Tylko protest mieszkańców Gliwic uratuje kardiologię?

W ciągu 1,5 roku w gliwickiej Pracowni Kardiologii Inwazyjnej w Szpitalu Miejskim nr 4 przy ul. Kościuszki uratowano już ponad 1800 pacjentów. Wielu z nich przeżyło tylko dlatego, że pomoc nadeszła szybko. Nie trzeba było ich wieźć do innych miast np. Rybnika czy Kędzierzyna-Koźla – co było normą przed uruchomieniem gliwickiej pracowni w 2017 roku.

NFZ nie finansuje

Miasto Gliwice wyremontowało część szpitala przeznaczoną na gliwicką kardiologię. Placówkę wyposażono w najnowszy sprzęt i zatrudniono wysokiej klasy specjalistów. Mimo zapewnień, NFZ nadal nie dał kontraktu na tę ratującą życie działalność. Gdy w połowie 2017 roku w Szpitalu Miejskim nr 4 uruchamiano nowoczesną pracownię kardiologii inwazyjnej, kontrakt dla niej gwarantował władzom miasta osobiście dyrektor śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Słowa nie dotrzymał. Z powodu braku pełnego finansowania dla oddziału, zaczął narastać dług całej gliwickiej placówki. Zaległości Funduszu z tytułu ratowania życia pacjentów sięgnęły już ponad 9 mln zł

Walka o kontrakt z NFZ trwa

Władze szpitala oraz miasta walczą o kontrakt dla pracowni. Mimo rzeczowych argumentów, NFZ zdaje się być na nie głuchy. Prezes NFZ Andrzej Jacyna w ostatnim czasie negatywnie rozpatrzył wniosek o finansowanie z NFZ procedur w zakresie kardiologii inwazyjnej. Najprościej mówiąc: gliwicka placówka nie dostała pieniędzy na leczenie m.in. zawałów. Powód? Rzekome niedostosowanie techniczne pomieszczeń oddziału kardiologii. Natomiast modernizacja oddziału została przeprowadzona zgodnie z projektem, który posiada akceptację i dopuszczenie do użytkowania przez wszystkie przewidziane prawem instytucje, w tym: Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, rzeczoznawcy do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, rzeczoznawcy do spraw sanitarno – higienicznych.

Czy tak błahe argumenty mogą być argumentem przemawiającym za brakiem kontraktu dla gliwickiego szpitala? Wiele wskazuje na to, że według NFZ wyremontowany, nowoczesny oddział z najwyższej klasy sprzętem i lekarzami jest niewiele warty…


NFZ używa również argumentu, że w województwie śląskim funkcjonuje 19 podmiotów udzielających świadczeń w zakresie kardiologii. Jedna zauważyć należy, że zawał to taka choroba, w której liczy się czas. Im szybciej pacjent trafi pod opiekę lekarzy, tym większe szanse ma na wyzdrowienie i przeżycie.

Transportowanie pacjenta do Rybnika czy innego ośrodka wydłuża czas reakcji, co negatywnie wpływa na zdrowie pacjentów.

Gliwicka kardiologia ratuje życie

Dodajmy, że od czerwca 2017 roku do września 2018 w gliwickiej pracowni kardiologicznej wykonano ponad 1800 zabiegów ratujących życie, co jednoznacznie pokazuje, że taki oddział jest w Gliwicach niezbędny. Dodatkowo Gliwice są jedynym dużym miastem w Polsce bez własnego oddziału kardiologii inwazyjnej. Miasto, w którym mieszka prawie 180 tysięcy osób, a pracuje kolejne kilkadziesiąt tysięcy, musi mieć zapewnioną opiekę kardiologiczną. Oddział finansowany z NFZ zapewniłby bezpieczeństwo mieszkańcom dużego powiatu gliwickiego.

Zawał nie wybiera

Mieszkańcy Gliwic muszą się więc poważnie zastanowić czy zależy im na własnym życiu i zdrowiu. Choroby serca, w tym zawały, są jedną z głównych przyczyn śmierci w Polsce. Gdy pomoc dotrze na czas, a gliwiczanie będą mogli być leczeni w swoim mieście, mają spore szanse na uratowanie ich życia i zdrowia. Gdy będzie trzeba ich przewozić do szpitali w innych miastach, które przecież też obsługują spore rejony i mają wielu pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy, tak ważny czas, by uratować życie upływa.

Czas na protest?

Wszystko wskazuje na to, że tylko zdecydowany sprzeciw mieszkańców Gliwic i powiatu może przynieść skutek. Jest rok wyborczy. Wkrótce będziemy wybierać posłów i senatorów. Tylko protest mieszkańców pod siedzibą NFZ w Gliwicach oraz pod biurami poselskimi może zmusić polityków, by NFZ przyznał kontrakt na ratowanie życia gliwiczan. Do tej pory zrobili oni niewiele w tej sprawie.

Protest mieszkańców w sobotę 2 lutego o godz. 10.00 na Rynku

Dowiedz się więcej: https://www.facebook.com/events/239471716931877/

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

32 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pamiętajcie przy urnach wyborczych
Pamiętajcie przy urnach wyborczych
3 lat temu

Halo Gliwiczanie kochani. Idą wybory posłów, senatorów i pośrednio wojewody śląskiego – pamiętajcie o tym! To oni nie chcą nam pomóc w tym by w Gliwicach można było leczyć zawały. Oto lista posłów i senatorów których wybraliśmy w Gliwicach : WOJCIECH SZARAMA KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ PIOTR PYZIK KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ JAROSŁAW GONCIARZ KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ BARBARA DZIUK KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ PAWEŁ KOBYLIŃSKI KW PLATFORMA OBYWATELSKA RP MARTA GOLBIK KW PLATFORMA OBYWATELSKA RP BORYS BUDKA KW PLATFORMA OBYWATELSKA RP KRYSTYNA SZUMILAS KW PLATFORMA OBYWATELSKA RP TOMASZ GŁOGOWSKI KW PLATFORMA OBYWATELSKA RP Senator KRYSTIAN PROBIERZ KW PRAWO I… Czytaj więcej »

Adam
Adam
3 lat temu

Spoko ale przecież to Prawo i Sprawiedliwość rządzi w Polsce i w NFZ też. Na członków tej partii musimy naciskać najbardziej

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

,, NFZ używa również argumentu, że w województwie śląskim funkcjonuje 19 podmiotów udzielających świadczeń w zakresie kardiologii. ”
Czyli wg NFZ, podczas zawału gdzie liczy się czas trzeba dojechać do jednej z 19tu na Śląsku cytuję :,, podmiotów udzielajacych świadczeń kardiologicznych”.
W skrócie? Gliwiczanie zapieprzajcie sobie do Zabrza, Rybnika…. To nic, że zawały liczą czas, i każda minuta jest na wagę złota… NFZ… Brawo….

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Chory kraj. Po co nam ten NFZ jak tylko grabi nas ze składek, kolejki do lekarzy na kilka lat do przodu a teraz jeszcze istniejącym szpitalom nie daje kontraktu.

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Szanowni Państwo ! Możemy ustalić datę protestu.

infogliwice.pl
3 lat temu
Reply to  Anonimowo

Proponujemy sobotę 2 lutego

infogliwice.pl
3 lat temu

Zawał może dopaść każdego z nas – niezależnie od wieku. Wolelibyście uzyskać szybką pomoc w Gliwicach czy powinni Was wieźć np. do Rybnika?

Gliwiczanin
Gliwiczanin
3 lat temu
Reply to  infogliwice.pl

Wolałbym do Zabrza. Szpital w Gliwicach na Kościuszki średnio profesjonalnie mi się kojarzy. Wręcz nigdy bym tam nie chciał trafić bo spotkałem się tam z ogromną niekompetencją i syfem na korytarzach jak i w salach.

Lekarz
Lekarz
3 lat temu
Reply to  Gliwiczanin

„Gliwiczanin” od razu widać zes z pisu i bronisz niekompetencji swoich członków partii

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Jak tak dalej będą robić to ten rząd ludzie obala. I nie mówię tego dlatego że nienawidzę platformy ale dlatego że PiS wcale lepszy nie jest.

infogliwice.pl
3 lat temu

Protest mieszkańców Gliwic odbędzie się w sobotę 2 lutego na gliwickim Rynku: https://www.facebook.com/events/239471716931877/
Zapisujcie się do wydarzenia!

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Masakra jakas

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Do dzieła. Ratujmy Kardiologie

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

SKURW#SYNY! GRRRRR!

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Oni potrafia tylko zabierac rak jak z naszej onkologi

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Najwazniejsze, ze ten wybitny minister Lukasz Szumowski zawierzyl sluzbe zdrowia Matce Boskiej Czestochowskiej. Jak nie ma i nie bedzie srodkow finansowych na ratowanie chorych to przynajmniej jest szansa, ze po znajomosci, z polecenia dostaniemy sie do nieba.

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu
Reply to  Anonimowo

Modlitwa uleczy wszystko, a zresztą to właśnie brak modlitwy jest najczęstszą przyczyną zawałów.

Ja ja
Ja ja
3 lat temu

niestety podejrzewam iz protest tu nic nie da ponieważ nasz prezydent f.już od dawna nie chce uczestniczyc w rozmiarach, ktore sie odbywają. to daje duzo do myslenia jsk chce „rozwijac”Gliwice…za taka wypłate moze sie leczyc prywatnie

Gliwiczanka
Gliwiczanka
3 lat temu

pójdą na protest jak na referendum w sprawie odwołania Frankiewicza

lekarz
lekarz
3 lat temu
Reply to  Gliwiczanka

Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to milcz.

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Agnieszka Warta zwracam się z prośbą do Ciebie jako do przyszłego Dyrektora tej placówki – załatw temat ok.

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Ale przeciez i tak wszystkich przewoza do Zabrza….

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu
Reply to  Anonimowo

Urszula Keczma nie to lekarze z Zabrza przyjeżdzają do Gliwic . I komu to przeszkadzało ?

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

To ruszamy nie dajmy sie wykonczyc

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Zamiast Rydzykowi kasę nabijać dajcie na szpitale

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Ale składkę zdrowotną z nas zdzierają?

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

szary człowiek i tak stoi w kolejce aż umrze. Kto ma kasę leczy się prywatnie a kto nie ma… Dla społeczeństwa nic nie znaczy.

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Pieniadze sa potrzebne na rozdawanie nierobolom

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Zostało utworzone wydarzenie, wiec dodawajcie jak najwięcej ludzi nawet jeśli Was fizycznie nie będzie – dodanie do grupy znajomych z Gliwic nie trwa dłużej niż 5 minut !

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Nie życzymy nikomu , nawet wyznawcom pisu tego zagrożenia i potwornego strachu w czasie zawału !!!

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

To się nazywa przemyślane działanie otwarto jeden naprawdę nowoczesny oddział który kosztował nas sporo i co już się napracował. Nasze gliwickie szpitale to obraz nędzy i rozpaczy to wstyd aby w prawie dwustu tysięcznym mieście bardzo bogatym leczono mieszkańców w budynkach które powstały w XIX wieku . Szpitale te są zadłużone do granic możliwości nie trzeba latać dziury trzeba wreszcie zbudować szpital z prawdziwego zdarzenia . Nowa hala nowy stadion ale niektórzy mieszkańcy w tych obiektach nie byli i wielu nie będzie ale społeczeństwo się starzeje i w szpitalu będzie częściej niż w sportowych obiektach.

yyyy
yyyy
3 lat temu

kardiologia….chirurga…i co jeszcze pozamykaja lub ograniczą ….

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI