spot_imgspot_img


W Gliwicach będzie szkoła im. Tadeusza Różewicza

Tadeusz Różewicz – wybitny poeta i dramaturg przez pewien okres mieszkał w Gliwicach.

Latem 1949, z braku widoków na własne mieszkanie, z Krakowa przeniósł się do Gliwic, gdzie zamieszkał w domu przy ul. Zygmunta Starego 28. Poślubił Wiesławę Kozłowską. W Gliwicach urodzili się ich synowie: Kamil i Jan. W naszym mieście pracował jako kierownik literacki powołanego wspólnie z Wojciechem Pszoniakiem Studenckiego Teatru Poezji STEP. W tym okresie Różewicz napisał m.in. „Kartotekę”, która znajduje się w repertuarach teatrów na całym świecie. Od 1968 do śmierci Różewicz mieszkał we Wrocławiu.

Podczas najbliższej sesji Rada Miasta podejmie uchwałę dotyczącą nadania Szkole Podstawowej nr 23 w Gliwicach, wchodzącej w skład 16 w Gliwicach ul. Sikornik 1, imię Tadeusza Różewicza.

Społeczność szkolna uznała, że wybór tej osoby na patrona szkoły będzie bardzo pomocny w procesie wychowania. Tadeusz Różewicz był sławnym i cenionym poetą, dramaturgiem, prozaikiem i scenarzystą, związanym z Gliwicami. W roku 1995 otrzymał tytuł honorowego obywatela Gliwic. Poeta cały swój wysiłek skupiał na odbudowaniu nowego humanizmu po traumatycznym doświadczeniu wojny.

„Decydując się na upamiętnienie imienia tego wyjątkowego, a jednocześnie bardzo skromnego człowieka, społeczność szkolna pragnie propagować wartości humanistyczne, poszanowanie drugiego człowieka, a także rozpowszechniać twórczość wybitnego pisarza” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 23 imienia Tadeusza Różewicza jest planowana na 8 października 2021 r. – dzień przez setną rocznicą urodzin poety.

fot. Michał Kobyliński / gilling.info

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI