r e k l a m a


W jakim systemie najlepiej się uczyć się języków obcych?

Nowy Rok niesie ze sobą dla wielu z nas nowe postanowienia. Jednym z nich często jest nauka języka w szkole językowej. Zastanawiasz się, jaki rodzaj kursu wybrać, w jakim systemie najlepiej się uczyć? Samemu (indywidualnie), czy w grupie? A jeśli w grupie to iluosobowej? Z polskim lektorem, czy z obcokrajowcem? Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom.

Angielski w grupie czy indywidualnie?

Tak naprawdę zależy to od kilku czynników. Po pierwsze niemałe znaczenie ma to, jaką osobą jesteś. Jeśli lubisz ludzi, masz wielu znajomych, jesteś towarzyski, łatwo dostosowujesz się do grupy, potrafisz słuchać innych i raczej dyskutować niż prowadzić długie monologi- wybierz grupę. Jeśli drażni Cię obecność innych osób, nie przepadasz za żartowaniem i pogawędkami, zdecydowanie wolisz pracować w pojedynkę niż z grupą- wybierz zajęcia indywidualne.

Ile osób ma grupa idealna?

Zdecydowanie nie za dużo, ale również… nie za mało. Warto czasem zainwestować więcej pieniędzy w naukę w mniejszej grupie niż zaoszczędzić i uczyć się w dużym gronie, gdzie niekoniecznie będzie np. możliwość wypowiadania się kilkakrotnie w ciągu zajęć. Przyjmuje się, że grupy 4-6 osobowe są najlepsze z punktu widzenia skuteczności nauki grupowej. Odradzam większe. Warto zapytać w szkole, czy jest jakiś limit osób na zajęciach. Jeśli nie ma, powinna zapalić Ci się lampka alarmowa. Oznacza to bowiem ryzyko, że szkoła przyjmie na zajęcia tyle osób, ile zmieści sala.

A jeśli samemu?

W przypadku wyboru nauki indywidualnej z lektorem musisz się liczyć ze znacznie wyższym kosztem zajęć. Szkoła gwarantuje Ci lektora „na wyłączność”. Wiele osób uważa, że nauka indywidualna jest skuteczniejsza, bo całą uwaga prowadzącego skierowana jest na Ciebie. Nie zawsze tak jest. Są osoby, które najzwyczajniej czują się przeciążone spotkaniem 1:1, są też takie, które się na nim po prostu nudzą. Brakuje im interakcji z osobami na podobnym poziomie, czyli innymi uczącymi się. Nie jest wcale powiedziane, że nauka indywidualna będzie szybsza, czy bardziej efektywna od grupowej. To co na pewno odróżnia ją od grupy to fakt, że „lektor jest cały Twój” na czas zajęć i nie zaprząta mu głowy żadna inna sobą poza tobą. Jeśli masz potrzebę indywidualnego traktowania, swojego tempa nauki lub obszar języka, który chcesz zgłębić jest bardzo specyficzny np. tylko gramatyka lub tylko słownictwo z zakresu lotnictwa- wówczas wybierz naukę indywidualną.

Polski nauczyciel czy nieco egzotyki?

Polscy nauczyciele należą do jednych z najlepiej wykwalifikowanych w Europie. Dużo się uczą, również po ukończeniu studiów. Nie oznacza to, że wszyscy obcokrajowcy podejmujący się nauczania języka są gorzej wykwalifikowani. Często jednak tak niestety jest. Wielu native speakerów to osoby zupełnie przypadkowe, które prócz znajomości swojego języka ojczystego, niewiele mają do zaproponowania. Warto więc sprawdzić, jakie kwalifikacje ma konkretny nauczyciel. Czy ukończył studia filologiczne (w przypadku Polaka), czy kursy oraz egzamin, np. CELTA (w przypadku obcokrajowca). Native speaker może być znakomitym wyborem, jeśli Twój język angielski jest już na naprawdę wysokim poziomie i jedyne na czym Ci zależy to utrzymywani stałego kontaktu z osobą anglojęzyczną. Warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji nie lepiej (i na pewno taniej) byłoby po prostu poszukać znajomych wśród obcokrajowców.

więcej na stronie Studia Języków Obcych Agnieszka Mazurkiewicz – sjo.czest.pl

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI