W niedzielę kończą się konsultacje społeczne w sprawie Podium

Do niedzieli mieszkańcy Gliwic mogą głosować, czy popierają budowę PODIUM w aktualnych okolicznościach, czy woleliby z tej inwestycji zrezygnować.

Opinię można przedstawić jeden raz, wypełniając ankietę w jednym z 11 punktów konsultacyjnych. Przygotowania do realizacji inwestycji są na finiszu. Wkrótce wybrana ma zostać firma, która zajęłaby się budową hali widowiskowo-sportowej PODIUM. Pojawiły się jednak trudności. Miasto nie otrzymało unijnego dofinansowania, choć wcześniej zarząd województwa śląskiego popierał starania Gliwic i rekomendował PODIUM Unii Europejskiej jako jedną z najważniejszych inwestycji dla regionu. Komisja Europejska nie podjęła jednak ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Władze miejskie stają przed bardzo trudnym wyborem. Na budowę PODIUM – bez unijnej dotacji – miasto musiałoby wydać nie 90, lecz około 230 milionów złotych i w tym celu zaciągnąć większy kredyt. Nie zagroziłoby to kondycji finansów miejskich, ale z niektórych inwestycji – spośród tych mniejszych i jednorocznych – trzeba by zrezygnować, realizację niektórych przedsięwzięć odłożyć na późniejszy termin. Czy biorąc pod uwagę znaczenie hali dla przyszłości Gliwic, realizować to zamierzenie, czy nie?

Zobacz też: Jakie inwestycje może zablokować budowa Podium? (TV)

O nowych okolicznościach prezydent Gliwic poinformował w liście wysłanym do mieszkańców. „Uprzejmie proszę, żeby wzięli Państwo udział w konsultacjach w tej sprawie i wyrazili swoje zdanie na ten niezwykle ważny dla nas wszystkich temat. Deklaruję, że wynik będzie dla mnie w pełni wiążący, jeżeli weźmie w nich udział co najmniej 10% mieszkańców” – napisał Zygmunt Frankiewicz. Aby opinia mieszkańców miała decydujące znaczenie, w konsultacjach powinno więc wziąć udział około 15,5 tysiąca osób uprawnionych do głosowania.

Więcej informacji o inwestycji i jej finansowaniu wraz z pełną treścią prezydenckiego listu można znaleźć na specjalnej stronie internetowej www.podium.gliwice.eu.

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi ograniczenia inwestycji, w przypadku gdyby została podjęta decyzja o rozpoczęciu budowy hali widowiskowo-sportowej PODIUM bez gwarancji dotacji unijnej, informujemy, że:
1. żadna duża inwestycja zaplanowana i zapisana w Wieloletniej Prognozie Finansowej nie zostanie zaniechana czy wykreślona z tego dokumentu – te inwestycje będą realizowane zgodnie z planem;
2. od roku 2015 i malejąco w trzech kolejnych latach może nastąpić spowolnienie lub odsunięcie w czasie niektórych inwestycji jednorocznych;
3. roczna skala ograniczeń będzie niewielka, bo spłata kredytu, z którego miałaby być finansowana budowa PODIUM, będzie rozłożona na 15 lat;
4. sporządzenie wykazu inwestycji jednorocznych teraz – konkretne ich nazwanie – nie jest możliwe ze względu na to, że są to małe przedsięwzięcia ustalane na bieżąco, w roku poprzedzającym ich realizację.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
@
@
10 lat temu

Tak dla Podium tym bardziej że jak teraz zmienił się marszałek to mamy szansę na unijną kasę 🙂

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

kazik by powiedział „yes yes yes”

Gość1
Gość1
10 lat temu
Reply to  Anonimowo

Kazik- pisze się z dużej litery analfabeto.

as
as
10 lat temu
Reply to  Gość1

Ten kazik nie zasługuje sobie na dużą literę

andrzej
andrzej
10 lat temu

głosowałem wczoraj wieczorem w Forum szybko i bez problemów

antyfan
antyfan
10 lat temu

No i po co te konsultacje, skoro nawet jak lud będzie na „NIE” to i tak prezydent zrobi po swojemu.

MP
MP
10 lat temu

tak mi się wydaję, że marszałek przy tym trochę namieszał, niby rekomendował Unii ten projekt, a Unia cały czas zgłaszała sprzeciw, że niby za tanie czy coś tam, a wydaje mi się, że marszałek też w tym palce maczał, bo pewnie bał się, że katowicki Spodek straci finansowanie i większe imprezy kulturalne i sportowe na rzecz właśnie gliwickiego Podium, stąd miasto Katowice musiałoby dopłacać do Spodka w którym nic by się nie działo.

Zbyszko
Zbyszko
10 lat temu

Spójrzmy na to z takiej strony: Jest sobie rodzina, od pokoleń żyje sobie, mają pracę, mają zarobki mniej więcej wiążą koniec z końcem i nie mają większych długów. Mieszkają w domu który ma już sporo lat i cały czas coś trzeba w nim poprawiać. Do tego mają normalne ludzkie problemy, dzieci do szkoły trzeba wyposażyć, ubrać się, coś zjeść, czasami pójść na spektakl do kina czy teatru, czasami spędzić gdzieś wakacje. Ot plus minus normalna sytuacja. Pewnego dnia głowa rodziny, daj my na to Nestor imieniem Zygmunt, bardzo szanowany i zasłużony ogłasza: – Kupmy sobie autobus! Taki super nowoczesny, z… Czytaj więcej »

as
as
10 lat temu
Reply to  Zbyszko

Ale jak ten autobus będziesz wynajmował innym to do kasy rodziny będą płynęły pieniądze. Czyli rozumowanie ma sens pod warunkiem, że ojciec rodziny dobrze będzie tym autobusem zarządzał. Póki co ojciec dzieła łebsko i dalekowzrocznie, więc czemu nie upatrywac w autobusie szansy na szybszy rozwój rodziny?

Piotr
Piotr
10 lat temu

Konsultacje trwają do 16 XII, ale „punkty” w bibliotekach są czynne do 15 XII. Właśnie wróciłem z takiego zamkniętego punktu. Do hipermarketu nie chce mi się jechać. Nie lepiej było napisać, że konsultacje trwają do 15 XII (wbrew tradycji, zgodnie z którą wszelkie wybory i referenda odbywają się w niedzielę)?

as
as
10 lat temu
Reply to  Piotr

Polacy niestety mają problemy z czytaniem ze zrozumieniem.

Dostałeś list od Prezydenta, nie zrozumiałeś co tam było napisane i jeszcze się tym chwalisz. Dodatkowo winę za swoje nieuctwo zwalasz na innych i demonstracyjnie nie pójdziesz do hipermarketu zagłosować. Tak jakby komuś zależało na Twoim glosie.
Miałeś szansę sie wypowidzieć. Nie chcesz, albo nie potrafisz dotrzeć do urny, – nie idziesz.

Żal mi Ciebie.

Piotr
Piotr
10 lat temu

Uzupełnię jeszcze i powodu braku możliwości oddania głosu napiszę tutaj: NIE NALEŻY budować Podium, bo Gliwice są za biedne. Brakuje pieniędzy nawet na tak elementarne potrzeby, jak remonty szkół. Rodzice są proszeni o malowanie klas w szkołach – z własną farbą oczywiście. Nie ma pieniędzy na kilka książek – nagród dla dobrych uczniów. Nie ma pieniędzy na papier do kopiarki – rodzice składają się na kilka paczek. Nie ma pieniędzy na meble do szkoły – kupowane są za „dobrowolne” składki rodziców. To się dzieje w Gliwicach w 2012 roku. Budowa Podium to ponad 1000 zł od każdego mieszkańca Gliwic. Kwota… Czytaj więcej »

Bolek
Bolek
10 lat temu

Bez unijnej darowizny,nie postawiono by nawet namiotu.Gdzie sie tylko czyta,wszystko z pomoca uni.
Czy mozna cos wybudowac,bez pomocy uni? Tylko ciagle mialkanie o pomoc!

Janusz
Janusz
10 lat temu

A ja wolę zrezygnować z Podium a w to miejsce skończyć średnicówkę.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI