spot_imgspot_img


Trwa budowa obwodnicy zachodniej. Czekaliśmy wiele lat

Prace przy budowie ostatniego odcinka obwodnicy zachodniej – od ul. Daszyńskiego do ul. Sowińskiego – już ruszyły.

W związku z realizacją inwestycji w najbliższy piątek, 10 lutego, wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu u zbiegu ulic Okulickiego i Sowińskiego – powstanie tam skrzyżowanie z nową obwodnicą. Przejazd dla kierowców i przejście dla pieszych nie będą możliwe poprzez skrzyżowanie, ale tuż przy nim – specjalnie wybudowanym przejazdem tymczasowym. Ruch pojazdów będzie się odbywał dwukierunkowo. Nie będzie możliwości dojazdu do ogrodów działkowych od strony ul. Okulickiego. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, który odpowiada za inwestycję, roboty i tym samym zmiany w organizacji ruchu potrwają w tym miejscu około 6 miesięcy. Natomiast cała obwodnica, od ul. Daszyńskiego do skrzyżowania ulic Sowińskiego i Okulickiego, ma być gotowa na początku 2024 roku.

Prace przy budowie ruszyły w grudniu i pomimo trwającej zimy, przy bardziej sprzyjającej aurze, realizowane już są pierwsze etapy przedsięwzięcia.
Budową obwodnicy zajmuje się wybrane w przetargu konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. oraz Eurovia POLSKA S.A. Wykonawcy uporządkowali teren, przez który przebiegać będzie trasa. Obecnie prowadzone są prace archeologiczne. W następnej kolejności powstaną m.in. tymczasowe drogi dojazdowe, które umożliwią wykonanie głównego ciągu jezdni oraz pozwolą na budowę obiektu mostowego. Rozpoczną się również prace związane z budową magistrali wodociągowej (prowadzone przez PWiK).

obwodnica Mosquidron DJI Daszynskiego
fot. Mosquidron

Powstający odcinek trasy o długości blisko 2 km będzie drogą jednojezdniową, z jednym pasem ruchu w każdą stronę, z możliwością dobudowy w przyszłości drugiej jezdni. Na obu końcach nowego odcinka będą skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Przewidziane jest jeszcze jedno skrzyżowanie z projektowaną obecnie obwodnicą Ostropy. Zapewniony zostanie bezpieczny przejazd dla rowerzystów – w części z wykorzystaniem zaprojektowanego ciągu pieszo-rowerowego, w części dróg dojazdowych do pól. Cały odcinek zostanie oświetlony z wykorzystaniem energooszczędnego oświetlenia LED, a w okolicy zabudowań przy ul. Daszyńskiego staną ekrany akustyczne. Na trasie nie zabraknie zieleni, w tym drzew i krzewów w pasie drogowym.

Powstający odcinek obwodnicy to ostatnia część obwodnicy zachodniej. Będzie stanowić całość z istniejącym już odcinkiem łączącym ul. Rybnicką z ul. Daszyńskiego. Możliwy będzie wygodny i szybki przejazd od ul. Rybnickiej do alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Dzięki budowie obwodnicy skróci się czas przejazdu przez miasto, ograniczona zostanie liczba samochodów wjeżdżających do śródmieścia, co przyczyni się do poprawy komfortu mieszkańców.

Koszt inwestycji (wraz z dokumentacją projektową i przebudową dróg dojazdowych) to obecnie około 45 mln zł. Są to środki z budżetu miasta.
obwodnica zachodnia
fot. K. Krzemiński/ PRUiM / Mosquidron / UM Gliwice

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
1 miesiąc temu

każdy kawałek to około 50 000 000.00 PLN netto/brutto więc za kloc Arenę mielibyśmy dwie obwodnice i jeszcze winno zostać. Choć te ponad 500 000 000.00 PLN było wydanych 5 lat temu wiec może nawet cały ring obwodowy by za to był 😀 ale czy to ważne?

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI