r e k l a m a

spot_imgspot_img

Uczniowie znów w trasie. Tym razem pojechali do Kambodży

18 czerwca ruszyła jedenasta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja.

Dziesiątka uczniów pilchowickiego gimnazjum, jedna absolwentka oraz jedna uczennica Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie z kierunku: turystyka, wyrusza na ekspedycję do Kambodży.
Odprawa przed ekspedycją tradycyjnie już odbyła się w pilchowickim Zespole Szkół 14 czerwca o godzinie 18:00. Podczas spotkania został przedstawiony zarys wyprawy, ogłoszony został główny cel, rodzice podpisali stosowne dokumenty a młodzież zaprezentowała się w ekspedycyjnej odzieży. Zostali także przedstawieni organizatorzy oraz partnerzy projektu:

Już po raz drugi wśród organizatorów są dwie szkoły. Zespołu Szkół w Pilchowicach i Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie! a to dzięki porozumieniu podpisanemu w 2015 roku pomiędzy dyrektorami obu placówek w zakresie propagowania turystyki wśród młodzieży powiatu gliwickiego.

Patronat honorowy objęła Gmina Pilchowice i Starostwo Powiatowe w Gliwicach.

Wśród Partnerów projektu mamy 9 firm, od których otrzymaliśmy wsparcie techniczne i finansowe. Dzięki ich zaangażowaniu mamy odzież wyprawową, magnesy z logiem wyprawy, dodatkowe akcesoria do kamery gopro i tableta, smsy bez limitu i już na miejscu zostaną zakupione wizy kambodżańskie!

Są marki regularnie wspierające nasz projekt:
Bank Spółdzielczy z Sośnicowic, Firma Polok Welding, Firma SMS API, Firma Systemy 2000, Firma Auto Szlif, Warsztat Koszulkowy i Agencja Reklamowa Etylina,
oraz nowe firmy:
Akademia Daytradingu i Firma Mostostal Zabrze.

Patronat medialny nad ekspedycją objęli:
infogliwice.pl, Nowiny Gliwickie, Przegląd Lokalny, Wiadomości Powiatu Gliwickiego, Miastoknurow,pl, Radio 90 fm i Telewizja TVT z Rybnika.

Plan na pierwsze dni:
Pierwszy etap podróży pokonamy z rodzicami młodych podróżników, przejeżdżając samochodami do Bohumina na dworzec kolejowy, w sobotę 18 czerwca w godzinach popołudniowych. Dalej już sami pociągiem firmy Leo Express o 16:55 udamy się do Pragi. W stolicy Czech meldujemy się około godziny 20:22, dalej metrem i autobusem jedziemy na bardzo dobrze nam znane praskie lotnisko, gdzie spędzimy pierwszą noc czekając na lot do Istambułu, 14:35 (niedziela). Po około 1,5 h przerwie od przylotu o godzinie 19:55 wylatujemy z Istambułu. W stolicy Tajlandii – Bangkoku meldujemy się 20 czerwca o godzinie 09:15. Jeszcze tego samego dnia udamy się do centrum miasta i postaramy się zarezerwować bilety autobusowe na nocny przejazd do Siem Reap w Kambodży. Na granicy taksjo-kambodżańskiej czeka nas jeszcze wyrobienie wiz. Swoją przygodę z krajem Khmerów zaczniemy od największego na świcie kompleksu świątyń Ankor! Szczegółowy plan wyjazdu ustali nam życie!

Lot powrotny mamy z Bangkoku do Istambułu 5 lipca o godzinie 10:55 (14h przerwy) i dalej 6 lipca o 7:15 do Pragi. Po przylocie kierunek dworzec kolejowy, gdzie o 14:11 pociągiem udajemy się w dalszą drogę. W Bohuminie powinniśmy się zameldować 6 lipca około 17:46.

Główny cel wyprawy:
Na ratunek Delfinom Krótkogłowym! W Mekongu żyje około 64 – 76 delfinów krótkogłowych (Orcaella brevirostris). Większość z nich zamieszkuje Kambodżę. Rybacy używają nielegalnych metod połowu. Zdobywają ryby dzięki materiałom wybuchowym, truciznom a i stosowane przez nich sieci skrzelowych stanowią bardzo duże zagrożenie dla delfinów. Mekong to jedna z najbardziej zanieczyszczonych rzek Azji, poziom metali ciężkich i substancji szkodliwych wielokrotnie przekracza tu wszelkie normy! Dodatkowo naturalne środowisko delfinów kurczyło się, bo miejscowi rolnicy osuszali tereny zalewowe, potrzebne im do uprawy roślin. Mała liczebność populacji oraz wysoka śmiertelność młodych oznacza, że przyszłość tych rzadkich, pięknych zwierząt stoi pod znakiem zapytania. Jednak wciąż jest dla nich nadzieja!

Turystyka szansą na przetrwanie! – powolne przebranżowienie miejscowej ludności, która z rolników uprawiających ryż i łowiących ryby przeobraża się w pracowników branży turystycznej obsługujących turystów z całego świata chcących zobaczyć bardzo rzadki gatunek delfina! Oczywiście w celu łatwiejszego i większego zarobku! Jest to jednak wielka szansa by delfiny stały się ważne dla miejscowych chłopów a ich populacja wzrosła! My będziemy starali się jak najlepiej poznać teren wokół wioski Kratie, gdzie najlepiej obserwuje się delfiny. Wykonamy dokumentacje fotograficzną i filmową, pozbieramy informacje o bazie turystycznej w okolicy i będziemy starali się rozmawiać z miejscową ludnością o przyszłości delfinów. A po powrocie postaramy się by jak najwięcej osób usłyszało o tych bardzo rzadkich ssakach, informacje zebrane przez nas posłużą do stworzenia przewodnika o tym miejscu, który może ułatwi lub zachęci kogoś podczas wizyty w Kambodży do odwiedzenia tego miejsca.

Mekong ma długość ponad 4500 km i jest to najdłuższa rzeka na Półwyspie Indochińskim. Dorzecze Mekongu jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów na Ziemi. Obejmuje on terytoria należące do Birmy, Kambodży, Laosu, Tajlandii, Wietnamu i chińskiej prowincji Yunnan. Należy zarazem do najbardziej zaludnionych rejonów świata. W dorzeczu Mekongu w latach 1997 – 2007 znaleziono aż 1068 gatunków – donosi raport międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. Wśród nich jest 519 gatunków roślin, 279 – ryb, 88 – żab, 88 – pająków, 46 – jaszczurek, 22 – węży, 15 – ssaków, 4 – ptaków, 4 – żółwi, 2 – salamandry i 1 – ropuchy. Niektóre z nich, takie jak laotański szczur skalny, należały do rodziny gryzoni, uznanych za zwierzęta, które wyginęły 11 milionów lat temu.

Przygody pilchowickich i knurowskich uczniów można śledzić na www.fb.com/ekspedycja – na bieżąco będą wysyłane zdjęcia i publikowane relacje.

Zdjęcia, filmy z ekspedycji i dodatkowe informacje są na www.fb.com/ekspedycja

„Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r.. Założeniem projektu jest promowanie wśród młodzieży turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez członków ekspedycji. Członkowie ekspedycji nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie. Dotychczas w ramach projektu zostało zorganizowanych dziesięć ekspedycje: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie, Turcja, Tajlandia i Indonezja. Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj.

Skład ekspedycji:
Kinga Dajka, Oliwia Wladarz (I klasa turystyczna w Pilchowicach, I ekspedycja), Aleksandra Malanowska (I klasa turystyczna w Pilchowicach, II ekspedycja), Marcin Markiewicz, Julia Kruczyńska (II klasa turystyczna w Pilchowicach, I ekspedycja), Julia Masłoń, Marta Garcorz (II klasa turystyczna w Pilchowicach, II ekspedycja), Zofia Młotkowska (II klasa turystyczna w Pilchowicach, III ekspedycja), Liwia Szafruga (II klasa turystyczna w Pilchowicach, IV ekspedycja), Magdalena Hrynyszyn (II klasa w Pilchowicach, IV ekspedycja), Patrycja Honysz (Absolwentka Zespołu Szkół w Pilchowicach, VI ekspedycja) i Oliwia Chłodnicka (I klasa turystyczna w Knurowie, II ekspedycja). Opiekunem po raz pierwszy będzie nauczyciel pilchowickiego gimnazjum, pani Małgorzata Surdel a kierownikiem wyprawy jest Adam Ziaja.

Młodzieżowym kierownikiem wyprawy została wybrana Liwia Szafruga jedna z najbardziej doświadczonych członków pilchowickiego projektu.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI