W Gliwicach powstanie tężnia solankowa. To początek zmian w lesie przy Chorzowskiej

Firma IJOS-Tech Sebastian Osiecki z Przyszowic wygrała przetarg na budowę oświetlenia drogi w Lesie Komunalnym przy ul. Chorzowskiej. To początek sporych zmian w tej okolicy – w planach Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych jest również modernizacja alejek i budowa tężni solankowej.

Las przy ul. Chorzowskiej to miejsce chętnie odwiedzane przez spacerowiczów ceniących sobie nieco bardziej dziki i bliższy naturze charakter miejskich zielonych terenów rekreacyjnych. Znajdują się tam place zabaw, rolkowisko, alejki sprzyjające długim spacerom w naturalnym środowisku. Teraz miejsce będzie jeszcze bardziej przyjazne – w pierwszym etapie zostanie doświetlone.

Przetarg na budowę oświetlenia części kompleksu leśnego przy ul. Chorzowskiej wygrała firma IJOS-Tech Sebastian Osiecki z Przyszowic. Firma wybuduje oświetlenie na 650 metrowym odcinku, od ul. H. Bieńka do istniejącej asfaltowej drogi przeciwpożarowej. W ramach inwestycji zostaną ułożone kable zasilające i zamontowane słupy z oprawami LED.

Inwestycja będzie kosztować niemal 196 tys. zł i powinna zostać zrealizowana do połowy grudnia, a uruchomiona w przyszłym roku, po dokonaniu uzgodnień z dostawcą energii. Będzie to pierwszy z trzech etapów przedsięwzięcia pn. „Modernizacja drogi leśnej w Lesie Komunalnym”. W kolejnych będą remontowane alejki i oświetlane następne odcinki dróg leśnych.

Tężnia na wiosnę
Trwają również przygotowania do budowy tężni solankowej. Powstanie ona w pobliżu dawnego Zameczku Leśnego, nieopodal ulicy Chorzowskiej. Według projektu ma powstać na planie prostokąta o wymiarach ok. 13 m x 40 m, będzie miała wysokość prawie 8 m. Wokół tężni, w strefach inhalacyjnych zaprojektowano przestrzeń utwardzoną nawierzchnią z płyt granitowych.

Projekt tężni przygotowany został przez firmę Modulor Architekci. Zgodnie z nim zostanie również zagospodarowany teren wokół obiektu. Powstanie strefa relaksu i strefa ogrodu. W pierwszej mają stanąć dwie latarnie stylistyką przypominające drzewa oraz leżaki. W drugiej strefie, od wschodniej strony tężni, zaprojektowano reprezentacyjny ogród, w którym zostanie wysiana trawa, a rosnący tam dąb szypułkowy zostanie wyeksponowany. Druga część ogrodu zostanie obsadzona ozdobnymi krzewami, bylinami i trawami.

W pobliżu tężni zostanie posadzonych w sumie ok. 700 krzewów i ozdobnych bylin, m.in. trzcinniki, kostrzewy, winobluszcz i wrzosy. Pojawią się też ławki z oparciami i stojaki na rowery. Trwa przetarg na budowę obiektu. Oferty można składać do 3 grudnia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tężnia powinna być gotowa pod koniec maja przyszłego roku.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI