r e k l a m a
spot_imgspot_img

W Czechowicach będą szukać dawnego kościoła

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wydał pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych związanych z poszukiwaniem reliktów kościoła pod wezwaniem św. Jerzego w Gliwicach Czechowicach.

Badaniami będzie kierował i jednocześnie sprawował nadzór archeologiczny Radosław Zdaniewicz, który jest prezesem Oddziału Górnośląskiego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich oraz pracownikiem Działu Archeologii Muzeum w Gliwicach.

Prace w terenie rozpoczną się już w lipcu. W pierwszym etapie trzeba będzie usunąć z badanego terenu krzewy i trawę, a następnie wykonać kilka sondażowych wykopów. Dalsze prace będą uzależnione od tego, co w tych sondażowych wykopach zostanie znalezione. – Jeśli natrafimy na fundamenty kościoła i mogiły z przykościelnego cmentarza to z pewnością badania będą prowadzone kolejnych miesiącach. Pozwolenie Konserwatora wygasa 31 grudnia 2018 roku – mówią organizatorzy.

Mapa z roku 1750 z zaznaczonym kościołem w Czechowicach

Inicjatorem i pomysłodawcą poszukiwania czechowickiego kościoła jest Stowarzyszenie Rozwoju Czechowic, które będzie wspierało archeologów w pracach terenowych. Zapraszamy do pomocy mieszkańców i przyjaciół Czechowic, a zwłaszcza młodzież zainteresowaną historią i archeologią. Będzie to ciężka, fizyczna praca – łopatą i taczkami, prowadzona na zasadach wolontariatu. Możliwość obserwacji z bliska pracy archeologów i bycie członkiem ekipy odkrywców z pewnością wynagrodzi ten trud. Przed rozpoczęciem prac w terenie odbędzie się spotkanie organizacyjne w Starej Szkole w Czechowicach. Zgłoszenia, z podaniem imienia, nazwiska, wieku i adresu mailowego lub numeru telefonu należy kierować na adres: [email protected]

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI