcą odpowiednią umową. Zatem jeśli chcesz uniknąć późniejszych rozczarowań i stresujących sytuacji, w pierwszej kolejności oceń wiarygodność firmy pożyczkowej, z którą masz do czynienia. W tym celu najprościej zweryfikować numer KRS, który widnieje w umowie. Potwierdza on autentyczne istnienie spółki finansowej. Warto również sprawdzić rejestr Związku Firm Pożyczkowych, który prowadzony jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. Bez problemu odnajdziesz w nim swojego pożyczkodawcę, o ile prowadzi legalną działalność.
Ogólnodostępne porównywarki pożyczek
Internet bogaty jest w portale internetowe, które specjalizują się w porównywaniu poszczególnych ofert między sobą, takie jak Chwillowki.pl czy Chwilowki-online.org. Są to ogólnodostępne i bezpłatne narzędzia, więc warto z nich korzystać. Bardzo często zdarza się również, że oferty te są oceniane przez byłych klientów. Dokładna analiza komentarzy widniejących pod określoną firmą, jest jak najbardziej wskazana, aby dokonać właściwego wyboru.
Dokumenty załączone do umowy
Uczciwy pożyczkodawca udostępni Ci wraz z umową szereg dokumentów dodatkowych. Koniecznie dokładnie się z nimi zapoznaj, a ewentualne wątpliwości skonsultuj z doradcą klienta lub prawnikiem. Jeśli w stercie papierów nie znajdziesz formularza informacyjnego, poproś o niego potencjalnego pożyczkodawcę. W tym miejscu warto, abyś zwrócił również uwagę na przebieg komunikacji pomiędzy Tobą, a przedstawicielem firmy. Jeśli podczas rozmowy czujesz się ignorowany, albo uważasz, że doradca unika udzielenia rzetelnej odpowiedzi na postawione przez Ciebie pytanie, nie podejmuj pochopnej decyzji i wstrzymaj się z podpisaniem wiążącej umowy.
Rozsądne korzystanie z promocji
W walce o klienta, wszystkie chwyty są dozwolone. Dlatego też bez problemu można znaleźć ofertę pożyczki, bez żadnych dodatkowych opłat. W praktyce oznacza to, że klient, który pożyczył kwotę np. 2000 zł, zwraca tyle samo. Jest to możliwe, ponieważ pożyczkodawca zrzeka się prowizji i odsetek wynikających z umowy. O ile rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla osób poszukujących stosunkowo niewielkiego finansowania, na krótki okres czasu, to bardzo często niesie ze sobą pewien haczyk. Haczyk, o którym zapomina wielu niefrasobliwych klientów. Wobec powyższego przed podjęciem decyzji, zapoznaj się z dokładnym regulaminem promocji. Jeśli uznasz, że został on napisany chaotycznie – zrezygnuj z takiego finansowania.
Wysokość pożyczki dostosowana do potrzeb
Przed podpisaniem umowy pożyczkowej, dobrze zastanów się, jak wysokie finansowanie jest Ci aktualnie potrzebne. Nie warto jest decydować się na zobowiązanie, które znacznie przekracza Twoje zapotrzebowanie i utrudni regularną spłatę. Jeśli zatem Twój wierzyciel proponuje finansowanie przekraczające o kilka tysięcy kwotę, o którą wnioskowałeś, potraktuj to jako sygnał ostrzegawczy.
Przedłużenie terminu spłaty
Przeglądając dostępne oferty, warto również zwrócić uwagę, czy znajduje się w nich możliwość przedłużenia terminu spłaty. W razie ewentualnych problemów z terminowym uregulowaniem zadłużenia, jest to ostatnia deska ratunku. Cały proces wiąże się z koniecznością pokrycia dodatkowych opłat, ale pozwala uniknąć nałożenia karnych odsetek za brak uiszczenia raty. Trudno jest przewidzieć, co przyniesie przyszłość i jak wpłynie ona na naszą stabilność finansową, dlatego też opłacalna jest możliwość skorzystania z takiego rozwiązania.
Pożyczki pozabankowe pomogą, jeśli podejdziesz do nich odpowiedzialnie
W Internecie roi się od negatywnych opinii na temat pożyczek pozabankowych. Trzeba jednak stwierdzić, że zdecydowana większość z nich wywodzi się z nieodpowiedzialnego podejścia do swojej sytuacji finansowej. Zarówno pożyczki online, jak i te, które można uzyskać wyłącznie w placówce firmy, to świetne produkty mogące zarówno zaszkodzić, jak i pomóc. Warunkiem jest jednak odpowiednie dopasowanie oferty do potrzeb i możliwości finansowych klienta. Celem niniejszej publikacji jest uwrażliwienie czytelnika na aspekty, które powinien uwzględnić na etapie wyboru oferty pożyczkowej. Okazuje się bowiem, że poza dokładnym wyliczeniem jej kosztów, trzeba również zwrócić uwagę na opinie firmy. Przekazują one bowiem wiele informacji na temat podejścia pracowników do klienta, a jeśli jest ono niezbyt uprzejme na samym początku, to będzie takie przez cały okres zobowiązania.
Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji odnośnie finansowania, są dostarczone dokumenty. Obowiązkowo zatem należy przeczytać umowę ramową, w której opisane są wszystkie aspekty prawne związane z pożyczką. W hierarchii ważności, na drugim miejscu znajduje się formularz informacyjny. Jest on nieco bardziej przystępny dla czytelnika, jednak stanowi tylko uzupełnienie do umowy. Po dokładnej analizie wspomnianych dokumentów, należy przyjrzeć się tabeli opłat. Może się okazać, że u innego wierzyciela, pożyczka będzie tańsza. Pamiętaj, że podpisując umowę z wierzycielem, decydujesz się na nawiązanie z nim dłuższej relacji. Wybierz mądrze, sprawdzaj opinie na temat firmy w kilku miejscach, a zagwarantuje Ci to wewnętrzny spokój i zadowolenie z usługi.