r e k l a m a


Tak ma wyglądać nowy szpital w Gliwicach. Budowa potrwa kilka lat

Na miejsce budowy szpitala wybrano wolny teren przy ul. Kujawskiej. Można tam swobodnie wkomponować spory nowoczesny budynek. Ogromną zaletą tej lokalizacji jest również wygodny dojazd z różnych części Gliwic i miejsca na parkingi – przekonują urzędnicy.

Prace koncepcyjne są mocno zaawansowane, projektowanie przebiega etapowo i ma zostać sfinalizowane w pierwszym kwartale 2021 roku. W tym roku zakończy się przygotowywanie projektu budowlanego, potem powstaną konieczne projekty wykonawcze i kosztorysy.

To jedna z trzech propozycji przedstawionych przez projektanta, która będzie w kolejnym etapie doprecyzowana. – Wybrany wariant jest najlepszy pod względem funkcjonalnym i najbliższy naszym oczekiwaniom, zapewnia bardzo dobre warunki leczenia i pracy w szpitalu. Najczytelniej rozwiązano w nim też sprawy logistyki i komunikacji wewnątrz i na zewnątrz budynku – mówi Piotr Zielonka, dyrektor ds. technicznych Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Dołącz do dyskusji na ten temat na Facebooku

W wybranym wariancie powierzchnia całego budynku jest optymalna, choć większa niż pierwotnie zakładano. Wynika to przede wszystkim z innego zorganizowania połączeń komunikacyjnych w szpitalu. Projektant zaproponował zastosowanie dwukorytarzowego układu oddziałów, zgodnie z obecnymi światowymi trendami w budowie obiektów szpitalnych. Po zmianach powierzchnia wyniesie w przybliżeniu 57 000 m2 i przewiduje możliwości dalszego rozwoju.

Jak będzie wyglądał szpital?

Obiekt ma mieć 5 kondygnacji (podpiwniczenie, parter i trzy piętra), a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych.

Bryła przypomina na planie literę H, jest mniej zwarta niż w pozostałych proponowanych wariantach. Pozwala na lepsze dostosowanie szpitala do funkcjonowania w czasie zagrożeń epidemicznych. Na każdej kondygnacji przewidziano podobne moduły i możliwość odcięcia w razie potrzeby poszczególnych części budynku bez konieczności zamykania całej placówki. Na każdym skrzydle i oddziale zaprojektowano układy dwóch korytarzy, co umożliwia łatwe izolowanie osób narażonych na zakażenie.

Zgodnie z obecnymi założeniami, w budynku ma działać 12 oddziałów mieszczących 353 łóżka dla pacjentów – więcej niż pierwotnie zakładano.

Zaplanowano m.in. 8 sal operacyjnych, zespół przychodni i działy diagnostyczno-zabiegowe. Nowością w miejskim szpitalu ma być Szpitalny Oddział Ratunkowy z prawdziwego zdarzenia, zakład rehabilitacji kardiologicznej i laboratorium genetyczne. Szpital będzie wyposażony w panele fotowoltaiczne oraz system trigeneracji, które przyczynią się do oszczędności zużycia energii w obiekcie.
– To dobrze przemyślany projekt. Bloki operacyjne są na jednym poziomie z oddziałami chirurgicznymi i oddziałem urologicznym, które są ściśle z nimi funkcjonalnie powiązane. Drogi dojść są krótkie, łatwiej zarządzać też personelem. Bezpośrednio nad blokami operacyjnymi jest oddział intensywnej terapii, a nad chirurgią ogólną – oddział wewnętrzny. To ułatwi prowadzenie konsultacji i bezpieczniejsze, szybsze przemieszczanie się windami personelu oraz pacjentów. Z kolei usytuowanie oddziału pediatrycznego na parterze ogranicza do minimum kontakt dzieci i rodziców z innymi oddziałami. Można mnożyć przykłady takich racjonalnych rozwiązań – mówi dyrektor Zielonka.

Po zakończeniu projektowania, w przyszłym roku miasto będzie mogło ogłosić przetarg, który pozwoli wyłonić wykonawcę budowy. Realizacja tak dużej inwestycji może potrwać kilka najbliższych lat.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kartacz
Kartacz
4 lat temu

W życiu nie uwierzę, że ten cały Neumann takie coś wybuduje bo on potrafi tylko burzyć tak jak zameczek leśny Bravo oraz zalewać betonem jak zbiorniki retencyjne i park chrobrego oraz wszystko wokół pomnika Frankiewicza czyli Areny Podium Gliwice

JAROSŁAW
JAROSŁAW
4 lat temu
Reply to  Kartacz

jasnowidz się znalazł z koziej du**

Emmm
Emmm
4 lat temu
Reply to  Kartacz

A kto Go wybrał o ile pamietam frekwencja w wyborach nie przekraczała 30% zamiast narzekać ruszcie d***y w następnych wyborach i wybierzcie kogoś bardziej sensownego!

haha
haha
4 lat temu

taaaaa w szpitalu nie ma kto pracować i sciągają lekarzy nawet z Krakowa płacąc im gigantyczne pieniądze ale wybudują nowy szpital który skończy jak ten koło M1 w Zabrzu czyli zostanie wyburzony

JAROSŁAW
JAROSŁAW
4 lat temu
Reply to  haha

następny prorok , pewnie z jedynie słusznego PIS

JAK ZWYKLE
JAK ZWYKLE
4 lat temu

A to spryciarze doprowadzą do ruiny budynki obecnych szpitali ale wybudują nowy dając zarobic oczywiście różnym firmom na budowie, później wyburzą stare budynki bo w tym się akurat specjalizują i grunty po szpitalach zostaną sprzedane. tak się kręci biznes w Gliwicach

grażynka
grażynka
4 lat temu
Reply to  JAK ZWYKLE

Obecne budynki nie spełniają standardow , np Szpital nr 4 Zygmunta Starego , nie przebudujesz , szpital musi spełniać określone normy np wysokość sal , powierzchnia itd jesteś w stanie to zrozumieć , wątpię

Polski Nosacz
Polski Nosacz
4 lat temu

Ostatecznie zwycięży firma, która wystawi najniższą ofertę i pokryje szpital modną w naszym mieście blachą trapezową żeby budynek współgrał z super nowoczesnym blaszanym centrum przesiedkowym

Gosia
Gosia
4 lat temu

Przykre. Same trole tu siedzą.

Gosia
Gosia
4 lat temu

Zwykły gliwiczanin by się ucieszył . A tutaj trole trojują…trolują…trolują. A fee..

Kartacz
Kartacz
4 lat temu
Reply to  Gosia

tak sobie wmawiajcie 😉 na Facebooku osoby widoczne ze zdjęciem i z imieniem i nazwiskiem piszą to samo więc wmawiajcie sobie dalej że trole. Pozdraiwam Panią Jolantę

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI