r e k l a m a


TAURON przejmuje Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny

spot_img
r e k l a m a

TAURON Polska Energia przejmuje od Vattenfall AB jej spółkę zależną – Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny S.A. (GZE).

Obie spółki podpisały umowę sprzedaży 99,98 proc. akcji GZE. Całkowita wartość transakcji wynosi 4,6 mld zł, co odzwierciedla wartość firmy oraz środki pieniężne netto w wysokości 1,1 mld zł. Akwizycja będzie sfinansowana z nowej transzy istniejącego programu obligacji oraz gotówką.

Transakcja musi być jeszcze zatwierdzona przez UOKiK, a jej finalizacja spodziewana jest w ciągu sześciu miesięcy.

– Tego typu transakcje przeprowadzone na zasadach czysto biznesowych to dobry znak, że spółka tak ważna dla polskiej gospodarki potrafi skorzystać z pojawiającej się na rynku możliwości zwiększenia swojej wartości – powiedział Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa.

– Akwizycja GZE wpisuje się w strategię Grupy TAURON. Przejmując te aktywa wykorzystujemy okazję, która pojawiła się na polskim rynku energetycznym. Możliwość integracji infrastruktury dystrybucyjnej na południu Polski, gdzie głównie koncentruje się nasza działalność, jest dla nas korzystna – powiedział Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia S.A. – Zyskujemy aktywa, które uzupełnią naszą działalność i pozwolą wygenerować dodatkową wartość w postaci większego bezpieczeństwa dla naszych obecnych i potencjalnych klientów, know-how i lepszy dostęp do dużego i chłonnego rynku Górnego Śląska.

Akwizycja pozwoli TAURONOWI stać się kluczowym dystrybutorem energii na terenie Polski południowej.

Dzięki tej transakcji wzrośnie także liczba klientów końcowych oraz wolumen dystrybuowanej i sprzedawanej energii elektrycznej. Grupa TAURON spodziewa się, że transakcja będzie dodatkowo źródłem synergii wynikających z integracji nabytych aktywów.

Transakcja będzie sfinansowana długiem i gotówką, co umożliwia stabilna sytuacja finansowa TAURONA i niski poziom zadłużenia.

(Tauron Polska Energia S.A.)
spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
12 lat temu

ciekawe czy prąd podrożeje?

kasia
kasia
12 lat temu

na pewno nie potanieje bo to nierealne w polsce!

Kamaz
Kamaz
12 lat temu

Nie możemy się godzić na podwyżkę! Bardzo dobrze zrobili 2 lata temu mieszkańcy Rzeszowa, nie zgodzili się na podwyżkę cen za wodę. Napisali zbiorowy protest, nagłośnili to w prasie i w telewizji TVP2 oraz TVP regionalna, dzięki temu podwyżka nie przeszła. Wtedy nawet chyba poleciał któryś z prezesów tamtejszych „wodociągów”.

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI