Więcej miejsca na śmieci. Wysypisko buduje kolejną kwaterę

Kolejna już ekologiczna kwatera składowania śmieci na miejskim wysypisku będzie 7 metrów głębsza od swoich poprzedniczek, dzięki czemu pomieści niemal dwukrotnie więcej odpadów.

Na powierzchni 4 ha znajdzie się miejsce dla mniej więcej 650 tysięcy m3 śmieci.

Konieczność rozbudowy miejskiego wysypiska przy ul. Rybnickiej narzuciło samo życie. Dobiega bowiem końca eksploatacja aktualnie użytkowanej (trzeciej z kolei, głębokiej na 3 metry) kwatery składowania odpadów, oddanej do użytku w 2010 roku. – Nowa komora będzie mogła być eksploatowana – jak się szacuje – przez okres nawet 20 lat – podkreśla Edward Mazur, prezes Przedsiębiorstwa Składowania i Utylizacji Odpadów w Gliwicach, które zarządza miejskim wysypiskiem. Dodaje, że pozostałe kwatery składowania odpadów są na bieżąco rekultywowane.

Prace przy budowie nowego obiektu rozpoczęły się pod koniec października. Wykonawcą inwestycji jest – wyłonione w drodze przetargu – konsorcjum firm, którego liderem jest Firma Inżynieryjno-Budowlana „STAWAR” ze Spytkowic. Harmonogram budowy przewiduje wykonanie robót ziemnych (m.in. wykopu o głębokości 10 – 11 metrów), realizację drenażu podfoliowego pozwalającego na odprowadzanie czystej wody, założenie folii, która pozwoli na uniknięcie odcieków do czystej wody, a także wykonanie drenażu wód odciekowych, zamontowanie instalacji odgazowującej i podłączenie jej do istniejącej sieci na składowisku. W ramach inwestycji zainstalowane zostaną również pompownie wód czystych i odciekowych oraz rurociągi tłoczne.

Wszystkie te działania zapewnią – jak przekonują eksperci – bezpieczne dla środowiska i zdrowia mieszkańców gromadzenie odpadów. Inwestycja wpisuje się tym samym w proekologiczne działania Przedsiębiorstwa Składowania i Utylizacji Odpadów, które w ostatnich latach uruchomiło przy ul. Rybnickiej nowoczesną kompostownię i Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a także rozbudowało biogazownię.

Zakończenie prac przy budowie czwartej kwatery składowania śmieci planowane jest na czerwiec przyszłego roku. Koszt całego przedsięwzięcia zamknie się w kwocie 5 mln zł netto, z czego 1,3 mln zł stanowi udział własny PSiUO, a 3,7 mln zł to pożyczka celowa przyznana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI