W Gliwicach może powstać nowa atrakcyjna aleja dla pieszych i rowerzystów. Ma połączyć ulice Nowy Świat i Toruńską. Właśnie ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną. Miasto czeka na ciekawe pomysły.
Planowana inwestycja funkcjonująca pod nazwą Aleja Noworybnicka jest na początku przygotowań. Jej realizacja mogłaby nastąpić w perspektywie kilku lat. Miałaby być prowadzona w przeważającej części na obszarze rezerwowanym w dokumentach planistycznych od dekad na przestrzeń publiczną. – Kiedyś planowano tu drogę, ale weryfikujemy te wcześniejsze plany. Nie chcemy budować ulicy dla samochodów, ale w zamian chcemy stworzyć aleję o charakterze parkowym, rekreacyjnym – podkreśla Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.
Obecnie Miejski Zarząd Usług Komunalnych ogłosił konkurs na koncepcję architektoniczną zagospodarowania odcinka od ul. Kochanowskiego do Toruńskiej. Miasto chce zorientować się, jakie są pomysły na ciekawą aranżację nowej ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej i najlepsze z nich wykorzystać.
Cała aleja może mieć około półtora kilometra długości.
Powinna prowadzić od centrum na południe miasta, w stronę lotniska – mniej więcej równolegle do ruchliwej ul. Rybnickiej, ale w pewnej odległości od tej drogi. Umożliwi bezpieczne przemieszczanie się w tej części Gliwic piechotą, rowerem czy na rolkach, a równocześnie ma być zielonym i atrakcyjnym miejscem odpoczynku oraz rekreacji.
Ogłoszony konkurs dotyczy drugiej części planowanego przedsięwzięcia. Poszczególne odcinki alei miałyby powstawać sukcesywnie, a w pierwszej kolejności mogłaby zostać zrealizowana część od ul. Nowy Świat do ul. Kochanowskiego. Prace koncepcyjne dla tego odcinka już rozpoczęto, ale konieczne będą korekty w jego przebiegu – trwają uzgodnienia dotyczące wykorzystania fragmentu terenu należącego do prywatnego podmiotu.
Konkurs obejmuje koncepcję alei pieszo-rowerowej od ul. Kochanowskiego do Toruńskiej wraz z towarzyszącymi elementami małej architektury i miejscami odpoczynku. Założenia zostały opracowane z myślą o mieszkańcach w różnym wieku. Na odcinku od ul. Kochanowskiego do Toruńskiej mogą powstać przykładowo wydzielone strefy relaksu, ławki, przystanki rekreacyjne, stoliki do gier, miejsca do ćwiczeń w plenerze, stanowiska aktywności ruchowej dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych.
Młodzież mogłaby korzystać z miejsc do gier oraz ćwiczeń, a najmłodsi z różnych urządzeń zabawowych. Uwzględnione powinno być również miejsce na handel sezonowy, np. na kawomaty czy budki z lodami. Ważną rolę w aranżacji ma odgrywać zieleń, a koncepcja architektoniczna powinna uwzględniać istniejący drzewostan. Teren ma być oświetlony.
Aleja od ul. Kochanowskiego do Toruńskiej przebiegać ma po gruntach należących do miasta, obecnie oddanych w dzierżawę.
Problemy z pozyskaniem terenu na połączeniu ul. Nowy Świat i Kochanowskiego, czyli na początku alei, spowolniły projekt. Z tego powodu trudno wskazać terminy realizacji przedsięwzięcia.
Konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu od ul. Kochanowskiego do Toruńskiej kierowany jest do architektów i zespołów architektów. Prace należy składać do 2 grudnia br. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej MZUK.
UM Gliwice