W gliwickiej strefie działa 108 firm, które zatrudniają ponad 24 tys. osób

O tym, że Gliwice są atrakcyjne z punktu widzenia inwestora, świadczą liczby.

Na terenie Strefy Ekonomicznej w Gliwicach działa obecnie 108 firm, w których zatrudnienie znalazło 24690 osób, a łączne nakłady inwestycyjne od początku działalności strefy wyniosły 11,6 mld złotych (dane ze stycznia 2017 roku). Ponadto Strefa Ekonomiczna w Gliwicach została uznaną za najlepszą w Europie oraz w Europie Środkowo-Wschodniej i wyróżniona tytułem Highly Commended w kategorii „SMEs Europe” w rankingu stref ekonomicznych fDi Global Free Zones of the Year (edycja 2015 i 2016).

Badania przeprowadzone przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie potwierdziły wysoką pozycję naszego miasta na tle innych badanych ośrodków regionu. Gliwice zajęły I miejsce w zestawieniu potencjalnej atrakcyjności inwestycyjnej powiatów województwa śląskiego. Dostały najwyższą klasę (A) we wszystkich pięciu branych pod uwagę kategoriach potencjalnej atrakcyjności inwestycyjnej (gospodarka narodowa, przemysł, handel i naprawy, zakwaterowanie i gastronomia, a także działalność profesjonalna, naukowa i techniczna).

– Gliwickie tereny inwestycyjne zostały sklasyfikowane jako oferta najwyższej jakości, atrakcyjne praktycznie we wszystkich obszarach gospodarczych – mówi Monika Zdrojek, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA.

Atrakcyjność inwestycyjna miasta to więcej nowych miejsc pracy. Warto przypomnieć, że stopa bezrobocia w Gliwicach wynosi obecnie 4,3% i jest jedną z najniższych w regionie, a także w całym kraju.

Wskaźnik dla województwa śląskiego wynosi 6,6%, a dla Polski 8,2% (stan na 31.11.2016 według wyliczeń Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach).

Ponadto autorzy raportu przyznali zarówno powiatowi gliwickiemu, jak i samym Gliwicom „Złotą gwiazdę”, czyli najwyższą notę. – Jest to syntetyczna ocena oparta na kilkudziesięciu wskaźnikach statycznych opisujących wiele aspektów życia społeczno-gospodarczego istotnych z punktu widzenia inwestora – wyjaśnia autorka raportu prof. dr hab. Hanna Godlewska-Majkowska z SGH. – Braliśmy pod uwagę dane dotyczące zasobów pracy, infrastruktury społecznej, infrastruktury technicznej, rynku zbytu i działań miejscowego samorządu terytorialnego. Jest to ocena na podstawie obiektywnej metody naukowej i według tej metody ocenialiśmy wszystkie gminy w Polsce – dodaje.

MSI

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Batman.
Batman.
6 lat temu

Wszytko pięknie a powietrze cały czas zatrute w mieście mamy :(( Masakra

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI