Ten park w końcu doczeka się modernizacji. Nie wytną żadnego drzewa

MZUK ogłosił przetarg na modernizację parku przy ul. Staromiejskiej w Gliwicach. Inwestycja ma być wykonana w systemie zaprojektuj i wybuduj.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej i realizacja robót budowlanych oraz w zakresie zieleni. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Oznacza to, że mieszkańcy Gliwic wybrali to zadanie w głosowaniu.

Park znajduje się pomiędzy Kanałem Gliwickim i rzeką Kłodnicą, obok śluzy w Łabędach. Aktualny stan techniczny i wizualny parku jest zły. Teren praktycznie jest nieurządzony, nie ma odpowiedniego wyposażenia. Szatę roślinną stanowi murawa, krzewy żywopłotowe oraz licznie występujący drzewostan. Wewnątrz parku oraz od strony rzeki Kłodnicy w zaniku są gruntowe ścieżki z betonowymi zniszczonymi obrzeżami. Również alejka od strony Kanału Gliwickiego wymaga modernizacji. W parku znajdują się 4 ławki i 2 kosze na odpady. Zlokalizowane są tam również dwa pomniki: Pomnik Powstańców Śląskich oraz głaz narzutowy będący Pomnikiem Przyrody wpisanym do rejestru zabytków.

Co ważne – w trakcie prac nie zostanie wycięte żadne drzewo. Jak widać naciski mieszkańców przynoszą efekty i w mieście zaczyna się realizacja inwestycji bez wycinki drzew.

Mało tego – w warunkach zamówienia zapisano, że wykonawca będzie musiał zachować szczególną ostrożność w trakcie wykonywania prac w obrębie istniejącego drzewostanu oraz systemów korzeniowych drzew. Prace w sąsiedztwie korzeni należy wykonywać ręcznie.

Co obejmą prace? Między innymi: usuniecie betonowych obrzeży alejek, montaż ławek i koszy na odpady, wykonanie trawników siewem, sadzenie krzewów, wykonanie rabaty z bylin.

Wykonawcę i kwotę, którą miasto wyda na inwestycję, poznamy niebawem.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Park
Park
2 miesięcy temu

Zaprojektuj i wybuduj 🙂
czyli PRUiM

Tomasz
Tomasz
2 miesięcy temu

Plac Piastów ani jednego drzewa,plac przed dworcem ani jednego drzewa tylko kilka krzaczków centrum przesiadkowe ani jednego drzewa.Gliwice-Betonowice.A tu naraz spektakularna akcja budujemy i nie wycinamy drzew,no jestem poruszony jaki ludzki gest ma nasza władza

Covid
Covid
2 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Kloc Arena też 😀
Place patelnie to jest TU.

Roman
Roman
2 miesięcy temu

No gratuluję pomysłu nareszcie nasze miejscowe piłeczki będą miały gdzie się napić w kulturalnych warunkach bo teraz siedzę dzień w dzień na jednej ławce kosz jest pusty A w koło kosza pełno butelek

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI