r e k l a m a


Teatr traci kino Amok. Przenoszą je do Victorii

Centrum Kultury Victoria w Gliwicach przejmie kino Amok od Teatru Miejskiego.

W najbliższy czwartek radni będą głosowali w sprawie podziału samorządowej instytucji kultury pn. Teatr Miejski w Gliwicach. Prezydent miasta chce, by kino Amok, które do tej pory było w strukturach Teatru, zostało włączone do CK Victoria.

Po co ta zmiana?
Przez wiele lat kino pod swoimi skrzydłami miał Teatr Miejski. Formalnie instytucją kieruje Urszula Biel, będąca – w tym zakresie – prawą ręką dyrektora Teatru Grzegorza Krawczyka, który jest jedną z najlepiej ocenianych osób na podobnym stanowisku w Polsce. Kino działa prężnie, konkuruje na trudnym rynku z wielkimi multipleksami, praktycznie co roku zdobywa prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Władze Gliwic chcą jednak zmiany. Jak tłumaczą: „celem podziału jest efektywniejsza realizacja zadań Miasta Gliwice oraz zadań statutowych samorządowych instytucji kultury służących zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej w sferze kultury”.

Nowe zdania dla Victorii
Władze Gliwic przekonywały, że Centrum Kultury Victoria wręcz zrewolucjonizuje działalność kulturalną w mieście. Do tej pory jednak instytucja nie okazała się „game changerem”. W sporej części przejęła po prostu od różnych jednostek miejskich organizację lub zlecanie imprez firmom zewnętrznym. Część z nich realizował wcześniej np. wydział kultury w urzędzie miejskim. Zlikwidowano Młodzieżowy Dom Kultury, by CK Victoria miało co robić.

Wygląda na to, że poszukiwane są kolejne obszary, które można przekazać centrum kultury, by uzasadnić jego istnienie.

Właśnie dlatego kino Amok trafi w struktury Victorii. Władze Gliwic, a dokładniej zastępczyni Neumanna – Ewa Weber – przekonują, że teatr nie wykorzystywał sceny, która jest w kinie Amok. Teraz scena ma ożyć, bo przejmie ją Victoria, która współpracuje z instytucjami, twórcami, grupami nieformalnymi, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami kultury. Czy tak się stanie? Będziemy się temu bacznie przyglądać.

Na koniec warto przypomnieć, że CK Victoria ma już w swojej dyspozycji scenę w Bojkowie.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI