W Gliwicach będzie noc ziół

W tę wyjątkową Noc Muzeum w Gliwicach otworzy przed nami drzwi do świata ziół.

Wszystkich chętnych zapraszamy do Willi Caro na liczne warsztaty, pokazy i koncerty o tematyce związanej z bliskimi nam od wieków roślinami. Upleciemy wianki, skosztujemy ziołowych naparów, weźmiemy udział w pokazie przygotowywania naturalnych leczniczych kosmetyków. Pracownia Rzemiosł Dawnych zapozna nas z tajnikami obróbki lnu i konopi. Zaprosimy na wyprawę mało znanymi szlakami roślin muzycznych od bliskich, ale wcale nie tak dobrze znanych obszarów Karpat na Słowacji, gdzie królują instrumenty wykonywane z bzu czarnego, poprzez Skandynawię, aż po południową półkulę. Stworzymy ziołowe witraże, zabawki z siana i kwiaty z osiki. Do muzycznego świata pełnego ziół zabierze nas Kapela Jetelinka z Beskidu Śląskiego. Czeka nas także otwarcie wystawy „Wszystko ziele” poświęconej ziołom w ludowej obrzędowości dorocznej i rodzinnej. Wieczór w ogrodzie Willi Caro zaczarują tradycyjne pieśni ludowe z Bałkanów, Słowacji, Ukrainy i różnych regionów Polski w wykonaniu grupy wokalnej Zora. Przygotowaliśmy również kiermasz produktów zielarskich i loterię z tematycznymi nagrodami.

Z kolei w Zamku Piastowskim – otwarcie wystawy „Pławniowice – archeologiczna przeszłość” przybliżającej odkrycia dokonane na terenie podgliwickiej osady, której przeszłość sięga czasów prehistorycznych. Zobaczymy między innymi srebrny denar cesarzowej rzymskiej Faustyny I z II wieku n.e., który może świadczyć o udziale miejscowej ludności w dalekosiężnym handlu z Cesarstwem Rzymskim i wyposażenie grobu wojownika z okresu II/III wieku n.e., odkryte przed niespełna dekadą. O prowadzonych w Pławniowicach badaniach opowie archeolog – Radosław Zdaniewicz.

W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego – zgodnie z motywem przewodnim Nocy – zaprosimy na tematyczne zwiedzanie wystawy stałej: „Żeliwne herbarium” – świat przyrody w odlewach artystycznych wspólnie z historykiem sztuki, Jolantą Wnuk. W czasie otwartych warsztatów ozdabiać będzie można gipsowe repliki biżuterii ze zbiorów Muzeum w Gliwicach – tym razem – z roślinnymi ornamentami. Na najmłodszych czekać będą także wielkoformatowe układanki przedstawiające Królewską Odlewnię Żelaza.

W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich – w dawnej sali ceremonialnej (modlitewnej) przygotowana zostanie instalacja świetlno-dźwiękowa Ja ostał się sam. To opowieść o życiu prostego człowieka – jego własnymi słowami. Człowieka, który przetrwał Zagładę utraciwszy żonę i syna. Muzyka pełni w tej opowieści rolę służebną: uwypukla emocje, które niosą jego wspomnienia. Całość dopełnia forma wizualna przedstawienia – nawiązująca do symboliki światła. Celem dzieła jest upamiętnienie Abrahama Ladnera. Warstwa dźwiękowa instalacji składa się z czterech związanych ze sobą kompozycji, w których słychać głos narratora – błogosławionej pamięci Abrahama Ladnera (1905-1993), ostatniego żydowskiego mieszkańca Tarnowa. Większość materiałów dźwiękowych została przygotowana wcześniej, jednak ich przebieg czasowy i brzmienie kreowane będą na żywo w kontakcie z odbiorcami.

W Radiostacji – projekcje filmu „Uwaga! Tu Gliwice!”, tradycyjne spojrzenie w niebo razem z astronomami z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, a także spotkanie z Duchem Historii…

To wszystko i wiele więcej 20 maja! Tej Nocy Muzeów nie można przespać! Zapraszamy!

20 maja 2017, Muzeum w Gliwicach
Noc pełna ziół

Willa Caro – od 17.00 do 24.00,
Zamek Piastowski – od 18.00 do 24.00
Oddział Odlewnictwa Artystycznego – od 18.00 do 22.00
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – od 18.00 do 24.00
Radiostacja – od 18.00 do 24.00

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI