W Gliwicach powstają zielone ekrany. Więcej drzew przy drogach

Ponad 700 drzew, w najbliższych tygodniach, utworzy pierwsze zielone ekrany, które pojawią się w pasach drogowych Gliwic. Będą one spełniały nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim ich zadaniem będzie ochrona przed hałasem i zanieczyszczeniami.

Pierwsze drzewa, w ramach zielonych ekranów, nasadzono dziś na zjeździe z ul. Tarnogórskiej w kierunku DK88.

Zielone ekrany tworzyć będą gatunki drzew, które spełniają podstawowy warunek – cechuje je wysoka odporność na trudne warunki siedliskowe panujące w pasach zieleni przyulicznej . Wybór drzew, nigdy nie jest przypadkowy, a dla tak szczególnych lokalizacji wymagał dogłębnego przemyślenia oraz uwzględnienia wielu różnych czynników (m. in. ukształtowanie terenu, ekspozycja względem stron świata oraz przebieg sieci uzbrojenia terenu, zarówno podziemnych jak i naziemnych).

Dzięki odpowiednim kształtom koron, odpowiednio dobranej rozstawie oraz właściwemu zagęszczeniu, możliwe jest szybkie stworzenie zielonej ściany, która izoluje od hałasu i zanieczyszczeń, a także uatrakcyjni miejscach, w których drzewa są nasadzane.

Zielone ekrany, które stworzą takie gatunki drzew jak Graby kolumnowe, Lipy srebrzyste, Sosny czarne czy Platany, pierwszy raz w takim wymiarze powstaną wzdłuż zjazdów z DK88 na ul. Tarnogórską, przy zjeździe z DK88 na ul. Św. Wojciecha w kierunku ul. Toszeckiej, a także wzdłuż zjazdu z DK88 na ul. Pionierów w kierunku osiedla Mikołaja Kopernika.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI