r e k l a m a

spot_imgspot_img

W jaki sposób dbać o wątrobę?

Wątroba odgrywa ważną rolę w detoksykacji organizmu. Organ bierze też udział w termoregulacji, produkuje niektóre białka osocza krwi, magazynuje żelazo i witaminy K, D, A i B12 oraz przyczynia się do zachowania prawidłowej krzepliwości krwi. Narząd uczestniczy także w trawieniu pokarmów i gospodarowaniu białkami, tłuszczami i węglowodanami. Biorąc pod uwagę to, jak istotne funkcje pełni wątroba, warto dbać o utrzymanie jej w dobrej kondycji. W jaki sposób możemy ją wspomóc?

Zdrowa dieta wspierająca wątrobę

Wątrobie szkodzi spożywanie dużych ilości cukru, bardzo tłustych potraw oraz żywności wysoko przetworzonej. Wszystkie wymienione pokarmy mogą osłabiać funkcje narządu. Nie bez znaczenia dla stanu organu pozostaje też obfitość oraz częstotliwość spożywania posiłków.

Dieta pomagająca dbać o wątrobę powinna być zbilansowana i bazować na naturalnych składnikach. Należy spożywać pokarmy bogate w białko, tłuszcze roślinne i węglowodany złożone, a także uwzględnić w jadłospisie owoce i duże ilości warzyw. Posiłki najlepiej przygotowywać samodzielnie i unikać gotowych dań.

Kondycji wątroby nie służy spożywanie tłustych i smażonych potraw, fast foodów i słodyczy, dlatego warto ograniczyć ich ilość w diecie. Smażenie lepiej zastąpić pieczeniem, duszeniem albo gotowaniem na parze. Warto jeść często i małymi porcjami, starannie przeżuwając pokarm. Wodę należy pić przede wszystkim między posiłkami. W trakcie jedzenia lepiej ograniczyć popijanie.

Ograniczenie picia alkoholu

Aby zadbać o swoją wątrobę, należy w miarę możliwości unikać picia alkoholu. Trzeba mieć świadomość, że nawet małe ilości etanolu przyjmowane regularnie mają negatywny wpływ na funkcjonowanie narządu. Co więcej, szkodliwość napojów alkoholowych nie zależy od ich rodzaju, tylko od przyjętej dawki czystego etanolu. W przypadku chorób wątroby alkohol należy wykluczyć całkowicie.

Rozważne stosowanie leków przeciwbólowych

Współcześnie leki OTC dostępne są nie tylko w aptekach, ale też w wielu sklepach, drogeriach, na stacjach benzynowych czy w kioskach. Fakt, że wspomniane środki można kupić bez problemu w rozmaitych miejscach, sprzyja ich częstemu stosowaniu czy wręcz nadużywaniu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z ryzyka związanego ze stosowaniem potencjalnie bezpiecznych leków przeciwbólowych w nadmiarze.

N-acetylo-4-benzo-chinonoimina, metabolit paracetamolu (popularnego środka na ból i gorączkę) jest toksyczny i powoduje nieodwracalne uszkodzenia komórek wątroby. Wspomniane negatywne działanie występuje w przypadku przekroczenia dopuszczalnych dawek dobowych leku. Ważne zatem, by pamiętać o dokładnym czytaniu ulotek wszystkich stosowanych leków, zwracając uwagę na zawarte w preparatach substancje aktywne oraz przedstawione zalecenia względem dawkowania.

Aktywność fizyczna

Ryzyko wystąpienia chorób wątroby zwiększa się w przypadku osób otyłych, odżywiających się niezdrowo i unikających aktywności fizycznej. Do marskości wątroby czy niealkoholowego stłuszczenia narządu dochodzi u nich zdecydowanie częściej niż u osób prowadzących aktywny tryb życia i utrzymujących prawidłową masę ciała. Dbanie o regularną umiarkowaną aktywność fizyczną i redukcję nadmiarowych kilogramów jest zatem kolejnym sposobem na to, jak zadbać o jeden z najistotniejszych organów w ludzkim ciele.

Preparaty wspomagające pracę wątroby

Leki na wątrobę zawierające w składzie asparaginian ornityny i fosfolipidy również mogą wspierać funkcjonowanie wątroby. Pierwszy ze składników wspomaga detoksykację i przyspiesza regenerację komórek narządu. Fosfolipidy ułatwiają z kolei odbudowę uszkodzonych hepatocytów. Pracę wątroby mogą wspomagać także zioła takie jak ostropest plamisty czy karczoch. Korzystnie na procesy trawienia wpływają z kolei tymianek, mięta, oregano, kminek, jałowiec czy majeranek.

Aby zadbać o wątrobę, należy przestrzegać zdrowej, zbilansowanej diety i pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Ponadto warto unikać alkoholu i zachować ostrożność, stosując leki dostępne bez recepty. Funkcjonowaniu narządu przysłuży się także spokojne i częste spożywanie niedużych posiłków. Pracę wątroby mogą wesprzeć również apteczne preparaty bazujące na ziołach i innych składnikach o prozdrowotnych właściwościach – w razie wątpliwości co do doboru odpowiednich środków, warto skonsultować się z farmaceutą.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI