Uwaga na smog! Zła jakoś powietrza w województwie

W środę 15 lutego, na terenie aglomeracji górnośląskiej musimy się spodziewać złej jakości powietrza.

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, w powietrzu przekroczony będzie stan alarmowy dla pyłu zawieszonego PM 10.

Jeśli to możliwe, ograniczmy w tych dniach przebywanie na wolnym powietrzu.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wydało ostrzeżenie o jakości powietrza na Górnym Śląsku. 15 lutego będzie ona zła. Zostanie przekroczona wartość progowa 200 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, wystąpi też ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego 300 µg/m3. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. pogoda. Brak wiatru i niska temperatura utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji, kiedy intensywnie ogrzewamy domy i mieszania.

Zaleca się, aby powstrzymać się od przebywania na wolnym powietrzu. Na szkodliwe działanie zanieczyszczeń szczególnie narażone są osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci. Smog nie najlepiej znoszą też osoby z chorobami serca i dróg oddechowych.

– W przypadku nasilenia objawów chorobowych (uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie, kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech) wskazany jest jak najszybszy kontakt z lekarzem – przestrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Służby wojewody śląskiego przypominają, że zgodnie z obowiązującym Programem Ochrony Powietrza w tych dniach prowadzone będą wzmożone kontrole indywidualnych kotłów i pieców. Za naruszanie przepisów zakazujących spalania odpadów nakładane będą kary pieniężne w wysokości do 500 zł (5 tys. zł w przypadku skierowania sprawy do sądu). Mieszkańcom zaleca się rezygnację z palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania. Zakazuje się również palenia ognisk i pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł Wieczorek
5 lat temu

Nie dajcie sobie robić wody z mózgu. Myślicie, że w poprzednich latach smogu nie było ? Otóż był i pewne jest to, że o im dalej wstecz tym większy smog.

Tomasz Gąska
5 lat temu

Dokładnie tak jak pisze Paweł! Smog był zawsze a kiedyś na Śląsku był milion razy większy. teraz media rozdmuchują sprawę smogu bo płaca im za to producenci maseczek, nowych pieców, pieców gazowych, filtrów powietrza itd. Smog się zmniejsza z każdym rokiem a w Gliwicach rocznie 5 tysiecy pieców wymieniają za kasę z miasta!

Lith
Lith
5 lat temu
Reply to  Tomasz Gąska

Polecam sprawdzenie danych dotyczących smogu z poprzednich lat. Nie masz racji. Teorie spiskowe też sobie daruj. Nawet jeśli są prawdziwe, płuc Ci to nie uratuje.

Henrietta Światły
5 lat temu

Dzielnica Tarnowskich Gór

Henrietta Światły
5 lat temu

Dzielnica Tarnowskich Gór

Barry Curry
5 lat temu

Dzięki smogowi wiem którzy moi znajomi lecą ślepi za stadem

Magdalena Wach
5 lat temu

Uwaga na smog – a jak mamy uważać? Do pracy trzeba iść… a nie da się nie oddychać… 🙁 aż smutno patrzeć na kominy, z których leci to paskudztwo

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI