Udało się! Autostrada A4 bezpłatna w rejonie Gliwic

Rada Ministrów przyjęła w środę rozporządzenie w sprawie autostrad płatnych.

Komunikat informujący o tej decyzji pojawił się na internetowych stronach resortu transportu. Według nowych przepisów od piątku 1 czerwca 2012 r. nie będą pobierane opłaty za przejazd odcinkiem autostrady A4 między węzłami „Gliwice – Kleszczów” – „Gliwice – Sośnica” od motocykli oraz samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony.

Na tym odcinku obowiązywać będzie tzw. bilet zerowy. Według ministerstwa, kierowcy zaoszczędzą dzięki temu od 10 do 16 mln zł rocznie.

– To zwieńczenie wieloletnich starań gliwickiego samorządu i regionalnych polityków o takie rozwiązanie – komentuje prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz.

Władze miasta konsekwentnie od kilkunastu lat zabiegały o zwolnienie kierowców z opłat za przejazd autostradą A4 na wysokości Gliwic.

Swe staranie udokumentowały nawet w liczącej ponad sto stron tzw. białej księdze. 15 maja prezydent Zygmunt Frankiewicz kolejny raz zabrał głos w tej sprawie, tym razem w formie listu otwartego do premiera Donalda Tuska.
– Apeluję bezpośrednio do Pana Premiera o wywiązanie się z obietnic o wyłączeniu z opłat w ruchu lokalnym całej autostradowej obwodnicy Gliwic – od węzła „Gliwice – Kleszczów” do węzła „Gliwice – Sośnica” – głosi fragment listu.

Jak poinformował resort transportu, kierowcy korzystający z autostrady na odcinku gliwickim A4 będą korzystali z tzw. biletu zerowego.

Bilet pobierany na placu poboru opłat w Żernicy i na stacjach poboru opłat w obrębie węzłów „Gliwice – Kleszczów”, „Gliwice – Ostropa” i „Gliwice – Bojków” będzie zwalniał z opłaty, jeśli zjazd z autostrady nastąpi również w jednym z tych miejsc. Jednocześnie taki bilet umożliwi naliczenie opłaty za przejazd, gdy użytkownik skorzysta w całości z odcinka płatnego na zachód od węzła „Gliwice – Kleszczów”.

Z biletu zerowego będą mogli skorzystać kierowcy motocykli i samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony.

Opłata będzie natomiast dotyczyć wszystkich samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów, bez względu na to czy będą poruszać się lokalnie po wskazanym odcinku autostrady, czy nie.

– Wprowadzenie biletu zerowego pomiędzy 4 węzłami zlokalizowanymi na terenie Gliwic to będzie krok w dobrym kierunku. Kolejnym etapem powinno być wspólne poszukiwanie rozwiązań bardziej przyjaznych dla kierowców – uważa prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
PLK
PLK
11 lat temu

Czyli ciężarówki pojadą przez centrum a w nocy TIRy też! Jak wiadomo zakaz obowiązuje tylko TIRy powyżej 7,5 tony i to nie przez całą dobę! Dla czego ten darmowy bilet nie dotyczy wszystkich pojazdów?

16 milionow kieszeni kierowcow
16 milionow kieszeni kierowcow
11 lat temu

to teraz mozna podniesc im oplaty za rejestracje pojazdu w prezydium lub starostwie bo przeciez takie oszczednosci maja, a wiadomo ze ludzie nie potrafia sie troszczyc o swoje pieniadze wiec lepiej bedzie jak sie nimi ktos inny zaopiekuje…

berezawsky
berezawsky
11 lat temu

brawo Zygmunt Frankiewicz brawo!

brat_maupy
brat_maupy
11 lat temu

„Władze miasta konsekwentnie od kilkunastu lat zabiegały o zwolnienie kierowców z opłat za przejazd autostradą A4 na wysokości Gliwic.”

Ile razy już Berezowski udowadniał czarno na białym, że ZF niewiele zrobił dla 'bezpłatności’ A4? Najlepiej zamydlić oczy czytelnikom! 🙁

Ika
Ika
11 lat temu

co to za rozwiązanie??? Dużo osób dojeżdża do pracy do Katowic i będą płacić słono wg powyższych informacji. Ile osób prywatnych korzysta z A-4 jedynie na węzłach Sośnica- Kleszczów?

fanka
fanka
11 lat temu

mieszkam w Gliwicach pracuję w Kato wiec bezpłatna autostrada Kleszczów- Śośnica to cudowne rozwiązanie

ja
ja
11 lat temu

wszystkim się nie dogodzi

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI