Telenowela z remontem ul. Zwycięstwa. Odcinek 1087

Każdy gliwiczanin od wielu już lat słyszy o remoncie ulicy Zwycięstwa, zamienieniu jej w deptak lub wręcz odwrotnie. Władze miasta mówią o tym tak długo, że spora część mieszkańców już zwątpiła, iż modernizacja kiedykolwiek nastąpi. Tymczasem zaczynamy kolejny odcinek telenoweli pod tytułem: „Remont ul. Zwycięstwa”.

„Wypięknieje najbardziej reprezentacyjna ulica Gliwic. Jak powinna wyglądać? O tym w dużej mierze zadecydują mieszkańcy. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w konsultacjach i włączyć się w publiczną debatę na temat ulicy Zwycięstwa i jej docelowych funkcji. Warto wyrazić swoją opinię, bo podjęte decyzje będą miały wpływ na wizerunek tego miejsca na wiele lat” – zapowiadają urzędnicy w oficjalnym komunikacie.

Ulica Zwycięstwa z pięknymi kamienicami to w Gliwicach miejsce wyjątkowe. Łączy Rynek i historyczną Starówkę z dworcem kolejowym i powstającym, nowoczesnym centrum przesiadkowym (które tak naprawdę będzie dworcem autobusowym).

Od wielu lat ulica Zwycięstwa umiera.

To fakt, z którym nie można dyskutować. Spora ilość banków, salonów sieci komórkowych i pojedyncze sklepy, czy lokale gastronomiczne. Tak dzisiaj wygląda główna ulica miasta. Czy zamienienie jej w deptak pomoże w jej ożywieniu?

Władze Gliwic od wielu już lat, szczególnie przed kolejnymi wyborami, mówią o konieczności przebudowy ul. Zwycięstwa. Teraz oficjalnie zapowiadają, że przymierzają się do ożywienia tej ulicy Zwycięstwa i chcą połączenia walorów historycznych ze współczesnymi oczekiwaniami mieszkańców i gości odwiedzających Gliwice. Zadaniem tym zajmuje się Zarząd Dróg Miejskich. Powstała już wstępna koncepcja przebudowy, która zawiera istotne założenia, zwłaszcza dotyczące samej drogi. „Jezdnia ma być węższa i ruch samochodowy spowolniony, a chodniki szersze, co pozwoli np. na wystawienie stolików kawiarnianych, zamontowanie elementów małej architektury (np. różnego rodzaju siedzisk czy parkletów) czy posadzenie roślin. Z kolei planowany pierwotnie w koncepcji dodatkowy pas na przewożący pasażerów pojazd alternatywny może zmienić swoje przeznaczenie, gdyż ewentualny pojazd specjalny i autobusy A4 mogą poruszać się po jezdni wraz z innymi samochodami. Do rozważenia jest m.in. kwestia poruszania się na rowerze” – informuje UM Gliwice.

Obecna Zwycięstwa została wytyczona w drugiej połowie XIX wieku i funkcjonowała jako Wilhelmstrasse. Dzięki swej zabudowie, z siedzibami banków, okazałymi kamienicami mieszkalno-usługowymi, hotelami i restauracjami, szybko stała się najbardziej reprezentacyjnym miejskim traktem. Zachowała swój prestiż także po przyłączeniu miasta do Polski. Spacer po Zwycięstwa był przez długi czas popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Mieszkańcy chętnie odwiedzali znajdujące się tu lokale gastronomiczne, sklepy, zawierali znajomości.

Z kolei po przełomie ustrojowym, wraz z rozwojem miasta, powstawaniem centrów handlowych, zmianami w stylu życia, ulica straciła nieco na znaczeniu. Teraz ma się to zmienić – ma być bardziej atrakcyjna, zachęcać do odwiedzania i zyskać estetyczną oprawę. A jest co eksponować, bo to wciąż jedna z najpiękniejszych XIX-wiecznych ulic na Śląsku. Jej zabudowania prezentują całe bogactwo stylów i tendencji artystycznych w dawnej architekturze.

Władze Gliwic postanowiły ogłosić konsultacje. Pod uwagę w projektowaniu ul. Zwycięstwa brane będą m.in. rysunki dzieci.

Jak wziąć udział w konsultacjach? Trzeba odpowiedzieć na pytania zawarte w formularzu konsultacyjnym na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej. Wejdź na decydujmyrazem.gliwice.pl.
Pytania dotyczą zarówno oczekiwań związanych z docelowymi funkcjami i wyglądem ulicy, jak i dotychczasowego jej wykorzystania. Można także przesłać rysunki, szkice, fotografie, materiały graficzne, które będą ilustracją pomysłów bądź oczekiwań, także prace dzieci. Wnioski z konsultacji zostaną przekazane projektantom, którzy będą pracowali nad finalnym zagospodarowania ulicy. Kolejnymi krokami zmierzającymi do wcielenia pomysłów w życie ma być konkurs na zagospodarowanie architektoniczne, a następnie przygotowanie projektu.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
23 dni temu

Po co konsultacje, kiedy juz wiadomo jak będzie wygladac – szerszy chodnik, jezdnia, oczywiscie samochody i autobus…

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI