r e k l a m a


Szykuje się pierwszy taki strajk od 1989 roku

Ulotkami i gazetami związkowcy „Sierpnia 80” będą namawiać w piątek mieszkańców dziewięciu miast Śląska i Zagłębia.

To już ostatnie przygotowania przed zaplanowanym na 26 marca wielkim strajkiem generalnym w regionie. Apel o masowe wzięcie udziału w strajku w zakładach pracy oraz w towarzyszących protestowi pikietach Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” zorganizuje w piątek m.in. na gliwickim Placu Piastów o godz. 11.00. – Strajku można było uniknąć, ale rząd Tuska woli iść na wojnę ze społeczeństwem – tłumaczy rzecznik prasowy WZZ „Sierpień 80”, Patryk Kosela.

– Gdy prowadziliśmy rozmowy z premierem Piechocińskim, posłowie PO forsowali w Sejmie projekt ustawy robiący z pracowników niewolników. Chodzi o wydłużenie rozliczania czasu pracy do roku i zmniejszenie pieniędzy za nadgodziny – dodaje Patryk Kosela.

Strajk będzie dwugodzinny i zostanie przeprowadzony w zakładach pracy w godzinach 8:00-10:00.

W poszczególnych zakładach i branżach, w których przeprowadzono referendum strajkowe i załogi poparły tę formę protestu, odbędą się dwugodzinne strajki. Godziny strajku są uzależnione m.in. od tego, w jakim systemie pracują dane zakłady i od specyfiki poszczególnych branż. W większości zakładów przemysłowych akcja strajkowa potrwa od godz. 6:00 do 8:00, ale np. na kolei czy w oświacie od 8:00 do 10:00.

– Strajkom w zakładach pracy będą towarzyszyć pikiety i demonstracje, które odbędą się w sześciu miastach regionu śląsko-dąbrowskiego: w Katowicach, w Jastrzębiu-Zdroju, w Rybniku, w Siemianowicach Śląskich, w Świętochłowicach i w Sosnowcu. Liczba miast nie jest przypadkowa, a zbiega się z liczbą postulatów strajkowych. Natomiast zakładach, które nie mają prawa do strajku, zostaną wywieszone flagi związkowe oraz będą prowadzone inne formy protestu – mówi rzecznik „Sierpnia 80”.

Związkowcy mają silną legitymację dla przeprowadzenia strajku generalnego. W referendach wzięło udział 146 tysięcy 800 pracowników w blisko 600 zakładach. Za opowiedziało się około 95 proc. głosujących.

– Hasło przewodnie strajku to „Jeden za wszystkich – wszyscy za jednego”. Łączą nas wspólne cele: ochrona przemysłu i stabilnych miejsc pracy na Śląsku i w Zagłębiu oraz obrona regionu przed społeczną i gospodarczą degradacją – informuje Patryk Kosela.

Strajk generalny na Śląsku będzie pierwszym takim po 1989 roku. Organizują go wspólnie największe związki zawodowe: NSZZ „Solidarność”, OPZZ, Forum Związków Zawodowych i WZZ „Sierpień 80”.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anfa
Anfa
11 lat temu

Bez sensu 🙂
Niby o co ta walka jest, jeden wystąpił przed szereg i się obłowi, ciekawe ile osób przez te jego pierdy zostanie zwolnionych z pracy. Polska to nie dzicz.

J.N
J.N
11 lat temu

Dziki to ty jesteś koles, więc milczy jak nie masz nic do powiedzenia

Ewa
Ewa
11 lat temu

Polska to dzicz, nic nie da się zmienić bez krajowego strajku generalnego. Mamy w nosie takich mędrków, jak Ty, którzy uważają, że nasze dzieci maja być niedożywione, bo w tym kraju pracodawcom wolno wszystko. Wasz koniec nadchodzi, chociaż wolno.

AndrzejD
AndrzejD
11 lat temu

” …w którejś z przestrzeni godzin 8:00-10:00 ” – czy ktoś może mi to przetłumaczyć na język polski ?

maniek
maniek
11 lat temu

nie bez sensu wlasnie ze dzicz tu powinni ludzie wystapic na ulice i zucac butelkami , cegowkami itd 5zl na godz i taka charowa to musi sie skonczyc

pedro
pedro
11 lat temu

Jak bedziecie miec prace za 500 zl.to dopiero zrozumiecie,ze lepiej miec cos jak nic w Swiecie szaleje kryzys,Hiszpania Grecja Portugalia ,w Angli jest masa bez pracy,czy w Irlandi,Strajkujcie i sami sie zniszczycie PIS-owcy chca zadzic i dlatego buntuja Narod ale jak oni przyjda do wladzy to z Polska jest koniec,Teraz sa Granice otwarte jak chcecie wiecej zarabiac to jedzcie na Zachod to wam sie odechce tych pieniedzy,po oplaceniu czynszu ubezpieczen itp..to cie nie bedzie stac wrocic do Polski,chyba ze bedziesz kradl Auta

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI