spot_img


W gliwickich szkołach trwają remonty

1 września zabrzmi pierwszy dzwonek. Przy okazji nowego roku szkolnego postanowiliśmy sprawdzić, co zmieniło się w gliwickich placówkach oświatowych w czasie wakacji.

Kiedy dzieci i młodzież wypoczywały, w szkołach sporo się działo. Lato to bowiem idealny czas na remonty. W tym roku szereg mniejszych i większych remontów objął 64 przedszkola, podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Na liście robót znalazły się różne zadania – wymiany okien i drzwi, naprawy dachów i instalacji, remonty klas lekcyjnych czy sanitariatów. Koszt tegorocznych inwestycji jest szacowany na ponad 17 mln zł. Większość zakończy się przed 1 września. Natomiast w placówkach, w których przewidziano duże modernizacje, prace potrwają jeszcze kilka tygodni. Nie powinny jednak przeszkadzać w prowadzeniu zajęć lekcyjnych.

Tak będzie m.in. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 na osiedlu Kopernika. – W całym budynku trwa wymiana wszystkich instalacji – elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, przeciwpożarowej. Będzie m.in. nowy monitoring, system alarmowy i dzwonkowy. Ponadto gruntownie odnowiono już pomieszczenia sal lekcyjnych, pracowni komputerowej, stołówki z zapleczem kuchennym, biblioteki oraz korytarze w dwóch segmentach szkoły. We wrześniu prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe – informuje Krystyna Kondrusiewicz, dyrektor ZS-P nr 2. Modernizacja budynku przy ul. Kopernika prowadzona jest etapami. Przed rokiem odnowiono dwie sale gimnastyczne i wszystkie sanitariaty. Wcześniej budynek został także ocieplony. Na remont czekają kolejne dwa segmenty szkoły.

Na swoich małych podopiecznych czeka już poddane termomodernizacji Przedszkole Miejskie nr 42 przy ul. Młodopolskiej w Sośnicy. W ramach inwestycji wymieniono okna (na parterze wstawiono okna antywłamaniowe). Zamontowano nowe drzwi wejściowe, zmodernizowano też schody prowadzące do budynku. Wymieniono pokrycie dachu, docieplono ściany, a na wysokości piwnic wykonano izolację przeciwwilgociową. – Budynek znacząco zmienił swój wygląd, a przedszkole stało się znacznie bardziej przyjazne dla dzieci. Wymieniono też instalację centralnego ogrzewania i zmodernizowano wymiennikownię ciepła, co z pewnością zmniejszy zużycie energii do ogrzewania budynku, a przez to ogólne koszty eksploatacji i przyczyni się do ochrony środowiska. Prace remontowe rozpoczęły się już w lutym i były prowadzone podczas roku szkolnego. Jednak dzięki dobrej współpracy z firmą wykonującą zadanie, dzieci i nauczyciele nie odczuli dyskomfortu podczas zajęć – mówi Agnieszka Kołacz, dyrektor PM nr 42.

Przedszkole Miejskie nr 42 to jeden z sześciu obiektów, które w tym roku objęto termomodernizacją. Na koniec sierpnia przewidziano finał prac dociepleniowych w przedszkolach miejskich nr 22 (ul. Żeromskiego 26 w Sośnicy) i nr 33 (ul. Wiślana 12 w Sośnicy) oraz w Zespole Szkół Samochodowych (ul. Kilińskiego 24a na Trynku). Nieco dłużej potrwają roboty w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 13 (ul. Gomułki 16a na osiedlu Waryńskiego) i Przedszkolu Miejskim nr 25 (ul. Rydygiera 10 na Trynku). Łączny koszt tegorocznych termomodernizacji to ponad 7,2 mln zł. Na te inwestycje miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości ponad 4 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI