r e k l a m a

spot_imgspot_img

„Twoja paczka została wstrzymana przez niedopłatę”

Telefony Polaków zalała ostatnio fala SMSów z informacją o wstrzymanej paczce. To oszustwo.

„Policjanci zatrzymali 17 osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się włamaniami do rachunków bankowych bankowości elektronicznej poprzez wysyłanie pod określone numery telefoniczne osób zamieszkujących na terenie całej Polski, fałszywych wiadomości SMS” – informuje prokuratura w Gliwicach.

„W toku realizowanych czynności ustalono, że osoby wchodzące w skład przedmiotowej grupy przestępczej, w pierwszej fazie przestępstwa wysyłają pod określone numery telefoniczne fałszywe wiadomości o konieczności dokonania dopłaty do usługi. Wiadomości zawierały link kierujący na podstawioną stronę banku” – podała prokuratura.

Założeniem sprawców było nakłonienie odbiorcy wiadomości SMS by, po otrzymaniu wiadomości, uruchomił przesłany link, co docelowo umożliwiało przejęcie rachunku bankowego pokrzywdzonego i kradzieży z jego konta środków pieniężnych.

Przykładowymi wiadomościami rozsyłanymi przez sprawców są np.:
– kampania z 25 stycznia 2021 roku, rozsyłana z numeru 506221785 – „Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0,50PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność.
– kampania z 29 grudnia 2020 roku, rozsyłana z numeru 511387231 – „Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0,50PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność.

W sprawie ustalono, że w okresie od grudnia 2020 roku do dnia zatrzymania, ww. grupa przestępcza przygotowała 50 różnych fałszywych linków, które zostały załączone do wiadomości SMS i wysłane na poszczególne numery abonenckie.

Zobacz też: SMS informuje o niezapłaconym mandacie? To oszustwo

Pokrzywdzony po próbie dokonania płatności za pośrednictwem przesłanego linku (fikcyjna strona odzwierciedla autentyczną stronę firmy oraz usług bankowości elektronicznej większości banków), przekazywał na rzecz sprawców dostęp do bankowości elektronicznej konta, z którego chciał dokonać dopłaty, a przestępcy, po dopisaniu zaufanych urządzeń do rachunku, wyprowadzali zgromadzone na rachunkach środki.

Dodatkowo, sprawcy – po uzyskaniu dostępu do bankowości internetowej – zaciągali pożyczki na przejętych rachunkach i wyprowadzali pozyskane w ten sposób środki.

Jak ustalono, skradzione kwoty były następnie transferowane na otwarte na terenie Polski konta bankowe w różnych bankach, konta bankowe zagraniczne bądź wypłacane z bankomatów na terenie całej Polski, także przelewane celem zakupu środków na giełdach kryptowalut.

Wszystkie numery telefonów wykorzystywane w działalności przestępczej były rejestrowane na dane obcokrajowców, najczęściej Białorusinów, Ukraińców, a członkowie grupy przestępczej odpowiedzialni za rozsyłanie kampanii sms w trakcie przestępczych czynności, przebywali w mieszkaniu wynajętym na terenie Polski.

Wykonane czynności w sprawie doprowadziły do ustalenia kilkuset numerów abonenckich i kilkudziesięciu numerów IMEI urządzeń, które były wykorzystywane przez w/w sprawców do rozsyłania fałszywych bramek sms. Podczas przeszukań zabezpieczono również telefony komórkowe, karty sim, tablety, komputery, jak też środki odurzające w postaci marihuany.

Wobec wszystkich zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Sprawa ma charakter rozwojowy oraz wielowątkowy. Zakres działalności grupy obejmuje także tereny innych miast, a w przestępstwach udział mogą brać nieustalone do tej pory osoby.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI