r e k l a m a


W Gliwicach kradną rowery

„W ślad za aktywnością cyklistów uaktywnili się złodzieje jednośladów. Apelujemy o pomaganie policji oraz baczniejsze pilnowanie swojego mienia. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni policja otrzymała zawiadomienia o trzech kradzieżach” – informuje KMP Gliwice.

Wczoraj z klatki schodowej przy ul. Obrońców Pokoju skradziono rower marki Romet Rambler, a 7 maja w Knurowie z placu zabaw skradziono rowery Rockrider ST120 i Storm Race pozostawione na chwilę przez dwóch chłopców. W Łabędach policjanci odzyskali skradziony rower z klatki, zanim pokrzywdzona zorientowała się, że został skradziony.

„Pamiętajmy! Złodzieje kradną, ponieważ są kupcy na „okazyjnie” tanie jednoślady. Rowery najczęściej giną spod sklepów, z posesji, klatek schodowych lub z niezamkniętych pomieszczeń. Zdarzają się włamania do piwnicy czy garażu, gdzie bicykle są przechowywane. Dlatego właściciele muszą solidnie zabezpieczać mienie oraz zwracać uwagę, w jakim miejscu je zostawiają, by nie ułatwiać złodziejom działania” – przekazuje policja.

„Podstawowe, najtańsze zabezpieczenia mogą nie wystarczyć. Przecięcie prostej linki to dla złodzieja chwila. Radzimy też nie kupować rowerów używanych, wyjątkowo tanich i niewiadomego pochodzenia. Zawsze trzeba żądać od sprzedawcy dowodu zakupu w sklepie lub innego dowodu na to, że to sprzedający jest właścicielem. Bywało, że dopiero podczas policyjnej kontroli rowerzysta dowiadywał się, iż rower, który niedawno nabył, figuruje jako kradziony” – dodaje KMP.

Ktoś, kto kupił kradziony rower, naraża się na zarzut tzw. paserstwa nieumyślnego. Grozi za to do dwóch lat więzienia. Kupując okazyjnie, tworzymy popyt, co z kolei nakręca zjawisko kradzieży.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą roweru?
Nie pozostawiaj niezabezpieczonego jednośladu na klatce schodowej, pod sklepem i w innych ogólnodostępnych miejscach, wykorzystuj solidne, atestowane zabezpieczenia. Jeżeli musisz zostawić bicykl w piwnicy, dopilnuj, aby drzwi były dobrze zabezpieczone, wyczul też sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic. Zachowaj kartę gwarancyjną, a jeśli jej nie posiadasz, spisz numer fabryczny jednośladu, jego nazwę i cechy szczególne (zrób także zdjęcie swojego roweru) – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie w przypadku kradzieży. Jeśli zaś jesteś świadkiem kradzieży, nie bądź obojętny, reaguj. Dzwoniąc pod numery alarmowe 997 i 112, możesz pozostać anonimowy.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
1 rok temu

dzwoniąc na 997 dzwonicie pod 112, nawet Policja tego nie wie, tak z 80% załogi z Gliwic 😀 Czy to nie cyrk?

John.
John.
1 rok temu

Złodzieje kradną bo w polskim prawie nie ma obcinania im rąk, co powinno być obligatoryjne.

Henryk Mościbrodzki
Henryk Mościbrodzki
1 rok temu

„Dzwoniąc pod numery alarmowe 997 i 112, możesz pozostać anonimowy.”

Jaki anonimowy, a numer telefony czy niepowtarzalny numer telefonu komórkowego, gdy dzwoni się bez kart operatora.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI